banner689
banner595

Hakan Altıntaş: 'Başkanlık Sistemi Diktatörlüğe Yol Açmaz!'

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Hakan Altıntaş, Yeni Türkiye'de başkanlık sistemi diktatörlüğe yol açmaz” dedi.

Hakan Altıntaş: 'Başkanlık Sistemi Diktatörlüğe Yol Açmaz!'

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Hakan Altıntaş, Yeni Türkiye'de başkanlık sistemi diktatörlüğe yol açmaz” dedi.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
16 Mart 2015 Pazartesi 10:42
Hakan Altıntaş: 'Başkanlık Sistemi Diktatörlüğe Yol Açmaz!'
banner556
SAMSUN - AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Hakan Altıntaş, "7 Haziran 2015 seçiminin Yeni Türkiye perspektifi için olmazsa olmaz öneme sahip olduğu sağduyulu vatandaşlarımız tarafından kabul edilmektedir. Herkesin Misak-ı Milli anlayışı çerçevesinde taşın altına eline koyması gereken bir süreç başlayacaktır." diye konuştu.

Altıntaş, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Teşkilât-ı Esasiye Kanunu ile ilk T.C. Anayasası'nın ilkelerini belirleyen; 85 numaralı ve kabul tarihi 20 Ocak 1921 olan 23 madde ve bir ayrık maddeden oluşan kısa çerçeve anayasayı yapan meclisimiz gibi Yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi de YeniTürkiye’nin temel yapısının temellerini atacaktır.

En başta yeni anayasa olmak üzere, Başkanlık Sistemi, ülkemizin ertelenmiş ve çözülmemiş bütün sorunları çözmek için TBMM’sinde yoğun çalışmalar yapılacaktır.

Ülkemizde son günlerde, Başkanlık Sistemi hakkında; “Birçok Latin Amerika ülkesinde Başkanlık sistemi tek adam rejimlerinin oluşmasına yol açtığı” gibi bazı kesimlerces eslendirilen bilimsel temeli olmayan önyargılı açıklamalar yapıldığını görmekteyiz. Bu çevrelerin mesnetsiz söylemlerine karşın, Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan Beyfendi, Çanakkale’de gerçekleştirilen toplu açılış töreninde “Yeni anayasayla birlikte Başkanlık sisteminin de gündeme alınacağını, “İstikrar ortamının garantisi bana göre başkanlık sistemidir. Gelişmiş ülkeler başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Türkiye’yi neden bu imkandan mahrum bırakalım. Yok başkanlık sistemi diktatörlüğü getirirmiş. ABD’de diktatörlük mü var, Meksika’da diktatörlük mü var, Brezilya’da diktatörlük mü var” ifadelerini kullanarak haklı bir gerekçeyi ortaya koymuştur.

Gerçekten de Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin doğruluğunu Freedom house adlı düşünce kuruluşu, siyasal ve medeni haklar temelinde yaptığı ölçümler sonucun dayayınladığı 2014 yılı verilerine göre oluşturulan Tablo’da görebiliriz. Söz konusu araştırma raporunda“1” rakamı en yüksek demokratiklik, özgürlük, siyasal haklar, medeni haklar değerini verirken, “7” rakamı en düşük demokratiklik, özgürlük, siyasalhaklar, medeni haklar değerini vermektedir. "

Başkanlık Sistemiyle Yönetilen Ülkeler  Demokratiklik Düzeyi  Özgürlük Statüsü  Siyasi Haklar Düzeyi  Medeni Haklar Düzeyi
Amerika Birleşik Devletleri  Demokratik    Özgür/1.0      1    1
Brezilya    Demokratik Özgür/2.0       2      2
Arjantin    Demokratik      Özgür/2.0      2        2   
Panama     Demokratik   Özgür/2.0    2        2   
Meksika  Kısmen Demokratik  Kısmen Özgür/3.0    3      3  
Venezuela  Kısmen Demokratik   Kısmen Özgür/5.0     5           5     

Yukarıdaki tablo’da görüldüğü üzere Başkanlık Sistemi eşittir diktatörlük getirir diyemeyiz.

İktidarın kişiselleşmesi olgusu günümüzde yarı-başkanlık ve hatta parlamenter sistemler açısından da yadsınamaz bir gerçeklik olmuştur. Yoksa bu hükümet modellerinin uygulandığı Fransa, İngiltere ve Almanya gibi çoğulcu yapıdaki modern demokrasi örneklerinin, sırf kişiselleşme eğilimlerinin yoğunlaşması nedeniyle diktatörlüğe dönüştüğünü ileri sürmek, temelsiz olduğu kadar, siyasalg erçekler iyeterince analiz etmeden verilmiş bir hükümdür.

Fransız Siyaset Bilimcis iDuverger tarafından kullanılan "Seçimle Gelen Krallar" örnek olarak incelediği ABD, Fransa ve İngiltere'nin krallıkla yönetilen birer monarşiye dönüştüklerine değil de, bu ülkelerdeki yürütmenin başı konumundaki kişilerin, çoğulcu demokratik yapı içerisinde ve demokrasi ve hukukun sınırları ile çevrelenmiş olarak sahip oldukları iktidar toplanmasına dikkat çekmiştir.

ABD başkanlık uygulamasında, başkanın nüfuz ve otoritesinin psikolojik kaynağını "seçim sistemi" ve "parti sistemi" oluştururken, hukuki kaynağını ise, "Amerikan Anayasası" ve "Federal Yüksek Mahkeme" oluşturmaktadır. Yeni Türkiye perspektifinde de "Yeni Türkiye Seçim Sistemi" ve "Yeni Türkiye Parti Sistemi” oluşturulacak hukuki kaynağı ise, "Yeni Türkiye Anayasası" sağlayacaktır.

Yükleniyor...
Son Güncelleme: 16.03.2015 10:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682