banner1365

banner1345

Başkan Tok: O hain geceyi unutturmayacağız!

banner1357

Samsun Canlı Haber TV’de yayınlanan 15 Temmuz Özel Programı’na katılan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Milletimiz, hain Fetullahçı Terör Örgütü’nün 40 yıllık planlarını 40 dakikada suya düşürdü. Bayrağımızı yere indirmedi” dedi

SAMSUN HABER 15.07.2018, 09:55 Merve İlhan
banner1353

15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. Yıldönümünde Samsun Canlı Haber TV’de özel programlar başladı. EXE Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt’un sunumuyla izleyiciyle buluşan ’15 Temmuz Özel Programı’nın canlı yayınında İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok konuk oldu. İlkadım’da bulunan 15 Temmuz Millet Yolu’nda yapılan programda Başkan Tok, 15 Temmuz gecesinde neler yaşandığını, hain darbe girişiminin nasıl püskürtüldüğünü o günkü yaşadıklarını canlı yayınla izleyicilere aktardı.

40 YILDIR DEVLETİN İÇİNE SIZAN HAİNLER
Darbe girişimi yaşanan gecede, nereden ve nasıl haber aldığını anlatan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Darbelerin sona erdiğini düşündüğümüz ve demokrasinin güzel işlediği bir dönemde bunu konduramadık açıkçası. Sosyal medyadan duyduklarımıza inanamadık. Tahmin edilebilecek bir durum değildi takdir edersiniz ki. İstikrarlı bir hükümetin olduğu, her şeyin yolunda gittiği bu dönemde darbe beklemiyorduk herkes gibi biz de şok olduk.  40 yıldır devletin içine sızmış bu FETÖ’cüler buna da cesaret ettiler” dedi.

DEVLETİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN MEYDANLARDAYDIK
Darbe gecesi yaşanılan büyük acıların bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Başkan Tok, “Darbe girişimi teşebbüsü başladığında evimdeydim. Sosyal medyada yazılanlara önce inanmadık fakat daha sonra işler büyüyünce olayın bir FETÖ darbe girişimi olduğunu anladık. Ailemiz meydana gitme kararı aldığımızda saat 11.25’ti. Bu hainlere dur demek için hemen işe koyulduk. Sosyal medya aracılığıyla halkımıza çağrı yaptık. Halkın toplanması için yaptığımız çağrının ardından, Cumhurbaşkanımızın açıklaması 00.25’te geldi.  Eşim ve kızım ile meydana indik. Meydana indiğimiz zaman vatandaşlarımızın akın akın indiğini, araçlarını yollarda bırakıp koşar adım gittiğini görmek hepimizi çok duygulandırdı. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla, milletine, devletine, bayrağına sahip çıkan vatandaşlarımız sayesinde bu girişim geri püskürtülmüş oldu” diyerek ilk gece yaşanılanları anlattı. 

SAMSUNLULARIN MÜTHİŞ DİRENCİ
O geceyi unutmamak ve unutturmamak için yapılması gerekenleri anlatan Başkan Tok, “O gece meydanda ses düzeni oluşturulamadığı için sadece TOMA üzerinde bir konuşma yapılabildi. Bizler vekiller, başkanlar olarak oradaydık. İnsanlar kendi başkan ve vekillerini orda gördüğünde daha da cesaretleniyor. Müthiş bir direnç ve çaba gösterdiği için Samsun halkına özellikle teşekkür etmek istiyorum. Günlerce binlerce kişi tarafından nöbetler tutuldu. Allah’ın izniyle atlattık. Atlatamayan birçok ilimizde şehitler verdik. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, ailelerine sabır diliyorum ”dedi.

