banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Canik'te seçime doğru

banner1475

Yerel seçimlere 140 gün kala Samsun Canlı Haber TV’de seri halinde yayınlanan Seçime Doğru Programı’nın dünkü bölümünde Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in performansı ve seçmenin beklentileri masaya yatırıldı.

SAMSUN HABER 12.11.2018, 09:07 12.11.2018, 09:12
Canik'te seçime doğru
banner1353
banner1375

Samsun Canlı Haber TV ekranlarında yayınlanan Samsun Canlı Haber TV Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Erdoğan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Seçime Doğru' Programında; Samsun Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Bozkurt, Samsun Medya Yayın Kurulu Başkanı Necdet Uzun ve ORA Genel Koordinatörü Barış İpek, ilçelerdeki son durumu değerlendirmeye devam ediyor.
 

Samsun Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Bozkurt, seçimlerde Canik diğer merkez ilçelere oranla daha tartışmasız ve AK Parti için rahat giden bir ilçe olduğunu vurgulayarak, “AK Parti yüzde 55,03 MHP yüzde 35,66, CHP yüzde 4,90, SP yüzde 3,02 oy alabilmişti. Canik'te 2009 yılı seçimlerinde AK Parti yüzde 61 oy almıştı. MHP yüzde 20 olan oyunu yüzde 35'e çıkarmıştı. Burada CHP yok olmuş, yüzde 10'dan yüzde 4’lere kadar gerilemişti” diye konuştu.

DEĞİŞİM ŞART
Samsun Canlı Haber TV'ye konuşan Canikli vatandaşlar, Osman Genç’in hizmetlerini değerlendirdi. Canikliler Osman Genç'in çalışmalarından memnun olmadıklarını ve sokaklarının temizlenmediğinden yakındı. Belediyenin altyapı sorunlarıyla, çevre düzenlemeleriyle ve esnafla ilgilenmediğini öne süren Canikli vatandaşlar, "Değişim şart" dedi. Genel anlamda belediyeyi olumsuz açıdan değerlendiren Canikliler, seçim zamanı dışında Osman Genç'in ilgisiz olduğuna vurgu yaptı. 

ORA'DAN SONUÇLAR
ORA Genel Koordinatörü Barış İpek, ilçede yaptıkları saha araştırma sonuçlarını paylaştı. İpek, "Canik önemli merkez ilçelerimizden biri. Gerek başındaki belediye başkanı ve merkeze katkısı ile ilgili önemli bir ilçe. Vatandaşlara sorduğumuz 'ilçenin en büyük problemi nedir?' sorusuna yüzde 25 ile işsizlik yine aynı oranda ilgisizlik ve yüzde 20 ile kentsel dönüşüm cevapları verildi. Adaya göre mi partiye göre mi oy verirsiniz sorusuna Caniklilerden yüzde 52 ile partiye göre yanıtı geldi. Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i başarılı buluyor musunuz sorusuna ise, yüzde 41 ile evet, yüzde 39 ile hayır yanıtı geldi” dedi.

UZUN’DAN PARTİYE GÖRE OY YORUMU
Samsun Medya Grubu Yayın Kurulu Başkanı Necdet Uzun, adaya göre mi partiye göre mi anketinde diğer ilçelere göre farklı sonuç çıkmasını Canik’in muhafazkar bir yapıya sahip olmasına bağladı. ORA’nın yaptığı anketi değerlendiren Uzun, “Canik’teki AK Parti ve MHP’nin kemikleşmiş oy kitlesi olduğundan dolayı, partiye göre oy verenlerin yüksek çıktığı görülüyor” dedi 

‘BU MİLLET APTAL DEĞİL!..’
Geçtiğimiz dönem Yusuf Ziya Yılmaz ile Osman Genç’in girdikleri Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerini kavga olarak nitelendiren Uzun, “Canikliler, bu kavga bizi yıpratıyor demedi. Bu millet aptal değil, abdal. Bunca olumsuzlukların yaşandığı bu ilçede kimsenin bu ilçe halkını cezalandıramaya hakkı yok. Kimsenin hizmet hakkını elinden alamazlar. İnsanların samimi şekilde ifadeleri, her şeyi gözler önüne seriyor. İnsanlar temizlik istiyor, yeni bir vizyon istiyor. İnsanlar belirli yerlerde devamlı kalınca heyecansızlık ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

