banner595

En Önemli Aktör Kalkınma Ajansları

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, bölgesel gelişmişlik için en önemli aktörün kalkınma ajansları olduğuna dikkat çekerek, “Öncelikli olarak büyüme, ihracat, istihdam ve teknoloji kriterlerini göz önünde bulundurarak anahtar sektörleri tespit edilmeli.” diyor.

En Önemli Aktör Kalkınma Ajansları

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, bölgesel gelişmişlik için en önemli aktörün kalkınma ajansları olduğuna dikkat çekerek, “Öncelikli olarak büyüme, ihracat, istihdam ve teknoloji kriterlerini göz önünde bulundurarak anahtar sektörleri tespit edilmeli.” diyor.

23 Nisan 2016 Cumartesi 11:02
En Önemli Aktör Kalkınma Ajansları

“Sorunların temelden çözümüne yönelik içsel dinamikleri harekete geçiren, ekonomik kalkınma ağları kuran, bu ağları destekleyen ve organize eden yapılarıyla, bölgesel kalkınma ajansları, bütünleşik kalkınmaya yeni bir yaklaşım getirmiştir.” diyen Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Bu yaklaşım ile bölgesel kalkınma ajansları; kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, üniversite ve araştırma kurumları, odalar, dernekler, sendikalar, gönüllü kuruluşlar ve halkın katılımının karşılıklı işbirliğine dayalı, sinerjiyi ön plana çıkaran, yerel boyuttaki organizasyonlar bölge ekonomisinin kalkınmasında koordineli olarak çalışmaktadır. Bu idarelerin başarısı, ulusal ve uluslararası politikaları dikkate alarak kendilerine biçtikleri rollerle bağlantılı olmuştur. Bölgesel kalkınma ajanslarının, mekansal ve sektörel bazda sorunu tanımlayan, bu sorunun çözümüne yönelik stratejiler geliştiren ve pratik sonuçlara ulaşma amacıyla, çözüm üretebilecek plan ve projeleri destekleyen bir politikası vardır. Bu politikalar sayesinde iller arasındaki gelişmişlik farklılıklar azalmaktadır.” diye konuştu.Bölgesel gelişmişlik için en önemli aktörün kalkınma ajansları olduğunu ifade eden Vali Çomaktekin, “Kalkınma ajansları yöntem ve hedeflerin belirlenmesinde kamu ve özel kesimin görüşlerini bir noktada birleştirebilme yeteneğine sahip olabilmesi ve kamu sektörünün kurumsal kapasitesini özel kesimin uygulama becerileriyle birleştirerek bölge ekonomisinin kalkınmasında iller arası kültürün gelişmesi ve koordineli bölgesel gelişme için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.” dedi.

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin bu çalışmalar kapsamında bölgede yapılması gereken çalışmaları şöyle sıralıyor;

• Büyüme, ihracat, istihdam ve teknoloji kriterlerini göz önünde bulundurarak anahtar sektörleri tespit edilmeli
• İş etkinliği, yatırımlar ve rekabet gücü geliştirilmeli,
• İstihdam hacmi artırılmalı,
• İş gücünün kalitesini geliştirecek kurumlar oluşturulmalı,
• Sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunulmalı,
• Sağlıklı kentsel gelişmeyi yönlendirmek ve bunlara yapısal uyum içinde kırsal gelişmeyi teşvik etmeli,
• Kentleri çalışacak ve yaşanacak sağlıklı mekanlar olarak geliştirilmeli
• Şirketlere teşvik ve finansal destek sağlanmalı,
• Bilgi ve iletişim bazlı yeni sektörlerin oluşması teşvik edilmelidir.


