banner1496

banner1499

banner1334

Bu coğrafya kolay yurt edinilmedi - Samsun haberleri

banner1357

Samsun Valisi Osman Kaymak, Milli Mücadele'nin 100 yıl önce başladığını ancak hala devam ettiğini dile getirerek, "Türkiye, kalkınma hamlesindeki mücadelesini sürdürüyor. Bulunduğumuz coğrafya kolay yurt edinilmedi" dedi

SAMSUN HABER 05.09.2019, 15:38
232
Bu coğrafya kolay yurt edinilmedi - Samsun haberleri
banner1353
banner1375

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcı, "Türkiye, net bir tarım ihracatçısı ülkedir. Aldığımızdan daha çok satan bir ülkeyiz. Ülkemiz gerçekten tarım anlamında, iklim özellikleri itibarıyla çok önemli bir yerdedir" dedi.

KENDİNE YETER ÜLKE
Kızılcı, Samsun Valiliğinin himayelerinde, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünün ev sahipliğinde OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi Salonu'nda başlayan 6. Ulusal Üzümsü Meyveler Sempozyumu'nda, Türkiye'nin tarımsal alanda kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğuna işaret etti.

İHRACATÇI ÜLKEYİZ
Türkiye'nin tarımsal alanda gelişme gösterdiğini vurgulayan Kızılcı, şunları kaydetti: "Türkiye 82 milyon nüfusunu, yıllık 50 milyona yakın turisti ve 5 milyona yakın sığınmacıyı besleyen, kendi kendine yeten nadir ülkelerden biridir ancak bazı geçici nedenlerden dolayı bazı ürünlerden ithalat yapıyoruz. Bunlar doğal şeylerdir. Türkiye, net bir tarım ihracatçısı ülkedir. Aldığımızdan daha çok satan bir ülkeyiz. Ülkemiz gerçekten tarım anlamında, iklim özellikleri itibarıyla çok önemli bir yerdedir. Bu nedenle araştırmaların bütün paydaşlarıyla yapılması önemsiyoruz."

EKONOMİK GETİRİSİ ÖNEMLİ
Samsun Valisi Osman Kaymak da Türkiye'nin bir tarım ülkesi olduğunu, tarımsal üretimin öneminin de gittikçe arttığını söyledi. 
Milli Mücadele'nin 100 yıl önce başladığını ancak hala devam ettiğini dile getiren Kaymak, "Türkiye, kalkınma hamlesindeki mücadelesini sürdürüyor. Bulunduğumuz coğrafya kolay yurt edinilmedi. Hepimiz bunu çok iyi görüyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin güçlenmesini ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesini önemsiyoruz. Tarım ülkesi olan ülkemizde yürütülen tarımsal çalışmaları da önemsiyoruz. İnsan beslenmesi için gerekli ürünlerin yetiştirilmesi ve çeşitliliğinin artırılması kadar ekonomik gelir de getirmesi önemlidir." ifadelerini kullandı.
Alanında uzman 100'e yakın akademisyenin katıldığı ve 7 Eylül'de sona erecek sempozyum kapsamında 20 bildiri ve poster sunumu gerçekleştirilecek. 

Yorumlar (0)
banner1474
29°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:29
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:52
Yatsı 21:27