Kazım Karabekir'deki 'ölüm kapanı'na bir tepki de esnaftan!

Samsun Haber: Samsun’un İlkadım İlçesi’nde Kazım Karabekir Mahallesi’nde TEİAŞ’a ait şehrin en büyük elektrik santrali nedeniyle mahallelinin ardından esnaflar da isyan etti

Samsun Haber - Sokağın nabzını tutan Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi İlkadım’ın Kazım Karabekir Mahallesi sınırlarında bulunan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ)  ait elektrik santrali ile ilgili şikâyetleri masaya yatırmaya devam ediyor.

Mahalle sakinlerinin ardından mikrofon uzattığımız esnaflar, yaşam alanının içinde kalan santral nedeniyle yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğun bir felakate dönüşeceğine dikkat çekerek, santralin şehir dışına taşınması gerektğini ifade ediyor.

Santralde zaman zaman gelen patlama sesleri nedeniyle mahallelinin tedirgin olduğunu ifade eden Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Murat Türker, "Mahalle halkı çok korkuyor ve bu durumdan çok tedirgin" dedi.

İşte Kazım Karabekir esnafının santral hakkındaki görüşleri:


"AKŞAMLARI PATLAMA SESİ GELİYOR"
Muhtar Murat Türer: "Bende mahalleli gibi santralin taşınması gerektiğini düşünüyorum. Santral burada mahallenin göbeğinde kaldı. Tabi ki burada yaşayan vatandaşlar için bu tehlikeli durum. Bu zamana kadar bir şey olmadı ama bu olmayacak anlamına gelmez. Karadeniz’in büyük bir tarafına elektrik buradan dağılıyor. Ama buradan kaldırılıp başka yere giderse mahalleli için çok yerinde bir karar olur. Mahalleden akşamları bazen patlama sesleri geliyor. Mahalle halkı çok korkuyor ve bu durumdan çok tedirgin."

"ÖLÜM TUZAĞININ İÇİNDE YAŞIYORUZ"
Osman ÖZTÜRK: “Ben bu mahallenin en eskilerinden biriyim. Santral yapılırken biz buradaydık. 20 yıl önce de buradan taşınacağı söyleniyordu. Santrale çok yakın bir alanda futbol sahası üzerinden yüksek gerilim hatları geçiyor. Bu alanda benim çocuğum da dahil 50-60 çocuk oluyor bazen. O hatlardan sadece biri kopsa büyük bir facia yaşanır. Burası artık şehrin merkezi olmuş. Bu Türkiye’nin ve tabi Samsun’un büyük bir ayıbıdır. Afganistan’da böyle bir şey yok şuan. Sanki bir ölüm tuzağının içinde yaşıyoruz. Kaldırsınlar nereye götürürlerse götürsünler atsınlar dağ başına. Eskiden ev yoktu burada şimdi 45-50 bin kişi yaşıyor. Bu insanlar nasıl etkilenmesin, her şey için tehlike arz ediyor. Bundan 3 sene önce burada patlamalar oluyordu. Ortalık bir anda ateş içinde kalıyordu. Allahtan o anda kimse geçmiyordu. Patlama hatların eski olmasından kaynaklanmıştı. Üstüne yağmur ve fırtına da eklenince olan oldu. Gerçekten büyük tehlike içinde yaşıyoruz. Madem çok iyi işler yapıyorlar buyursunlar bu santrali buradan kaldırsınlar. Bu kadar insanın yaşadığı bir yerin ortasında santral, ne çirkin bir şey. Buralar çiçek bahçesi gibi olacağına koymuşlar oraya canavarı, korkuyoruz resmen. Tellere bakınca içim gidiyor çocukların üstüne düşecek diye aklım çıkıyor. Bu santralin burada oluşu acemiliklerinden kaynaklanıyor. Kaybolan bir canın vebalini kimse ödeyemez. Seçim döneminde gelirler öyle yapacağız, böyle yapacağız derler. Türk milleti uyanmalı artık doğru olanı bağırarak söylemek gerekir."

"ANNEM KANSERDEN ÖLDÜ"
Nuriye TASLAK: “Bu santral her an patlayabilir, çevreye büyük zarar verebilir. Radyasyon yaydığı söyleniyor ve benim annem kanserden öldü. Bunun nedeninin de elektrik santralinin yaydığı radyasyon olduğunu düşünüyorum. Bu kadar insanın yaşadığı bir yerde bu santrali istemiyorum. Kaldırılmasını talep ediyorum.”

