banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Erhan Usta santrali Külliye'ye taşıdı - Samsun Haber

banner1357

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba’da yapılması planlanan BES'i Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Usta, "İlgili santralin, Türkiye’nin en verimli ovalarından Çarşamba Ovası'nda tarım arazilerinin içinde, su kaynaklarına ve yerleşim yerine yakın, insan sağlığını tehdit edecek konumda olması hukümetinizin ilgili bakanlarını hiç rahatsız etmemekte midir?" dedi.

SAMSUN HABER 09.10.2019, 16:49
Erhan Usta santrali Külliye'ye taşıdı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba’da yapılması planlanan biyokütle santralini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergeyi sosyal medya hesaplarından paylaşan Usta, konuyu Külliye’ye taşımış oldu. 

TEDİRGİNLİK HAKSIZ DEĞİL

Santralle ilgili yöre halkının tedirgin olduğunu ifade eden Usta, "Biyokütle, yenilenebilir enerji olarak değerlendirilse de; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce ilgili projeye 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verilmiş olsa da,  santralin tarım arazilerinin içinde, su kaynaklarına ve yerleşim yerlerine yakın olması insan sağlığını etkileyecek niteliktedir. Bu anlamda yöre halkının tedirginliği kesinlikle haksız değildir" dedi.

SADECE ÇARŞAMBA YETECEK Mİ?

Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan Biyokütle Enerjisi Potansiyeli Atlası'na göre çevre ilçelerin biyokütle potansiyelinin yetersiz olduğunu dile getiren Usta,  "Bu anlamda Çarşamba İlçesi'ne kurulacak santrale 2 ve 3. dereceden komşu ilçelerden/illerden atık taşınması söz konusu olacaktır. Bu maliyetli bir iş olacak, santral eğer öngörülen konumda olursa, sürdürülebilir hammadde temini sıkıntısı yaşanacaktır. Şu anki mevzuat kapsamında elektrik üretimi amacıyla atık ithalati yasak görünse de, başka faaliyetlerdeki şirketlere ithalat yolu açıktır" diye konuştu.

TEHDİT İYİCE ARTACAK

Usta, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "İlgili santralin, Türkiye’nin en verimli ovalarından Çarşamba ovasında tarım arazilerinin içinde, su kaynaklarına ve yerleşim yerine yakın, insan sağlığını tehdit edecek konumda olması hukümetinizin ilgili bakanlarını hiç rahatsız etmemekte midir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayınlanan hava bültenine göre, Samsun-Çarşamba’ya en yakın istasyon olan Tekkeköy’de, ölçüm değerleri zaten alarm vermektedir. Bölge, özellikle karbonmonoksitte Türkiye’de ilk sıralardadır. Çarşamba’ya yapılacak santral bu durumu daha da kötüleştirmeyecek midir? Zaten riskli olan bir bölgede, insan sağlığı iyice tehdit altında olmayacak mıdır? ÇED nasıl gerekli görülmez? Tarım arazilerinin, toprağın ve su kaynaklarının korunmasıyla, gıda güvenliği konuları Tarım ve Orman Bakanlığının başlıca görevleri değil midir? Çarşamba ovasında bu santral hayata geçerse, Tarım ve Orman Bakanlığı birincil görevlerini yerine getirmemiş olmayacak mıdır? Bu santralin, insan sağlığını etkilemeyecek şekilde, doğru planlamayla, doğru yere yapıldığını düşünüyor musunuz?"
 

Yorumlar (1)
duygu 8 ay önce
sen daha neyı konusuyon erhan usta samsunu sattın bı eyt cıkaramadın yardımcı olamadın yalamalıgı bırak gıt vezır koplude cıfcılık yap