banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

CHP Samsun İl Başkanı Kundak: Bu rakam kabul edilemez

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, "Yoksulluk sınırının yarısı kadar bile asgari ücret verilmemesi çok komik. Kabul edilebilir bir şey değil. Memur sendikalarının pazarlıklarında komik şeyler yaşanmıştı, bakalım Türk-İş ne yapacak?" dedi

Samsun Haber 12.12.2019, 09:55
115
CHP Samsun İl Başkanı Kundak: Bu rakam kabul edilemez

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini belirterek, "Bizim yıllardır söylediğimiz bir konu var. Parti olarak, asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü işçi maaşını almadan vergisi kesilmiş oluyor.  Bu konu 25 milyon insanı ilgilendiren bir konu" dedi.

MAAŞTAN VERGİ KESİLMESİN
CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına özel yaptığı açıklamada, asgari ücret konusunu değerlendirdi. Asgari Ücret Komisyonu'nda görüşmeler devam ederken  TÜİK tarafından açıklanan enfasyon rakamının halkın enfasyonuna uymadığını vurgulayan Kundak, "Halkın enflasyonu çok fazla. Elektrik, doğalgaz ve temel ihtiyaçlara yapılan zamlar yüzde 25'leri bulmuşken asgari ücrete yüzde 12 oranında zam yapılması hiç kabul edilebilecek bir rakam değil. CHP olarak bizim önerimiz; asgari ücretten verginin kaldırılması. Bu durum memur maaşları için de geçerli. Onların da maaşlarından vergi kesiliyor" diye konuştu.

TAHMİNİ 2 BİN 500 TL
Asgari ücretin sıkı pazarlıklar yapılması halinde 2 bin 500 TL olacağını tahmin ettiğini ifade eden Kundak, "Yoksulluk sınırının yarısı kadar bile asgari ücret verilmemesi komik bir rakam. Kabul edilebilir bir şey değil. Memur sendikalarının pazarlıklarında komik şeyler yaşanmıştı bakalım Türk-İş ne yapacak? İşsizlik oldukça yüksek, istihdam da belirgin oranlarda düştü. Diğer taraftan pazarlıkların içerisinde işveren sendikaları da var ama onlar kendi maliyetlerinin arttığından dolayı şikayet ediyorlar. Halbuki orada maliyetin arttığı oranda belli bir miktarda devletin de bir katkısı oluyor işverene. Rakamla ilgili gelişmeleri önümüzdeki günlerde göreceğiz" diye konuştu.

Dilber BAHADIR, Yasin YILDIZ 


 

Yorumlar (0)