banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Kötü alışkanlıkları terk etmek

banner1357

Samsun İl Müftü Yardımcısı Vedat Başsan, Samsun Gazetesi'ndeki bugünkü köşe yazısında 'Kötü alışkanlıkları terk etmek' başlıklı yazısını kaleme aldı.

SAMSUN HABER 12.05.2019, 11:29
Kötü alışkanlıkları terk etmek
banner1353
banner1375

Yeryüzünün halifesi, yaratılanların en şereflisi olan insan, Cenabı Hak tarafından doğuştan iyi ve güzel biçimde yaratılmıştır. Tertemiz olarak dünyaya gelen insana, hayatını düzen içerisinde yaşayacağı her bilgi ve donanım verilmiştir. Diğer varlıklarda bulunmayan akıl ve irade dışında sağlık, mal, servet, eş ve evlat gibi nimetler insana verilmiştir. Sahip olduğu bu değerler onu yaşama karşı sorumlu kılmıştır. Yeryüzünde her şey insan için, insan da yaratıcısı Allah’a kulluk için yaratılmıştır. Nitekim “ İnsanoğlu kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır.”  Ayetince insanoğlu sorumluluk sahibidir. Yine Cenabı Hak ayeti celilesinde; “ Hanginizin davranışça daha iyi olduğunu deneyerek göstermek için ölümü ve hayatı yaratan O’dur.”  buyurmaktadır. 

Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde dünyada yararlandığımız nimetlerden hesaba çekileceğimiz hatırlatılmakta, insanoğlunun hüsran içinde olduğu,  birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenlerin hüsrandan kurtulacağını bildirmektedir. Rasülullah efendimiz de bizlere iki nimetin verildiğini söylerken, bunların birinin sağlık birinin de zaman olduğunu hatırlatmış, hiç kimseye imandan sonra sağlıktan daha hayırlı bir şeyin verilmediğini bildirmiştir. Çünkü Rabbimize karşı kulluk sorumluluğumu yerine getirmek için yegane olması gereken koşul sağlıklı bir bedendir. O yüzdendir ki Rasülüllah efendimiz; “ Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini bilin. Ölüm gelmeden önce hayatın, hastalık gelmeden önce sağlığın, meşguliyet gelmeden önce boş zamanın, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin, fakirlik gelmeden zenginliğin.”   diyerek bizleri uyarmıştır.

İslam dini, bizlerin huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlamak gayesiyle sırasıyla canı, malı, dini, aklı ve nesli muhafazayı temel gayeler olarak nitelemiştir. Bu gayelere sahip çıkma da insanlar bazı hatalar yapmakta, muhafaza edilmesi gereken bu temel esaslara riayet etmemekteler. İyi olan davranışlara değil kötü olana meyletmekteler. Kötü davranışlara etken en önemli vasıf insanın nefs sahibi olması ve nefsin de daima kötülüğü emretmesidir. Halbuki Allahü Teala Hazretleri insanoğluna şah damarından daha yakınken neden kendine nefsini yahut kötü amelleri yakın hisseder? Nedeni, Adem (as)’a secde etmeyip kibir yapan ve kıyamete kadar Allah’ a kulluk edenleri yoldan saptırmayı kendine gaye edinen şeytanın, kötülüğü cazip göstermesi sebebiyledir. Çünkü o canın, malın, dinin, aklın ve neslin düşmanıdır. Ve bu görevi kıyamete kadar sürdürecektir.

Dinimiz Alkollü içki içmeyi, kumar oynamayı, sigara içmeyi, gelecekten haber verme seanslarını, uyuşturucu kullanmayı ve sair helal olmayan şeyleri yasaklamıştır. Nitekim ayeti kerimede; “ Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan sakının ki felaha eresiniz. Şeytan şüphesiz, içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazı kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?”  buyurulmuştur. 

Kötü alışkanlıklardan uzak kalmak, eğer kötü bir alışkanlığa sahipsek Rabbimize tövbe ederek ondan vazgeçmek ve yaşamımızda iyiliği hakim kılarak yaratılışımızın gereği insan olarak değerimize yakışır bir ömür sürdürmek dileğiyle, hayırlı ramazanlar…

Vedat BAŞSAN / İl Müftü Yardımcısı

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ocak 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:22
Akşam 17:45
Yatsı 19:09