banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Binali Yıldırım, Samsun'a gelen tekneleri selamladı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Samsun'a gelmek üzere yola çıkan gemileri selamladı.

SAMSUN HABER 16.05.2019, 14:20
Binali Yıldırım, Samsun'a gelen tekneleri selamladı

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuruyla İstanbul’dan hareketinin 100. yıl dönümü nedeniyle Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’nin başlangıç töreni düzenlendi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, törene katılarak Kalamış Marina’dan Armutlu römorkörüne bindi. Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’ndan yolculuklarına başlayan tekne ve yelkenlileri izledi. 

Yıldırım, denize açılmadan önce yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“16 Mayıs çok önemli tarihimizde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 100 yıl önce milli mücadeleyi başlatmak için buradan, İstanbul’dan Bandırma vapuruyla, 18 arkadaşıyla birlikte yola çıktığı gündür. 1. Dünya Savaşı sonunda Mondros Mütarekesi imzalanmış, hemen sonrasında da düşman kuvvetleri İstanbul’u işgal etmişti. O yıl 16 Mayıs 1919, bu yılki gibi değildi. O gün İstanbul’dan böyle rahatça gemiyle Anadolu’ya gitmek mümkün değildi. İşgal altında, Boğaz’ın düşman gemileriyle dolu olduğu bir ortamda Gazi Mustafa Kemal ülkenin bağımsızlık mücadelesini, hürriyet meşalesini tutuşturmak üzere 18 arkadaşıyla birlikte İstanbul’dan hareket etti. Böylece işgal altındaki Anadolu’nun, milletin azim ve gayretiyle bağımsızlığını kazanması yolundaki ilk adımı atmış oldu. Yüzüncü yılı dolayısıyla bugün denizcilerimiz İstanbul’dan yola çıkacaklar ve sırayla Bandırma vapurunun izlediği rotayı takip ederek 19 Mayıs’ta Samsun’a varmış olacaklar. Biz de bu etkinlikte ‘Vira bismillah’ demek, ‘Allah selamet versin’ demek için buradayız.” dedi.

GEMİLERİ SELAMLADI

Daha sonra basın mensuplarına birlikte kendisini bekleyen Armutlu römorkörüne binen Binali Yıldırım, dümene geçerek bir süre kaptanlık yaptı. Samsun’a gitmek üzere denize açılan tekneleri ve yelkenlileri yol boyunca siren çalarak selamlayan Yıldırım, römorkörün haritasını açarak çizilen rotayı basın mensuplarına gösterdi. Ardından teknenin arka kısmındaki basın mensuplarının yanına gelerek bir süre sohbet eden Binali Yıldırım, burada da soruları cevapladı. Kendisinin de eski bir denizci olduğunun hatırlatılması üzerine Yıldırım, “Denizcinin eskisi olmaz. Denize gelince insanın coşkusu, heyecanı artıyor. Hele hele biraz da hava olursa, dalgalı deniz olursa tadından yenmez. Boğaz, dünyada eşi benzeri olmayan bir su yolu” diye konuştu.

Yorumlar (0)
22°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58