banner673
banner595

'Fındık yoksa ekonomi çöker!'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Genel başkanı Şemsi Bayraktar, fındığın Karadeniz için vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirterek, "Fındık para etmezse bölgede göçler artar. Fındık üreticisi tarlada tutmalıyız" dedi

'Fındık yoksa ekonomi çöker!'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Genel başkanı Şemsi Bayraktar, fındığın Karadeniz için vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirterek, "Fındık para etmezse bölgede göçler artar. Fındık üreticisi tarlada tutmalıyız" dedi

26 Mayıs 2016 Perşembe 16:05
banner556

 TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, fındık para etmeyince Karadeniz'de göçlerin başladığını, özellikle gençlerin göç ettiğini böyledi. Bayraktar, “Fındık üreticisini koruyamazsak, tarlada tutamazsak gelecekte fındık üretecek insan bulamayız. Dünyadaki tüketim artışına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda bırakın üretimi artırmayı mevcut üretimi bile sürdüremeyiz” dedi.

'ÜRETİCİ AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR'
Şemsi Bayraktar, Karadeniz Bölgesi'nde fındığın son durumunun yanısıra geleceğine dair KuzeyNews'e önemli açıklamalarda bulundu. Fındıkta gündemin 'aşırı fiyat indirimi' olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Fındıkta, 2015 Kasım ayı başlarında 14-15 lira olan kabuklu fındık fiyatlarının 7 lira 50 kuruşa inmesi kabul edilemez. Bu insafsızlıktır, bu fındık üreticisini açlığa mahkum etmektir, bu geleceği düşünmemektir. Piyasaya hakim olan 3-5 tekel, fındığı üreten olmazsa kendilerinin de olmayacağını göz ardı etmekt" diye konuştu.

400 BİN AİLE, 2 MİLYON İNSAN
Devletin, fındıkta oynanan oyunlara ve yaşanan kötü gidişata acilen müdahele etmesi gerektiğini vurgulayan Şemsi Bayrak, "Fındık, tartışmasız Karadeniz ekonomisinin temelidir. 400 bin ailenin geçim kaynağı, 2 milyona yakın insanın ekmeğidir. Fındık demek ülkeye milyarlarca dolar ihracak girdisi demektir. Sadece 2015 yılında fındık, ülkeye 2.8 milyar dolar ihracat getirisi sağlamıştır. Bu rakam, toplam tarım ve gıda ihracatının 6'da 1'i demektir. Ülkemiz, dünya fındık üretiminde ve ticaretinde en büyük payı almaktadır. Fındıkta Türkiye, dünya üretiminin yüzde 70’ini, dış ticaretinin yüzde 75’ini elinde tutmaktadır. Son 10 yılda ülkeye yaklaşık 17,5 milyar dolar döviz kazandıran fındıkta, üretici hak ettiğini geliri elde edememekte, adeta açlığa mahkum edilmek istenmektedir" dedi.

'HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN'
Şemsi Bayraktar, fındıkta zaten iyi işlemeyen rekabet ortamının tekelleşmeye çalışan bir kaç firma tarafından yok edildiğini de ifade ederek, "Herkesin şunu iyi bilmesi, bellemesi gerekmektedir. Karadeniz Bölgesi'nde fındık üreticisi olmadan fındık da olmaz, ihracat da olmaz, esnaf da olmaz, ihracatçı da olmaz. Herkes, aklına başına almalı, üreticiyi, üretimden uzaklaştırmamalıdır.Tarım dışında başka bir sektörde iş bulsa anında üretimden vazgeçecek milyonlarca Karadeniz insanı olduğu unutulmamalıdır. Çiftçi kazanmadan üretimi sürdüremez. Herkes bu bilinçle hareket etmelidir" diye konuştu.

