banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Erhan Usta: Siyasetin çirkin yüzüyle karşılaştım

banner1357

Samsun Milletvekili ve Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, Samsun Canlı Haber TV’de 55. Dakika programının konuğu oldu. Usta yaşadığı ihraç süreciyle ilgili olarak, “Samsun’da birileri bizim güçlü olmamızdan rahatsız oldu. Biz siyasetin bu çirkin yüzüyle, başarılı milletvekili olmamıza rağmen karşılaştık” dedi

SAMSUN HABER 12.02.2019, 16:58
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Bozkurt’un Samsun Canlı Haber TV’de hazırlayıp sunduğu 55. Dakika programının konuğu Samsun Milletvekili ve Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta oldu. Usta, EYT için yapılan önerge sonrasında, mecliste yaptığı konuşmasından, ihracına ve adaylık sürecine kadar yaşanan gelişmeleri canlı yayında açıkladı

EYT ÇÖZÜLMELİ
Programa EYT ile ilgili soruya cevap vererek başlayan Usta, EYT konusunun son seçimde hemen hemen her siyasi partinin vaat ettiği bir konu olduğunu söyledi. Usta, “Emeklilik için 7 bin işgücü yeterken, 10 bin işgünü prim yatırmasına rağmen emekli olamayan kesim var. Burada mağdur olan 6.3 milyon kesim var. Aileleriyle birlikte Türkiye’nin neredeyse 4’te birin ilgilendiriyor. Mağdur vatandaşlar verilen sözlerin tutulmasını istiyor.  EYT konusu çözülebilir bir konu. Yapılacak olan komisyon çalışmasından yüzlerce çözüm önerileri ve rakamlar ortaya çıkar. Bu şekilde yapılan kör dövüşü ile bir yere varılmaz. Buradaki alternatiflerin çözüleceği yer de meclistir. Bu önerilerden birini meclis alır görüşür ve karara bağlar. Mağdurlar da bir sene sabredeyim der bekler ama çözeceğiz diyip de çözmemek milyonlarca mağduriyeti beraberinde getiriyor. Mecliste yapılan araştırma komisyonunun kurulması önergesine olumlu oy kullandım bugün de olsa aynısını yaparım. Türkiye buna kitlenmiştir. Ok yaydan fırlamıştır. Buna çözüm üretilmesi gerekmektedir. Bunun önünde kimse duramaz” dedi. 

BEDELİNİ ÖDEDİM
MHP olarak 24 Haziran seçimlerinde topluma EYT konusunun çözüleceğine dair vaatte bulunduklarını ve bunun sonucunda da TBMM’de görüşler sarf ettiğini söyleyen Usta, “Samsun dahil tüm mitinglerde Genel Başkan Devlet Bahçeli EYT konusunu çözeceklerinin vaadini vermiştir. Ben partimin politikalarına göre hareket ettim. Bunun bedeli varsa ben bedeli sonuna kadar ödedim” diye konuştu. 

MHP'DEN NEDEN İHRAÇ EDİLDİ?
Siyasetin çirkin yüzüyle karşılaştığını ifade eden Usta, "Cumhur İttifakı'nın 24 Haziran’daki oylarının altına düşmemesi için hangi parti hangi ilçede güçlü ise o ilçenin belediye başkan adaylığının o partiye bırakılması lazım. Böyle olduğu zaman ittifakın oyu yüksek olur. Değilse seçmeni kontrol edemezsiniz. Benim yapmak istediğim şey budur. Benim kullandığım argümanların hepsi, 5 gün önce genel başkanın kahvaltıda kullandığı argümanlardır. Ben Sayın Devlet Bahçeli’nin sözlerini tekrarlayarak bir demeç veriyorum.  Ne olduğunu anlayamadığım bir şekilde disiplin süreci başlatılıyor ve ihraca giden süreci başlatmış oluyorum. Bunun başlangıcı EYT oylamasıdır. Bunun ardından Samsun’da birileri bizim güçlü olmamızdan rahatsız oldu. Siyaset Türkiye’de maalesef böyle yapılıyor. Biz siyasetin bu çirkin yüzüyle, başarılı milletvekili olmamıza rağmen karşılaştık" dedi.


