Hilas Otel

Çelik İnşaat

Hemşerilerime saygılarımla

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar yazdı...

Hemşerilerime saygılarımla

Çoğunlukla şahsıma ait saldırılara hukuk yolu ile cevap vermeyi tercih eden biriyim. Ama saldırı memleketimde dışarıdan gelip yaşayan birinden gelince; hem cevap hem de hukuki süreci paylaşmayı gerekli gördüm. Bu nedenle yazının yazıldığı yerde gazetenin izin vermesi ile cevap yazısı paylaşıyorum. Malum kişi, yazısına şu iftira ile başlamıştır. 
“Binbaşı Mete Yarar’ın; bugüne kadar terör örgütleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Erbakan’dan başka kimse uğraşmadı. “ 
Bu söz bütün terör örgütlerini kapsayacak bir şekilde tarafımdan hiçbir yerde beyan edilmemiştir. Söz FETÖ mücadelesi için başka bir bütünlükte söylenmiş ve bu anlama asla çekilemez.
Arkasından bu söz üzerinden TSK’nin kahramanlarına dil uzattığım ifade edilmiştir. Hayatım boyunca şahsıma yöneltilen güzel sözlere “bizim kahramanlarımız şehitlerimiz, gazilerimiz ve görev yapan arkadaşlarımız’ diye cevap veren bir kişi olmuşumdur. En düşük rütbeden en yüksek makama kadar kahramanlıkları onlarca kitapta ve makalede ifade eden bir kişiyim ancak maalesef yazıda bu söylemden daha fazla beni üzen; devleti ve milleti aç ve sefil gösteren bölümler olmuştur. 
“O yıllarda, PKK’nın saldırdığı Şemdinli Taburu’nun ve karakollardaki erlerimizin kullandığı silahın, Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma Kırıkkale piyade tüfeği olduğunu da öğrenmelidir.
Botumuz gözümüz kadar kıymetli idi… Erlerimize yama yapmayı öğretirdik. Bir botu 110 liraya bir meslektaşımdan satın aldığımı unutmam. Daha sonraki yıllarda Allah razı olsun Ali Yeşil abimden (Yeşil Kundura) Libya ordusu için yaptığı botlardan arkadaş ve kendim için temin ettim. Para da vermedim. “
Bana bu yazıyı yazacağınıza keşke karakollarda 1990 yılında (yazıda bu tarih verilmiştir.) neden 1. Dünya Savaşı’ndan kalan Kırıkkale piyade tüfeği olduğunu sorgulasaydınız. Keşke devleti ve TSK’yı yazınızı acıklı hale getirmek için malzeme yapmasaydınız. Devleti bot vermeyecek ve yama yapmayı öğretecek kadar müşkül bir durumdaymış gibi göstermeseydiniz. Bunları yazarak hem o dönemin komutanlarının ve siyasetçilerinin hepsini yerin dibine sokmasaydınız. Keşke arkadaşınıza ve kendinize para vermeden bot alacağınıza; yama yapmayı öğrettiğiniz askerlerinize de bot alsaydınız. 
“Silah noksanlığından teröristlerin elinden yakaladığımız Kalaşnikofları kullandığımızı unutmam. Mermi bulamadığımız anlarda; komutanımızın gidin silahı sopa gibi kullanın görevinizi yapın dediğini bilirim.” 
Bu cümleyi yazarken NATO’nun ikinci büyük ordusu konumundaki şanlı Türk Ordusunun malzemesinin olmadığını söylemeseydiniz. 
Keşke kendinizin durumunuzu anlatmak adına yemininize sadık kalmayı tercih etseydiniz. 

PKK ile mücadeleye başlayan dönemi bırakın; hiçbir dönemde böyle bir durum yaşanmadığını bilecek kadar TSK içinde görev yaptım. Keşke yazdıklarınızı bir kere daha okusaydınız da hizmet ettiğiniz bu yüce devleti bu kadar acz içinde göstermeseydiniz. 
Şahsıma yaptığınız suçlamalar için bu değerli köşeyi işgal etmeyerek mahkemede hesaplaşmayı tercih edeceğim. 
Ben yeminime sadık kalarak kumpas sürecinde arkadaşlarımı televizyon ve köşe yazılarımda savundum, mit tırlarında ve barikatlar döneminde yazı ve belgesel yaparak halkımıza durumu anlatmaya devam ettim. Asıl sorulması gereken siz o zamanlar neredeydiniz? Ben yemini askerlik süresince olması için etmedim. 

“ TÜRK SANCAĞININ ŞANINI CANIMDAN AZİZ BİLİP İCABINDA VATAN, CUMHURİYET VE VAZİFE UĞRUNDA SEVE SEVE HAYATIMI FEDA EYLEYECEĞİME NAMUSUM ÜZERİNE AND İÇERİM.”
Bu yemine hep sadık kaldım. Engin ALAN gibi komutanların subayı oldum. Devleti ve milletini suçlamayan gruba dâhil oldum.  Onlar gibi eline,  diline ve görevine sadık kaldım. Sanırım bu söz yeterli olacaktır. 
Keşke geçmiş 28 Şubat alışkanlığından kurtulup bir de yazınızın sonunu yaşam biçimleri ile bitirmeseydiniz. Keşke bir meslektaşınıza söylemediği bir söz üzerinden bu kadar ağır ve mesnetsiz suçlamalarla isnatta bulunacağınıza; FETÖ zamanında da yazılarınız ile cevap haklarınızı kullansaydınız.

(Malum şahıs hakkındaki davaların sonuçlarıyla ilgili gerekli bilgilendirme yine buradan siz değerli hemşerilerime yapılacaktır)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER