banner673
banner595

Bölgesel kalkınma için ortaklık kültürü pekiştirilmeli

Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Aynı hedefler doğrultusunda birbirini tamamlayan faaliyetlerini planlaması hem kaynakların en etkin bir şekilde kullanılmasını hem de iller arasındaki ortaklık kültürünün pekişmesi sağlayacaktır.” diyor.

Bölgesel kalkınma için ortaklık kültürü pekiştirilmeli

Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Aynı hedefler doğrultusunda birbirini tamamlayan faaliyetlerini planlaması hem kaynakların en etkin bir şekilde kullanılmasını hem de iller arasındaki ortaklık kültürünün pekişmesi sağlayacaktır.” diyor.

26 Nisan 2016 Salı 10:26
Bölgesel kalkınma için ortaklık kültürü pekiştirilmeli
banner556

 Samsun’a yapılacak bir yatırımın bölgenin diğer şehirlerine etkileri olduğu gibi; bölge illerindeki gelişmelerin de Samsun’a katkı yaptığını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Samsun, coğrafi konumu ve tarihten gelen misyonu itibarıyla bütün Karadeniz Bölgesi’nin merkezi konumundadır. Bu anlamda sadece Samsun’un değil bölgenin topyekûn kalkınması anlamında Samsun şehri büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda Samsun’a yapılacak bir yatırımın bölgenin diğer şehirlerine etkileri olduğu gibi; bölge illerindeki gelişmeler de Samsun’a katkı yapmaktadır. Aynı hedefler doğrultusunda birbirini tamamlayan faaliyetlerini planlaması hem kaynakların en etkin bir şekilde kullanılmasını hem de iller arasındaki ortaklık kültürünün pekişmesi sağlayacaktır. Samsun beraberinde Amasya, Çorum, Tokat, Sinop ve Ordu’daki kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları etkin bir işbirliği için çaba sarf etmektedirler.” dedi.

KALKINMA AJANSLARI İYİ BİR ÖRNEK
Bölge ekonomisinin kalkınması ile ilgili Düzey2 Bölgesinde oluşum gösteren Kalkınma Ajansları yapılarının örnek gösterilebileceğini dile getiren Vali Şahin, “Türkiye’de toplam 26 Kalkınma Ajansı bulunmaktadır. Bölgemizde görev yapan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2008 yılında kurulmuş olup 2009 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Samsun’un yanı sıra Amasya, Çorum ve Tokat’ta da hizmet veren OKA, Bölge illerinin gelişmesi için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Yönetim Kurulu’nda bu dört ilin Valileri, Belediye Başkanları, TSO Başkanları ve İl Genel Meclis Başkanları bulunmaktadır, Ajans bütçesine beraber karar vermektedirler. OKA, özellikle Bölge illerinin tamamına hizmet edebilecek konuları içeren AB projeleri ile Bölgedeki illere katkı vermeyi sürdürmektedir.” diye konuştu.