  
'PROJE ADAY' İDDİALARINA CEVAP
Samsun'daki bazı siyasetçilerin kendisi hakkında dile getirdiği ‘proje aday’ iddialarına sert tepki gösteren Usta, "İttifak durumları dahi belli değilken toplumda Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmam yönünde talep oluşmaya başlamıştı. İttifak olunca da MHP'nin aday çıkarmayacağı açıklandı. O dönem de de bana sosyal medya üzerinden aday olmam yönünde on binlerce mesaj geldi. Bağımsız alternatifi düşünülmediği için ittifakın karşısındaki diğer ittifaktan aday olacağımız beklentileri oluştu. Niye başkası için böyle bir düşünce oluşmadı. Çünkü Samsun'u mecliste 4 yıl boyunca bugüne kadar milletvekili olmuş kişilerin toplumundan daha çok konuştum. Samsun için çalıştım. Ayrıca, Türkiye’de kutuplaşma nedeniyle çok gergin, daha da gerginleşecek. İnsanlar sizi beğenmiş olsalar dahi başka bir partiden adaylığınıza karşı çıkabiliyor ve 'oy vermem' diyebiliyor. İnsanların önüne bariyerler kuruluyor. Bu bariyerleri kaldırmak için bağımsız aday oldum. Sosyal medyadan yaptığım ilk açıklamada troller ortaya çıktı ve şahsıma aşırı saldırılarda bulunuldu. 'Proje' denildi, ahlaksızca sözler söylendi. 26 yıllık siyasi ve bürokrasi geçmişimde bunların milyonda biriyle karşılaşmadım. O kişileri de buldum ve sahiplerine ‘Herkes trollerini çeksin’ dedim. Ahlaklı yarış yapalım. Bunların tamamı adaylıktan çekilmem için yapıldı. Benim çıkmadığım ortamda seçimin galibi belli. Kemal Zeybek, bir açıklama yaptı. 2 gün sonra ise bunu toparlamaya çalıştı. İYİ Parti il başkanı da bir şeyler söyledi. Vekili Bedri Yaşar ise onun tam aksine açıklamalar yaptı. Dolayısıyla aslında bu açıklamayı yapanların kendi siyasi partilerine genel merkezlerine yaptığı tutumdur. Önümüzdeki süreçte bunları açıklarız. Böyle bir şey olamaz. Ben bölmeye değil bütünleştirmeye çalışıyorum. Açık ara önde giden adayım. Ben bölmeye gelsem yüzde 3-4 oy alınır. Anketler var o anketlerdeki durumu görmüyorlar mı? Ben kimin projesiyim önce onu söylesinler. Polemiğe girecek durumum yok. Lütfen fikirleri ortaya atarken düşünsünler, biz başa güreşiyoruz. Başa güreşen hiçkimse proje olamaz" ifadelerine yer verdi. 

BAĞIMSIZ DEVAM EDECEĞİM
Seçildiği takdirde başka bir partiye geçmeyeceğini söyleyen Usta, “Halkımızın oylarıyla inşallah bu göreve seçildiğimizde yolumuza bağımsız olarak devam edeceğiz. 26 yıllık devlet tecrübemiz var. Bugüne kadar birçok siyasi liderlerle, bakanlarla parlak bürokrasi deneyimim oldu. 12.5 yıl önce AK Parti hükümetleriyle de çalıştım. Son 12-13 yılda da makroekonomide Türkiye bürokrasinin en üst noktasındaydım. Emeğimiz, tecrübelerimiz var bu tecrübeleri Türkiye ölçeğinde kullanamıyoruz. Bunu yerelde Samsunumuz için kullanalım diye yola çıktık" diye konuştu. 