"HASTANE ŞEHRİN DIŞINDAYKEN BU NEDEN BURADA?"
Tayfun BAYRI: "Bu santral bizden fazla civarındaki çocukları etkiliyor. Orada okul var kreş var büyük risk taşıyor. Kaldırılması zor olabilir evet ama biz kaldırılmasını isteriz Burası artık şehrin göbeği. Gelişen bir mahalle haline geldik ama yetkililerin de böyle düşünmesi lazım. Bize de vatandaşa da büyük faydaları olur. Her an her şey olabilecek bir vaziyette duruyor. Yüksek gerilim telleri ufak bir rüzgarda kopacakmış gibi bütün mahalle korkuyor. O direklerin altında çocuklarımız top oynuyor, parklar var burada salı günleri pazar oluyor. Ya o zaman herhangi bir durum olursa bunun altından kim kalkacak? Hastane şehrin dışındayken bunun burada olması normal mi?”

"ŞEHRİN GÖBEĞİNDE SANTRAL OLMAZ"
İbrahim AK: "Biz buranın kaldırılmasını istiyoruz. Kreş var, okul var,  orada en ufak bir hatadan yangın çıkarsa ne olacak? Biz oralarda dolaşıyoruz, arabamızı park ediyoruz, çocuklar parklarda oyun oynuyor. Gerilim hatlarında bir şey olursa burada çok kişinin canı yanar. Bu gibi yerlerin buralarda olmaması gerekiyor. Nasıl ki cezaevi mahallesini taşıyorlarsa daha uygun yerlere, bu santrale mi yer bulamayacaklar? Benim düşüncem bu yönde. Yetkililerden kaldırılmasını rica ediyorum. Hem görüntü kirliliği hem de radyasyon yayması zaten en önemli sebepleri."

"KALDIRILMASI HERKES İÇİN İYİ OLUR"
Miraç ECER: "Santralin aşağı taraflarından yüksek gerilim hattı geçiyor. Orası için sıkıntı olabilir. Şu anda buradan onu kaldırma şansları olduğunu düşünmüyorum. Ama büyük sorun olduğunu biliyoruz. Şehrin ortasında olduğu için kaldırılmasını isteriz. Burası artık şehirleşti. Bu kadar büyük bir santralle iç içe olmak tabii ki sıkıntılı bir durum ama kaldırılması herkes için güzel olur."

"SANTRAL YERLEŞİM YERİNİN UZAĞINA TAŞINSIN"
Erkan GÜNGÖR: “Bu elektrik santrali yıllardan beri burada o nedenle biranda kaldırılması zor görünüyor. Santralin burada oluşunun elbette zararı oluyor 7 yıl önce de bunun bir örneği oldu, elektrik telleri koptu insanların çatılarına düştü. Radyasyon yayıyor deniliyor ama ben radyasyon yaydığını düşünmüyorum. Kaldırılması söz konusu olsa bile bu 10-15 yılı bulur diye düşünüyorum. Çünkü elektriğin dağılım merkezi burası, santrali buradan kaldırmak kolay bir iş değil. Tellerin kopması çok düşük bir ihtimal ama bu ihtimal binde birde olsa var. Benim evimin üstünden geçiyor bu teller, santralin kalkması gerekiyor mu, elbette kalkması gerekiyor. Yerleşim yerinin uzağına, dağın bir başına taşıyabilirler çok daha iyi olur ama ben bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum.” 

Haber: Ezgi ÖZMEN- Caner AKYÜZ

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
cihan
cihan - 11 ay Önce

o santral oraya yapıldığında yerleşim yoktu orada,size kim dedi oraya ev yapın diye.ucuz ucuz çöktünüz arsalara yaptınız evleri o zaman aklınız neredeydi. oldu canım emredersiniz elektrik santralini taşıyalım.nereye taşıyalım yer gösterin bir de. derenin dibine ev yapıp her yağmurda korkuyoruz diyen zihniyet bu zihniyet işte

cihan
cihan - 11 ay Önce

arada bir patlama sesi oluyor ışık çakıyor dediği de ayırıcıların açma-kapama esnasında oluşturduğu arktan bahsediyor sanırım..bu normal bir durum. neymiş kabloların altında kreş varmış oyun sahası varmış e yapmasaydınız oraya

SIRADAKİ HABER

banner650

banner826