BÖLGEYİ İLGİLENDİREN PROJELER
Bölge illerinin tamamının faydalanacağı iki büyük AB Projesi hakkında kısa bilgiler veren Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın başvuru sahibi olduğu, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında başarılı bulunan ve desteklenmeye hak kazanan “TR83 Bölgesi’nde Rekabetçiliğin Artırılması” projesinin toplam bütçesi yaklaşık 8 milyon Avro’dur. Proje ile TR83 Bölgesi’nin sürdürülebilir gelişmesini hızlandırmak ve diğer bölgeler ile bölge içindeki iller arasındaki gelişmişlik farklarını azaltarak Türkiye’nin AB ülkelerine yakınsamasına katkıda bulunmak amacıyla başta Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı olmak üzere, bölgedeki KOBİ’lere hizmet verebilecek altyapının güçlendirilmesi, bölgenin yatırım imkânları açısından ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımının yapılması hedeflenmektedir. Proje kapsamında oluşturulacak KOBİ İş Destek ve Uygulama Merkezi yapımı yanında KOBİ ihtiyaç analizi, sektörel analizler, bölge planı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik dijital veritabanı oluşturulması, sektörel eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin kurgulanması, akıllı uzmanlaşma stratejisinin oluşturulması ve teknik destek hizmetlerinin sunulması gibi çeşitli faaliyetler bilim ve sanayi alanındaki paydaşların işbirliği ile başarıya ulaşabilecektir. Projenin “Teknik Yardım”, “İnşaat Müşavirliği” ve “İnşaat” Bileşenleri halihazırda uygulanmaktadır.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Program Otoritesi” olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’nda (BROP) sağlanan yeni bütçe imkânlarını etkili bir şekilde Samsun için kullanabilmek amacıyla 2011 yılında “Samsun Lojistik Merkezi Projesi” hazırlanmıştır. Samsun Lojistik Merkezi Projesi en yüksek bütçeli tek majör proje olarak müzakereye hak kazanmış ve 25 milyon Avro bütçesi ile büyük bir başarı göstermiştir. Proje bütçesi, müzakereler sonrasında 43 milyon Avroya ulaşmıştır. Samsun Lojistik Merkezi Projesi; Tekkeköy’de oluşturulacak olan ve beş farklı büyüklükte depolardan, bir sosyal ve idari binası, bir komisyon ofisi, bir yangın istasyonu, hizmet istasyonları, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, otopark alanları ve demiryolundan oluşacak olan bir Lojistik Köy Projesidir. Toplam alanı yaklaşık 670.000 m2dir. Projenin ihaleleri devam etmekte olup, ihalelerin 2016 yılında sonuçlanması beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.


SAMSUN YATIRIMCILARIN GÖZDESİ
Samsun’un ulusal ve uluslar arası birçok yatırımcı için en gözde yatırım alanlarından biri olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Dünyanın önde gelen uluslararası şirketlerinden yeni kurulan inovatif şirketlere kadar pek çok yatırımcı, iş aktiviteleri ve kurumsal ihtiyaçlarına cevap verecek yatırım yeri faktörlerinin hepsine Samsun’da ulaşabilmektedir. Nüfus büyüklüğüne göre Türkiye’nin 16., Karadeniz Bölgesi’nin ise en büyük şehri olan Samsun, deniz, hava, demiryolu ve karayolu gibi alternatifli ve gelişmiş ulaşım ve sanayi altyapısı, limanları, serbest bölgesi, Türkiye’nin ilk lojistik köyü ve 5 adet organize sanayi bölgesi ile Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açılan kapısıdır.
Modern kent Samsun, ulaşım sorunlarını çözmüş, çevre projelerini tamamlamış, yeşil alanları, çocuk oyun alanları, sağlık tesisleri, spor tesisleri, eğitime dönük yatırım ve projeleri, engelli vatandaşlara, yaşlılara, çocuk ve gençlere, hatta sokak hayvanlarına yönelik sosyal sorumluluk projeleri ile dünya standartlarını yakalamış, sosyal hayatını geliştirmiş, başka şehir ve ülkelerdeki insanların gelip görmek, gezmek isteyeceği donatılara sahip, turizm altyapısını hızla tamamlayan bir yaşam alanı sunmaktadır. Tüm bu özellikleriyle Samsun, yatırımcılar için rekabetçi avantajlar sunmaktadır.
Samsun karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu bağlantıları, coğrafi konumu ve ekonomik potansiyeli itibari ile Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkeler başta olmak üzere, bütün doğu avrupa ülkeleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve doğu komşumuz İran’a en kolay, süratli ve ekonomik ulaşım imkanlarına sahip bulunmaktadır. Dış pazarlara yakın olduğu kadar Samsun, Karadeniz otoyolu ile Doğu Karadeniz illerine, demiryolu ve karayolu ile İç Anadolu’ya uzanan geniş bir hinterlanda sahiptir.” dedi.
Samsun Valisi İbrahim Şahin son olarak, “Gelişen Türkiye’nin potansiyel vaad eden bir şehri olarak Samsun, sanayiden turizme, eğitimden spora çok geniş yelpazede yatırımlara imkan vermektedir. Bu anlamda yerel idareciler olarak desteğimizin tam olduğu bildirmek isterim. Yatırımcılara Samsun iş dünyasında yerlerini almaya davet ederim.” ifadelerini kullandı.

KuzeyNews Dergisi/ Nisan SayısıYükleniyor...
Son Güncelleme: 26.04.2016 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682