SAMSUN’UN SORUNLARINI BİLİYORUM
Kendisinin Samsun sevdalısı olduğunu ve şehrin sorunlarını çok iyi bildiğini belirten Usta, "Milletvekili görev ve sorumlulukları sınırları içerisinde Samsun’un daima sorunlarını dile getirdim. Bu birikimimizi Samsun’a kullanalım diye uğraşıyoruz. Samsun’un üretim ve istihdam problemi var. Samsun zincirlere bağlanmış bir dev. Samsun’un ayaklarına bağlanan prangaları söküp atmamız lazım. Samsun’a ekonomist elinin değmesini istiyorum. Çok büyük katkılar olacağını değerlendiriyorum. 2014'ten 2017'ye kadar Samsun'da kişi başına düşen gelirde 5 basamak geriye düştük. Samsun’un bütün ilçeleri göç veriyor. Bunu engellemeye çalışmalıyız. Biz buraya yatırımcı çekeceğiz. Yatırımcıya kolaylık sağlayacağız. Saathanenin durumu ortada. Minibüsler dahi Samsun'a gelmekte zorlanıyor. Turizm potansiyeli ortada. Hiç birisini yeterince değerlendiremiyor. Medikalle ilgili birikim var, bunları hayata geçirebiliriz. Yatırımı, üretimi ve ticareti geliştirerek istihdamı artıracağımızı düşünüyorum" dedi.

MECLİSİ NASIL İDARE EDECEK?
Seçilmesi durumunda meclisin kendisinin kontrolünde olmayacağı, kararları geçiremeyeceğine dair kamuyounun sorularını da cevaplayan Usta, "Ben başkan olduğum takdirde bütün meclis toplantılarımı halka açacağım. Ve canlı yayınla ekranlara getireceğim. Samsun için doğru karar getirdiğim durumda meclis üyelerinin faydalı bir şeye karşı red kararı vereceklerini düşünmüyorum. Örneğin, Vezirköprü ile ilgili başkanın getirdiği karara neden oy vermedin diye vatandaş bunun hesabını meclis üyesinden sorar. Canlı yayınla herkese ulaştırdığımızda kimse buna itiraz edemez" diye konuştu.

BU İŞİN KİTABINI YAZDIM
Usta, ilçelerdeki hiçbir bağımsız adayla ilişkisi olmadığına dikkat çekerek, "Benim beraber hareket ettiğim kimse yok. Bu nedenle bağımsız meclis üyeliklerim de yok. Kimse adımı zikrederek bir şey yapıyorsa böyle bir şey yok. Belediyelerin 3 türlü kaynağı var. Kendi özgelirleri. Bunları biz toplayacağız. Hazinenin gönderdiği yardımlar. Bunlar da kurallar kanunla belirlenmiştir. Burada parti ya da kişi ayrımı yapılamaz. HDP’li belediyeye dahi bu paralar gönderilir. Hazineden gelen paralarda aksama olmayacaktır.  Uluslararası projelerle ilgili yatırımlar var. Uluslararası kaynakları çok iyi bildiğimiz için buralardan kaynak bulma imkânımız olacaktır. Vatandaşımızın içi rahat olsun. Başka bir adaya göre olumsuz bir yanımız yok. Benim uzmanlık tezimin konusu mahalli idarelerin gelir ve giderlerdi Ben 93 yılında bu işin kitabını yazdım” şeklinde konuştu.

Haber :Ali BİROL

Yorumlar (1)
Gerçekler 1 yıl önce
Neymiş bu EYT yahu. İkinci Demirel vakası resmen. Demirel 40 yaşında milleti emekli etti, ülkeyi krize soktu. Sen de tüy dikeceksin herhalde ülkenin ortasına. 6.3 milyon insani bir gecede emekli edersen ertesi gün Venezuela olarak kalkarsın. Olan çocuklarımıza ve torunlarımıza olur.