banner1365

banner1345

Sahte kıyma nasıl anlaşılır?

banner1357

Son günlerde gündemde yer alan ‘Sahte Kıyma’ ile ilgili konuşan Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, “Sahte kıymanın rengi genellikle koyu kırmızı ve yağ oranı yüksek olur. Kıymanın rengi yıkandığında suya geçiyor ve kıyma beyazlıyorsa kesinlikle katkı maddesi vardır” dedi

SAMSUN HABER 10.01.2019, 10:52 14.01.2019, 09:09
banner1353

Sosyal medyada bir vatandaşın ulusal market zincirinden aldığını ileri sürdüğü kıymayı suya koyarak renginin çıktığını belirtmesi gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medya kullanıcıları tarafından ‘İşte sahte kıyma böyle anlaşılıyor’ şeklinde hızla paylaşılan video gerek bakanlığı gerekse market zincirini harekete geçirerek bu iddiaların asılsız olduğu kıymada gıda boyasının olmadığı yönünde kamuoyuna bilgilendirmeler geçildi. 


‘RENGİ SUYA GEÇERSE SAHTEDİR’


Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, kıymanın sahte olduğunu ele alındığı zaman yumuşaklığından ve boş samana dokunuyormuş hissinden anlaşılır olduğunu belirterek, “Sahte kıymanın rengi genellikle koyu kırmızı ve yağ oranı yüksek olur. Elinize aldığınız zaman yumuşaklık ve boş saman gibi hissedilir. Gerçek kıymanın rengi ise koyu kırmızı değil pembe ya da hafiften kırmızı olur. Kıymaya boya katılması, etlerin şişirilmesi mümkündür. Bu konuları daha önceki zamanlarda yaşamıştık. Kıymanın rengi yıkandığında suya geçiyor veya kıyma beyazlıyorsa kesinlikle katkı maddesi vardır" diye konuştu.


'KIYMAYI KASAPLARDAN GÖREREK ALIN’


Güvenilir kasaplardan alışveriş yapılması gerektiğini vurgulayan Şen, "Bunları anlayabilmek çok kolay olmadığı için her ihtimale karşı marketlerden veya bilmediğimiz yerlerden hazır kıyma almamalıyız.  Büyük firmalarda denetleme nasıl yapılıyor, bunu bilemediğimiz için etin ne şekilde kesildiğini, geldiğini de bilemeyiz. Halkımızın kendi sağlığı ve kafasının rahatlığı için gözünün önünde kıyma çektirmesini, etini görerek almasını tavsiye ediyorum. Halkımız dikkatli olduğu sürece ve güvendiği esnafından alışveriş yaptığı sürece sağlığı tehlikede olmaz. Etin ucuzunu bulunca hemen almamalılar. Çok şükür bizim bugüne kadar her hangi kıyma, et, köfte, sucuk gibi hiç bir gıda türümüzde bir sorun çıkmadı" dedi. 


Haber: Hande ONAT - Emre ÖNCEL 

Yorumlar (0)
22°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:14
Güneş 06:39
Öğle 12:26
İkindi 15:30
Akşam 18:03
Yatsı 19:22