banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Samsun'da 5 mahalleyi ilgilendiriyor: 'İmar Planı'na itiraz

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde geçtiğimiz ay 5 mahalleye imar kararına ilişkin uygulamaya vatandaşın itirazı Büyükşehir Belediye meclisi nisan ayı komisyon toplantısında 'kısmi' olarak kabul edildi

Samsun Haber 11.04.2018, 11:17
604

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi dün, Kadıköy, Reşadiye, Zeytinlik, Fatih ve Anadolu mahalleleriyle ilgili verilen ve büyük tepki çeken imar kararını yeniden gözden geçirdi.

'DOĞAL GAZ PLANI YAPILIYOR'
Konuyla ilgili meclis komisyon toplantısında meclis üyelerine açıklamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ercan Uçarlı, "Vatandaşlar bir çok dilekçeyle bize itirazlarda bulundular. Muhtarlar ile de bu konuyla ilgili temaslarımız oldu. Söz konusu mahallelerde gaz ihtiyacı olan yerlere plan yapıyoruz, o bölgede olup da doğal gaz almayan kişilerin de eski haklarıyla kalması şeklinde karar aldık" dedi.

AKYÜZ: BU İŞİN BAŞKA TEKNİĞİ YOK MU?
Meclis Üyesi Erkan Akyüz ise, vatandaşa doğal gaz alımında 3 kata razı gelmelerinin istendiğini hatırlatarak, "Bugün vatandaşlarların bir kısmı mevcut eski haklarıyla devam edecek, doğal gaz talebi olan yerlerde ise 3 kat sınırlamasıyla vatandaşın doğal gaz alabilmek adına razı gelmesini istiyorsunuz. Bu işin başka bir tekniği yok mu? Vatandaşın doğal gazı alabilmek için illa 3 katla sınırlı mı kalmaya razı gelmesi lazım? Yüksek kat olunca bir sıkıntı mı var? Yoksa sorunu olan bir bölgede, biz bir imar uygulaması yapmak için teknik bir yapıya mı sahibiz? Yapmamak için başka bir durum mu var?" diyerek yanıt istedi. 

ÇAKIR: BAŞKA TÜRLÜ KARAR ALINABİLİR?
Erkan Akyüz'ün açıklamalarına cevap veren Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, şuan da başka bir karar vermenin mümkün olmadığını belirterek, "Amaç burada gaz almak olduğu için gaz alabilmesi için de plan yapmamız lazım. Plan yapabilmemiz içi de bir yapılaşma koşulları olması lazım. Bu zorunluluktan kaynaklanıyor. Kısa vadede, oralarda kentsel dönüşüm yapılamayacağı için, kentsel dönüşüme uygun da plan yapma durumu yok. Acil olarak gaz alınması lazım, gaz alınan yerler plansız, iptal ediyoruz, gaz almak isteyen yerler de de 3 kat plan var. Yarın bizden sonra 5-10 yıl sonra artık buralarda kentsel dönüşüm yapmamız gerektikleri zaman planlı ve plansız alanı mecburen birleştirecekler. O gün bu gün nasıl oturup konuşuyorsak yine o gün karar verecekler. Örneğin planlı alanı 8 kat yapacaklar plansız alanı da 8 kat yapmak zorundalar. Bir tarafı 8 kat diğer tarafı başka yapamazlar" diye konuştu.

Konu, cuma günü gerçekleştirilecek olan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin son toplantsında görüşülerek karara bağlanacak. 

Haber - Ali BİROL

Yorumlar (0)