banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da 28 Şubat mağdurları iadeiitibar istiyor

banner1357

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde ikamet eden Mehmet Burak Muştalı, 28 Şubat sürecinde görevdeyken atılan askerlere iadeiitibarlarının teslim edilmesinin istiyor.

SAMSUN HABER 25.02.2019, 13:19
Samsun'da 28 Şubat mağdurları iadeiitibar istiyor
banner1353
banner1375

Evli ve iki çocuk babası Mehmet Burak Muştalı, bundan 19 sene önce 28 Şubat sürecinde  İzmir Gaziemir Hava Astsubay Hazırlama Okulundan haksız yere atılmasını unutamıyor. Muştalı, askeri okuldan haksız yere atılan öğrencilerede, görevdeyken atılan askerlere iadeiitibarlarının verilmesi yolunun açılmasını taelep ediyor.

UZUN SÜRE ETKİSİNDEN ÇIKAMADI
Muştalı, babası Kıbrıs gazisi emekli Deniz Astsubay Mehmet Hakkı Muştalı gibi ülkesine asker olarak hizmet etmeyi hayal ederek girdiği askeri okuldan, 5 ay sonra TSK İstihbarata Karşı Koyma Koruyucu Güvenlik İşbirliği Yönergesi kapsamında tazminat ödettirilerek atıldı. Yaşadıklarının etkisinden bir süre çıkamayan Muştalı, bir süre babasına iş yerinde yardım etti. Ücretli öğretmenlik de yapan Muştalı, 2004'de halen sürdürdüğü Vezirköprü Devlet Hastanesi Bilgi İşlem Merkezinde çalışmaya başladı. 

CİMER'E BAŞVURDU

Görevdeyken atılan askerlere 2009'da iadeiitibarlarının verilmesi yolunu açmasının ardından CİMER, BİMER ve AKİM'e başvurduğunu belirten Muştalı, askeri okuldan haksız yere atılan öğrencilerin de kapsama alınmasını talep ediyor. Muştalı, "Kamu Denetçiliği Kurumu beni haklı buldu. İadeiitibarımın verilmesi taraftarı oldu. İlgili kurumlara da tavsiye kararı çıkarıldı. İnşallah bekliyoruz, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Çünkü beni okuldan attıkları zaman herhangi bir gerekçe söylenmedi. Annemin başının kapalı olması, dini inançlarım nedeniyle atıldığımı düşünüyorum." açıklamasında bulundu.


'VATANIMIZA SAHİP ÇIKTIK'
Okuldan atılma sebebi olarak gösterilen istihbarata karşı koruma maddesinin vatan hainliği olarak değerlendirildiğine vurgu yapan Muştalı sözlerien şöyle devam etti;

"O süreçte ailemin desteği çok oldu ama süreç bize ağır geldi. Benim büyük dedem Yemen, diğer dedem Çanakkale, bir diğer büyük dedem Batı cephesi, babam Kıbrıs gazisi. Babam, aynı zamanda deniz astsubayı emeklisi. Benim ömrüm, çocukluğum askeri okulda ve birlikte geçmiş. Asker çocuğusun, vatanı milleti biliyorsun. Bir şehit haberi aldığında bunu kendinde yaşarsın. Askerlerle aynı tabildotta yemek yedik, oyun oynadık. Bu şekilde yaftalanınca kafanızı yerden yere vurasınız geliyor. Canınız acıyor. Hak etmediğiniz bir şey. 15 Temmuz'u yaşadık, en başta bizler çıktık sokaklara, demokrasi nöbetimizi tuttuk. Vatanımıza sahip çıktık."

'ASKER OLMASINI İSTEMEDİM'

Kıbrıs gazisi emekli deniz Astsubay Mehmet Hakkı Muştalı'da oğlunun yaşadığı durumdan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, görev süresince namaz kılması ve eşinin başının kapalı olması nedeniyle zorluklar yaşadığını, aynı sorunları yaşayabileceği endişesiyle oğlunun asker olmasını istemediğini dile getirdi.

'BU BİR KURGUYDU'
FETÖ mensuplarının çeşitli bahanelerle vatan evlatlarını atarak kendi adamlarını orduya yerleştirdiğine vurgu yapam Muştalı son olarak şunları kaydetti
"Bizim çocuğumuz vatana ihanet etmedi. Atılma sürecinden sonra özellikle güvenlik soruşturması istedim. Devlete karşı ne suç işlemiş benim evladım? Ben işlememişim, alnımın akıyla emekli olmuşum. Dedelerim hep gazi. Çocuklarımı helal lokmayla büyüttüm. Bunlardan vatana, bayrağa, ezana hainlik, haşa çıkabilir mi? Çıkmaz. Bir kurguydu, oyundu ve bu oyunun aleti oldular. Bizim ricamız, devletimizden beklentimiz, evlatlarımıza sahip çıkmaları."

Yorumlar (0)