CANİK’TE MHP’NİN ŞANSI YÜKSEK
Canik'te AK Parti dışında kazanma ihtimali olan tek partinin MHP olduğunu dile getiren Uzun, “MHP’nin sorumlu ve duyarlı tutumu, milli meselelerdeki yaklaşımı AK Parti tabanında bir empati yarattı. Bu anlamda Canik’te de halkın şikayetçi olduğu durumlar değiştirilmezse; MHP’nin kazanma şansı var. Vatandaş MHP’yi AK Parti gibi görüyor. MHP burada CHP’nin desteğini bile alabilir. AK Parti için Canik çantada keklik değil. MHP’den aday adayı isim olan Abdullah Karapıçak da sevilen bir isim. MHP’nin kendine has oyu da var. Şu anki mevcut durumda adaya göre MHP iddialı bir konuma gelebilir” açıklamasında bulundu.

KAFA YAPISI CANİK İLE ÖRTÜŞMÜYOR
Barış İpek ise, “Canik’te insanlar çok net. Osman Genç’te ‘Canik için bir şeyim kalmadı, artık Büyükşehir için çalışıyorum’ kanısı var. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi'ne aday adaylığını koyduğunu net bir şekilde ortaya koyan Osman Genç’in, ‘Büyükşehir olmadı Canik’e geri döneyim demesi’ çok zor olur. Son dönemdeki kafa yapısı artık Canik ile örtüşmüyor” şeklinde konuştu.

CANİK’E DÖNÜP BAKMASI ZOR
Osman Genç’in hedeflerinin Canik için küçük kaldığını belirten Uzun, “Ben ilçelerde yapacaklarımı bitirdim, artık Büyükşehir'e hazırım’ diyorsun. Bu önemli yarışa giriyorsun. Bir önceki dönemde Büyükşehir adaylığında da aynı şeyleri gördük. Bu adaylık için otobüsler, TIR’lar tutuldu. İlçeler gezildi. Bu eforu sarf eden, aklı Büyükşehir'de olan birinin Canik’e dönüp bakması zor. Bence artık kendisi de Canik'e dönmek istemiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan devam et derse eder. Bu talep karşısında ‘edemem’ deme şansı yok” dedi.

SÜREÇ ÇOK SERT GEÇECEK
Canik’te Osman Genç’in adaylığının ortadan kalktığını söyleyen Bozkurt, “Canik’te aday adaylığı süreci çok sert geçecek gibi duruyor. AK Parti’de bu yarış şimdiden başladı. Yeni bir yüzle ortaya çıkacaklar. Bu adayın da kısa sürede kendisini ifade etmeye çalışması bekleniyor" diye konuştu. 

YENİ HEYECANA İHTİYAÇ VAR
Canik’in yeni bir heyecana ihtiyacı olduğunu söyleyen Necdet Uzun ise, “Bütün verilerden ve röportajlardan ortaya çıkan tek sonuç var. Canikli vatandaşlar, yeni heyecan arıyor. Osman Genç’i ve Caniklileri yıpratmadan bir süreç geçirilmeli. Kimsenin körelmemesi ve heyecansız bırakılmaması gerekir. Bu kadar Büyükşehir için çalışan insanı ilçeye çekmek de haksızlık olur” diye konuştu.

ADAY ADAYLIĞI AÇIKLANDI
Programın son bölümünde moderatör Mahmut Erdoğan, Erdal Bozkurt’un bir sonraki programda yer almayacağını, Salıpazarı Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklamak üzere Salıpazarı’nda olacağını belirterek Bozkurt’u tebrik etti. Necdet Uzun da Bozkurt’u tebrik ederek çıktığı yolda başarılar diledi. Ayrıca Uzun, Büyükşehir’in konuşulacağı bugünkü programda Bozkurt’un yerine sürpriz bir ismin gelebileceğini söyledi.

Haber: Pınar UZUN

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 27 Ocak 2020
İmsak 06:16
Güneş 07:44
Öğle 12:52
İkindi 15:26
Akşam 17:50
Yatsı 19:14