banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Factory Mimarlık, hayalleri gerçeğe dönüştürüyor

banner1357

Samsun ve Ankara'da bulunan çalışma kompleksleriyle tecrübe ve bilgi birikimini ortaya koyan Factory Mimarlık, eşsiz tasarımlarıyla adeta büyülüyor

SAMSUN HABER 15.08.2019, 09:05
banner1353
banner1375

Samsun ve Ankara'da çalışmalarını sürdüren Factory Mimarlık, bilgi ve becerisini hayal gücü ile birleştirip mekanların iç ve dış mimarlığını üstleniyor. Mekanları doğa ve çevreye uygun tasarlayan anlaşılır, kolay ve uygulamalı bir şekilde projeleri çizen Factory Mimarlık, inşaatını da üstlendiği farklı ölçekteki mekanların oluşumunda yatırımcılarına çözüm ortağı oluyor.

HAYALLERİ SUNUYORUZ
Projelerde hayalleri gerçekleştirme adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Factory Mimarlık ortağı Fikri Yıldırım, "Projeye başlarken kaliteli, düzgün ve olabildiğince mükemmeliyetçi bir yol izlemeye çalışıyoruz. Biz müşteri odaklı çalışıyoruz. Bir mimar her şeyi çizemez ya da her şeyi bilemez. Factory Mimarlık olarak, konusunda uzman kişilerle fikir alışverişi yaparak, deneyimli transferler alıyoruz. Mesela doktor kliniği çizilecekse, bununla ilgili uzmanlaşmış kişilerle öncelikle istişare yapıyor sonrasında ofisi hazırlıyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla piyasadaki mimarlık firmaları arasındaki farkımızın olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca Factory, süresel planlama, uygulama teknikleri, inşaat ekibinin sağlanması, tüm imalatların yapılması, mekan mobilyası ve ev tekstili, işletme malzemesi temini ve satın alınması süreçlerini yürütür. Uygulama aşamasının sonunda yatırımcısına hayalindeki mekanı sunar" diye konuştu.

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLMELİ


Mimarlık firmalarının yaptığı yanlışlardan bahseden Yıldırım, “Öncelikle temeldeki yanlış proje, tasarım, uygulama başlıkları olarak karşımıza çıkması. İlk önce proje tasarlanıp projelendirilir. Bu anlamda mekanların tasarım-proje-uygulama hiyerarşik sırasında olması gereken düzenin en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerekir. İnsanların kafasında proje çiziliyormuş, renklendiriliyormuş gibi düşünülüyor ama önce bütün renkler ve konsept tasarlanıyor, ondan sonra o iş projelendiriliyor. Bu nedenle mimari veya iç mimari tasarım ve projelendirme üç beş gün içinde yapılacak bir şey değildir. Böyle bir şey mümkün değil. Önce işin tasarlanması lazım, o tasarımın o mekana uygun olup olmadığını proje üzerinde görürsünüz, ölçeklendirirsiniz, en son görseli ortaya çıkarırsınız” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİN YAPISI BOZULMAMALI


Müşterilerinin projelerini çevresine zarar vermeden oluşturmaya çalıştıklarını belirten Yıldırım, “Herkesin hayalinde bir şey vardır. Projenin konumlandırılacağı alan ve doğaya uygunluğu önem teşkil etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus şehrin yapısını ve doğayı bozmadan projeyi uygun bir hale getirmek. Biz müşterilerimizin o hayaline en yakın şekilde uygulayarak ama çevresine de zarar vermeden oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için de bizim proje sürelerimiz biraz daha uzun olur.Çünkü biz bunun üzerinde çok fazla düşünüyoruz"dedi.

ÖN YARGILARI YIKMAK


Samsun’da binaların ve işletmelerin tekdüze olduğunu ve önyargıları yıkmak için çalıştıklarını söyleyen Yıldırım, şunları söyledi: "Bizim her projemiz birbirinden farklıdır. Çünkü hepsi farklı ürünlerdir, hepsi farklı bir müşteriye hitap ediyor. Bugün Samsun’a baktığımızda bütün binalar tekdüzedir, hepsi birbirinin aynısıdır. İşletmelerin de konseptleri, görüntüsü, kullanılan malzemeleri hepsi birbirine çok yakın. İnsanların artık bu tekdüzeliği, teknolojiyi takip edip yıkabiliyor olması lazım. Biz 8 senedir önyargıları yıkmak için, daha ucuz maliyetlerle, daha şık şeyler çıkarabilmek için uğraşıyoruz."

Merve İLHAN
 

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:16
Öğle 12:53
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41