Kaldırılan Atatürk figürüne Akcagöz'den sert çıkış!

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi'nin logosu değiştirilerek Atatürk figürünün çıkartılması konusu ile ilgili düzenlediği basın toplantısında sert açıklamalarda bulundu.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin resmi logosunda yer alan Atatürk resminin logodan çıkarılması iddiasının ardından yetkililer "Üniversitemizin resmi logosunda yer alan Atatürk resminin logodan çıkarılmasını öngören bir teklif, ilgili haber ve açıklamalarda bahsedildiği üzere Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senato toplantısında kati surette gündeme gelmemiştir. Kurtuluş meşalesinin ilk kıvılcımının parladığı ve Türk milletinin bağımsızlık için şahlandığı şehir olan Samsun’un en önemli değerleri içinde yer alan Ondokuz Mayıs Üniversitesinin logosundan Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü kaldırmaya kimsenin gücü yetmez” diyerek bu söylentilere son noktayı koymuştu.

Bu açıklamanın ardından Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin logosu, fakültenin kuruluş tarihinin yanlış ve logonun karmaşık olmasından dolayı logosunu değiştirdi. Eski logoda bulunan ve yeni logoda bulunmayan Atatürk Anıtı figürünün kaldırılması tartışmalara yol açtı. 

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili olarak "Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senatosu'nda bir teklif gündeme gelmiş ve üniversite logosunun değiştirileceği ihtimali konuşuldu. Sayın rektör böyle bir iddianın gerçek olmadığını söyledi. Fakat akabinde yine Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı Diş Hekimliği Fakültesi'nde buna benzer bir olay yaşandı. Diş Hekimleri Fakültesi, 24 yıldır kullandığı logosunu değiştirmiş. Yani Samsun'un simgesi olan, Samsun'u niteleyen, Samsun deyince insanların aklına ilk gelen kavramlardan biri olan İlkadım Anıtı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi'nin logosundan kaldırıldı. Samsun bir 19 Mayıs kentidir. Bu simge basit bir heykel değildir. Samsun denince akla gelen ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi deyince akla gelen ilk simgelerden bir tanesidir" dedi

"ESKİ LOGO İADE EDİLSİN"
Akcagöz, "Sayın dekan önceki logomuz karışık olduğu ve sadeleştirmek istediğimiz için bunu yaptık diyor. Madem logonuz karışık bu karışıklığı Mustafa Kemal Atatürk'ün silüetini ortadan kaldırarak mı ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz? Bu tip eylemlerde maalesef iyi niyet hiç arayamıyorum. 20 küsür yıldır, Samsun'da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde, Diş Hekimliği fakültesi'nde kullanılan logonun aslına iade edilmesini istiyorum. Burası Samsun, 19 Mayıs kenti, burası ilkadım kenti... Ata'mıza, ecdadımıza, onun hatırasına saygı duymadan hiç bir meslek layıkıyla yerine getirilmiş sayılmaz. Ben bugün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin, akademik ve bilimsel çalışmalarla gündeme gelmesini isterdim. Kimsenin, Mustafa Kemal Atatürk odaklı kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya hakkı yok. Hele ki bir akademik kurum bu olaya alet oluyorsa, orada dur demek lazım" dedi.

Haber: Merve İLHAN

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner650

banner826