SAMSUN’DA KALKIŞMAYA CESARET EDİLEMEDİ
Samsun’da alınan önlemleri anlatan Başkan Tok, “Samsun’da kalkışmaya cesaret edilemedi. Şehit, gazi ya da yaralımız çok şükür olmadı. Herhangi bir teşebbüse karşı tedbirlerimizi tabi ki aldık. Ekiplerimize talimat verdik. Bildiğiniz gibi İlkadım askeri sınırlar içerisinde olduğundan, girişlerine hemen ağır makinelerimizi, çöp kamyonlarımızı önlem amaçlı koyduk. Her hangi bir çıkış olursa önlerinde tedbir olsun istedik. Samsun halkının askeriyeye karşı hiçbir girişimi olmadı. İyi niyetle yaklaşan halk onların suçsuz olduğunun farkındaydı” ifadelerini kullandı. 

EĞER BAŞARILI OLSALARDI...
Yaptıkları masrafların hiçbir önemli olmadığını söyleyen Başkan Tok, “O gecede ve nöbetlerde çok masrafımız var diyerek gelen bir personelimiz oldu. Bildiğiniz gibi yiyecek içecekler dağıtıldı, çadırlar kuruldu. Ona söylediğim şu oldu: Eğer bu girişim gerçekleşseydi, ne hizmet verebileceğimiz bir halk ne de makam kalacaktı. Biz kendimizi her yolda ve her zorlukta halkımızın yanında olmaya adadık. Ne kadar şükretsek az. Halkımız sayesinde ayakta kaldık. Hizmetlerden asla çekinmeyin dedim.  Orada bir ruh oluşturuldu. Herkes birlik içinde yardımlaşma ve dayanışma içinde müthiş günler geçirdik. Vatandaşlarımızın yaptıkları karşısında bunların hiçbir önemi yok benim gözümde. Tekrar olmaması için de birlik içerisinde olmak zorundayız" dedi.

TEPESİ İHANET, ORTASI TİCARET, 
ALTI İBADET MAKSATLI BİR ÖRGÜT

Başkan Tok konuşmasının devamında şunları söyledi:

“40 yıldır devlete sızan bu örgütün belli noktalarda halen aktif olduğu söyleniyor. Hükümetimiz bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi ‘Tepesi ihanet içerisinde, ortası ticaret, altı ibadet’ maksatlı olan bir yapı vardı. İhanetçiler belli zaten bir kısmı maalesef kaçtılar. Emniyet güçlerimiz ve adli kurumlarımız tarafından operasyonlarımız sürüyor.  Ben başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Terörle mücadelemizdeki istikrarımız, bu olaylar bittikten sonra daha verimli devam etti. Daha önce bu kadar başarılı olamıyorduk. Demek ki içerideki hainler vardı ve deşifre ediyorlardı. Hainler temizlendikçe başarılı olmaya devam ediyoruz.”

YAŞANANLARA 'TİYATRO' DİYENLER...
Zaman zaman yanlış söylemlerde bulunan siyasetçiler bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan Tok, “Devletin mücadele içerisine girdiği bu örgüt kesinlikle ‘terör örgütü’dür. Bu iş artık siyaset değildir.  Meclisimizi bombalayan bu hainlere başka bir sıfat yakıştırması yapılamaz.  Kaç bin kişilik bu hainler neler yaptı, hala bunun tiyatro olduğu konuşuluyor. Halkın üzerine sıkılan mermiler, oyuncak silahtan çıkmadı. Her şey göz önünde yaşandı böyle bir senaryo asla olamaz. Mücadelede yanlış istihbaratlar çok döndü. Bin kişi suçsuz olduğu ve mağdur olduğu için içeri alınmıştı. Bilgi kirliliğinden doğan bu yanlış geçtiğimiz aylarda düzeltildi. Kesinlikle hatalarımız vardır bunu kabul ediyoruz. Ama saklanan birçok insan var bunları çıkartmamız kolay değil” uyarısında bulundu.