PANİK HAVASI YARATMAK İSTEYENLER..
Sezonun başladığı 1 Eylül 2015 tarihinden bu yana geçen 35 haftalık sürede, yaklaşık 173 bin ton iç fındık ihracatı yapıldığını, bu ihracat karşılığında ülkeye 1 milyar 652 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını belirten Şemsi Bayraktar, şunları kaydetti:

“Şimdi ihracatçılara soruyorum; yıllık ortalama 250 bin ton iç fındık ihracatı yaptığımız düşünüldüğünde, daha ihraç edilmesi gereken yaklaşık 77 bin ton iç fındığa, bunun için de 144 bin ton kabuklu fındığa ihtiyaç vardır.Peki 144 bin ton kabuklu fındık nerededir? Hangi tüccar, hangi ihracatçı dış piyasanın ihtiyacını karşılamış sezonu kapatmış ki fındık fiyatları düşüyor? İyi biliyorlar ki üreticimizin elinde satılmayı bekleyen, düşük fiyat nedeniyle satmadığı fındığı vardır. Üretici, fındığının eder fiyatına ulaşmasını beklemektedir. Ancak piyasalarda panik havası yaratmak isteyen bir takım kişiler, özellikle tekelleşme çabası içinde olanlar,piyasalar üzerinde psikolojik baskı yaparak fiyatları düşürme,üreticinin elinde kalan fındığı ucuza kapatma amacıyla her yolu denemektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi, haksız kazanç peşindeki kişilerin amaçlarına ulaşmasını engellemek için biran önce devreye girmeli, alım yapmalıdır.Fındıkta rekabet şartları yoktur. Tekelciliğin olduğu yerde mesele arz talep, üretim meselesi de değildir."  FINDIK KAZANDIRMAZSA GÖÇ ARTAR
Fındığın para etmediği dönemlerde Karadeniz Bölgesi'nde göçlerin başladığını, özellikle gençlerin göç ettiğini vurgulayan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Fındık üreticisini koruyamazsak, tarlada tutamazsak gelecekte fındık üretecek insan bulamayız. Dünyadaki tüketim artışına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda bırakın üretimi artırmayı mevcut üretimi bile sürdüremeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, açıklamalarının son bölümünde, 'Fındığın, Karadeniz Bölgesi'nin sosyo-ekonomik yapısının lokomotifi, bel kemiği' olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

"Özellikle Karadeniz Bölgemizde yaklaşık 2 milyon insan geçimini fındıktan sağladığı ve dolaylı yollardan da yaklaşık 8 milyon bölge insanına ekonomik fayda sağlarığı asla unutulmamalıdır. Fındık, bölgenin topoğrafik yapısı itibarıyla başka bir alternatif ürünün yetiştirilemeyeceği, tarıma elverişsiz, eğimli arazilere sahip zor coğrafyada üretilmesi, erozyonu ve olabilecek heyelanları önleyerek topraklarımızın muhafazasında rol oynaması bakımından da büyük önem arz etmektedir. Ülkemizin kaliteli fındık üretiminin sürdürülebilirliği, ihracat açısından önem arz eden ve tarım ürünleri ihracatında küçümsenemeyecek miktarda döviz getirisi ile ilk sırada yer alan bu stratejik ürünümüzün piyasadaki fiyat istikrarı ancak maliyetlerin yüksek olması nedeniyle zor durumda olan üreticinin desteklenmesiyle mümkün olabilecektir.

ALAN BAZLI DESTEK DEVAM ETMELİ
Serbest piyasa mekanizmasına geçildikten sonra fındık fiyatının oluşumunda etkili olan ‘400 bin fındık üreticisi - çok az sayıda alıcı’ gerçeği bölgede gerçek anlamda serbest piyasa ekonomisinin gerektirdiği şartların oluşmasına engel teşkil etmektedir. Tüccarın üreticinin elindeki fındığı düşük fiyattan almak istemesi, zaten borçlu olan üreticimizin ürününün yok pahasına satmasına ve mağduriyetinin katlanarak artmasına neden olmaktadır. Belirtilen nedenlerle fındık üreticilerimizin yaklaşık yüzde 84’ünün faydalandığı alan bazlı desteklerin devam etmesi gerekmektedir. Alan bazlı desteklerin devamı kadar zamanında verilmesi de büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle fındıktaki alan bazlı destek ödemesinin 2016 ve sonrasında da devam etmesi gerekmektedir."

KuzeyNews Dergisi

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653