banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Babadan oğula tarihi Bafra pidesi

banner1357

Samsun'da Tarifi Bafra Pidecisi İşletmecisi ve Pide Ustası Sezai Eldemir, 14 yaşındaki oğlu Umut Eldemir'i bu kültürü yaşatabilmesi için pide ustası olarak yetiştiriyor.

SAMSUN HABER 27.07.2019, 12:22 27.07.2019, 16:41
banner1353
banner1375

Samsun'da "Coğrafi işaret" tesciline sahip lezzetler arasında yer alan Bafra pidesi, lezzetiyle tüm Türkiye'ye yayılmış durumda. Bafra pidesini diğer pidelerden ayıran özellik ise özenle hazırlanan iç malzemeleri, ince hamuru, gevrekliği ve odun ateşinde pişiriliyor olması. Tarihi Bafra Pidecisi İşletmecisi ve Pide Ustası Sezai Eldemir de, hem mayasız hamurla geliştirdiği teknik, hem de 7 yaşından bu yana yetiştirdiği 14 yaşındaki oğlu Umut ile birlikte fark yaratıyor.

SIRRI HAMURUNDA

Sezai Eldemir, 28 yıldır bu işi yaptığını belirterek, "Bafra pidesinin sırrı, hamuru ve bunun yanında köy ürünlerinin kullanılması. Pideninin hamuru çok ince olmalı. Bizde diğer yörenin pidelerine nazaran hafif ve şişkinlik yapmayan bir hamur geliştirdik.  Yeni bir mayalama tekniği uygulayıp, hamuru da bir gün bekleterek çok hafif bir hamur elde ettik. Böylece Bafra pidesine yeni bir çehre kattık. Bu pideyi yediğinizde, 2 saat sonra hamur işi yediğinizi hissetmiyorsunuz. Aynı zamanda vejetaryenler için sebzeli, çocuklar için de çikolatalı pide yapıyoruz. Hem sunumlarımız hem de lezzeti fark yarattığı için çok güzel tepkiler alıyoruz" dedi.

BABADAN, OĞULA GEÇECEK

Pide kültürünü yaşatmak için babadan oğula geleneğiyle oğlu Umut'u da yetiştirdiğini söyleyen Eldemir, "Oğlum 7 yaşından bu yana yanıma geliyor, işi öğrenmeye çalışıyordu. Daha sonra bu işi severek yapmaya başladı. Oğlumun el becerisinin olması güzel bir duygu. Ayrıca insanların ilgi göstermesi onu daha çok motive ediyor. Dolayısıyla pide kültürümüzün yaşatabilmesi, babadan oğula, nesilden nesile aktarılabilmesi için bunun güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

USTA OLMAK İSTİYORUM

Pide ustası olan babası Sezai Eldemir’in yanında çalıştığını söyleyen küçük pide ustası Umut Eldemir ise, "Babamı izleyerek pide yapmayı öğrendim. Mesleği çok seviyorum. Okulumu bitirdikten sonra başarılı pide ustası olmak istiyorum. Bütün yörelerin pidelerini yapıyorum. Özellikle Bafra, Trabzon, Sürmene, Giresun ve Görele pidelerini yapmayı seviyorum. Tatmak isteyen herkesi buraya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Merve İLHAN, Ekrem ASLAN 
 

Yorumlar (0)
banner1474
sisli
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40