MİLLİ RUH DEVAM EDECEK
Türkiye'de artık 'Milli Ruh'un oluştuğunu savunan Tok, “Cumhurbaşkanımızın iradesi ve gücü olmasaydı bu kadar insan sokağa dökülmezdi. Onda bu hedefi gördüler ‘ölümüne’ varız dediler. Biz varız dedi, sahadayız dedi. Bu cümle halkımızı sokağa dökmenin işaret fişeğiydi. Bayrak deyince vatan deyince yüzde 90 tüm halkımız omuz omuza bir ruh oluşturuldu. 40 yıllık hedeflerini milletimiz sayesinde 40 dakikada suya düşürdük. Bu milli ruha devam etmesi gereken bir olgu olarak baktık. Devlet çerisindeki temizlik hala devam ediyor. Cumhur ittifakına kadar gelen bu birlik her türlü insanı bir araya getirdi. Allah bir daha böyle bir darbe girişimi göstermesin ülkemize. Hükümetimiz bu konuda artık çok temkinli. Her türlü mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

DAYATILAN ‘FETÖ BİR DİNDİR’ OLGUSU
Ders almayan insanların olduğuna da değinen Erdoğan Tok, “Açıkçası sızmadıkları girmedikleri alan kalmamış. Bir din gibi görmeye başlamış FETÖ oluşumunu. İnsanlarda ciddi manada bir bağlanma söz konusu. İçeriye girip çıkmış hala akıllanmayan insanlar var. Ders almayan vatandaşlarımız var. Beyinleri nasıl yıkanmış bizi çok üzüyor. Ders alamayanlar kadar ders alıp ayrılanlar da çok. 15 Temmuz gecesi yanlışlarının farkına varanlar da var, hala ihanet içerisinde devam edenler. Amerika’da sefasını sürmeye devam ediyorlar. İbadet maksatlı işin içerisinde olanlar yanlışlarından geri döndüler. İşin içerisinde farklı boyutlarla bulananlar hala hapisteler. Cezaları çekene kadar çıkamayacaklar” dedi.

OHAL, VATANDAŞA ZARAR VERMEZ
OHAL’in devam etmesi konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Tok, “ OHAL’in vatandaşa zarar veren bir durumu yok. Sadece KHK’ların hızlı bir şekilde çıkabilmesi için devam ediyor. Başka yapılar içerisinde konuşlanmamaları için devam etmek zorunda. Kolay bir süreç yaşamıyoruz. Aileler hala zor durumda. Çocuklarından yıllar önce ayırıp alıyor bu örgüt. Kimlerle evleneceklerine karar verecek kadar ileri düzende bir zorlama söz konusu olduğunu biliyoruz. Çocuklarından koparılan aileler mağdur oldular. Hapis cezası alan çocukları, ailelerinin hayatını değiştirdi” İfadelerini kullandı.

15 TEMMUZ MİLLET YOLU
15 Temmuz Millet Yolu hakkında bilgi veren Başkan Tok, “15 Temmuz Millet Yolu’nu geçen sene büyük bir açılışla halkımıza sunduk. Burada tüm şehitlerimizin isimleri, görselleri ve öz geçmişlerini bulunmaktadır. 259 şehidimizin yaşadığı bir alan yarattık. Unutturmamak ve unutmamak adına çalışmalarımızdan biridir. Allah bir daha böyle günler yaşatmasın. Ülkemizin dirlik ve beraberliğini bozmasın inşallah” dedi. 

TÜM HALKIMIZI MEYDANLARA BEKLİYORUZ
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü Samsun Cumhuriyet Meydanında yapılacak etkinliğe tüm halkı davet eden Başkan Tok, “Samsun’da valiliğimizce hazırlanan etkinliklerimiz olacak. Her yıl anılması konusunda bir karar var.  En kısa zamanda halkımızı bu konuda haberdar edeceğiz. Programımız netleşmese de meydanda bir program hazırlanıyor. Tüm halkımızı milli birlik ve beraberliğimizin korumak adına Cumhuriyet Meydanına bekliyoruz” diye konuştu.

Mustafa İNAN -  Mustafa TOGUR - Pınar UZUN

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:22
Güneş 06:48
Öğle 12:24
İkindi 15:21
Akşam 17:51
Yatsı 19:11