AMASYA’DA 4 SEKTÖR ÖNE ÇIKIYOR

Amasya'da öne çıkan 4 sektör; Tarım ve Hayvancılık, Turizm, Doğaltaş ve Ankastre olarak sıralayan Vali Çomaktekin, “Amasya’da tarım ve hayvancılık sektörü özellikle öne çıkmaktadır. Şekerpancarı, kuru soğan, nohut, mercimek, fasulye, ayçiçeği yağı, sebze ve meyve, süt ve süt mamulleri, yumurta, hayvan yemi, gibi ürünler il içi ve il dışı ticarete konu olan en önemli ürünlerdir. Yeşilırmak Nehri Amasya kent merkezi dahil olmak üzere Amasya’yı il boyunca kat etmekte, geçtiği tarım arazilerini de sulamaktadır. Yeşilırmak Nehri verimli toprakların hayat kaynağıdır. Yeşilırmak Amasya’nın en büyük zenginliğidir.” diyor.


AMASYA KÜÇÜK VENEDİK OLACAK

Şehrin birçok uygarlığın başkenti olduğuna dikkat çeken Vali Çomaktekin,” Amasya tarihiyle öne çıkan bir ildir. Kent merkezi turizm açısından önem taşımaktadır Birçok uygarlık Amasya’yı başkent olarak kullanmıştır. Çünkü Amasya Anadolu’da Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş kapısıdır. Dört bir yanına dağılmış zengin kültür ve doğal mirasıyla Türkiye kültür turizminin başkenti olma hedefindeki Amasya; Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Marka Kent Projesi kapsamında yer almakta, tüm insanlığın ortak mirası olan kültür değerlerini korumaya yönelik projeleriyle de son yıllarda, Ülkemizin ve tüm dünyanın dikkatini çekmektedir. Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ortaklığıyla gerçekleştirilen Yeşilırmak Şişirme Bent Projesi ile Amasya bir turizm cazibe noktası haline getirilecek ve Yeşilırmak Nehri üzerinde gondollar yüzecek ve Amasya bir nevi küçük Venedik haline gelecektir.” dedi.

AMASYA MERMERİ 45 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Amasya’da bulunan mermer ocaklarından çıkarılan doğal taşların 45 ülkeye ihraç edildiğini ifade eden Vali Çomaktekin, “MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu saha araştırmalarına göre; ildeki Amasya Beji doğal taş (mermer) yataklarının görünür+ muhtemel+mümkün rezervi 1.400.000.000 m³ olarak belirlenmiştir. Bu değer Türkiye’deki kayıtlı doğal taş rezervinin % 18’ini, oluşturmaktadır. Sarı - bal rengindeki Amasya Beji doğal taşı, görünüm ve kalitesiyle (leke tutmaz, su emmez, aşınımı az) ulusal ve uluslar arası ölçekte adını duyurmayı başarmış, 2015 yılında, Çin Halk Cumhuriyeti Hindistan, Bangladeş, Tayvan, Lübnan, Suudi Arabistan başta olmak üzere 45 ülkeye ihracatı gerçekleştirilmiştir. Doğal taş üretiminde Amasya, blok ve plakadan 0,5 cm’ye kadar her boyut ve teknikte işlenmiş, yarı işlenmiş ve hammadde üretimi gerçekleştirebilecek kapasite ve çağdaş teknolojiye; 6 sınıfta 18 farklı doğal taştan oluşan ürün gamına sahiptir.” diye konuştu.

Son yıllarda Merzifon OSB’de elektrikli makine ve ev aletleri (ankastre mutfak ürünleri, aspiratör, davlumbaz) ilin ticaretine olumlu katkısı olduğunu dile getiren Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Merzifon Amasya’nın sanayi açısından önem taşıyan bir ilçesidir. Merzifon’da bulunan Organize Sanayi Bölgesi Amasya’nın sanayisi açısından son derece önemli bir merkezdir. Buradan birçok ülkeye ihracat yapılmaktadır. Yurt dışına başlıca ihraç ürünlerini, un, maya, mutfak eşyası, tekstil ürünleri, orman ürünleri, elektrikli alet, cihaz ve malzemeleri vb. ürünler olarak sıralayabiliriz.” dedi.


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801