banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

“İlaçlama Yetkisi Büyükşehirin Elinde”

banner1357

Yaz mevsiminin yaşandığı şu günlerde halkın belediyeden olan taleplerinin büyük bir bölümünü sivrisinek ilaçlamasının oluşturduğunu belirtti.

SAMSUN HABER 17.06.2013, 15:48 17.06.2013, 11:13
 “İlaçlama Yetkisi Büyükşehirin Elinde”
banner1353
banner1375

SAMSUN HABERYaz mevsiminin yaşandığı şu günlerde halkın belediyeden olan taleplerinin büyük bir bölümünü sivrisinek ilaçlamasının oluşturduğunu belirten Atakum Belediye Başkan Vekili İbrahim Saraç,  “Halk bu konudaki yetkinin kendine en yakın belediyede olduğunu sandığı için, şikâyetlerin büyük bölümü de bize gelmektedir. Ancak bilmelidirler ki, değişen kanunu gereği 2010 yılından itibaren İlaçlama yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ndedir” dedi. 

Halk sağlığı açısından yapılması zorunlu olan sinek, larva ve haşere ilaçlamasının 2010 yılına kadar her ilçe belediyesinin kendi ekibince yürütüldüğünü, o tarihe kadar kendilerinin de bu işi zamanında ve sorunsuz olarak hallettiklerini vurgulayan Başkan Vekili Saraç,” Şu an sinek ve sivrisineklerden bunalan halkımız doğal olarak kendine yakın gördüğü belediyemizi arayarak veya bizi gördükleri her ortamda ilaçlama yapmadınız, ne zaman ilaçlama yapacaksınız? gibi serzenişlerde bulunuyorlar. Ancak bilmeleri gerekir ki, 2010 yılında değişen kanun gereği, ilaçlama yetkisi ilçe belediyelerinden alınarak büyükşehir belediyelerine verilmiştir. Biz de yasalara uyarak, ilaçlama yaptığımız donanımlarımızı ve personelimizi dahi yetkili kılınan Büyükşehir Belediyemize verdiğimiz için, istesek bile ilaçlama yapamayız. O nedenle halkımızın bu konudaki istek ve şikâyetlerini büyükşehire iletmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu. 

Havaların oldukça yağmurlu gitmesi ile birlikte biriken yağmur sularının da sinek ve larvalarının gelişimine oldukça müsait alanlar yarattığına, bunun da halkın şikâyetlerinin artmasına neden olduğunu da dikkat çeken Başkan Vekili Saraç,  “Büyükşehir belediyemizin ekipleri bu yönde çalışmalarını sürdürmektedirler. En kısa zamanda bu sorunu kökünden çözmeyi başaracaklarına inanıyorum.  Böylece Atakumlu ve burayı ziyarete gelen halkımız da sineksiz bir yazın tadını çıkaracaklardır” dedi.

Yorumlar (0)