banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Atakum Cemevi'ne 'cem salonu' statüsü - Samsun Haber

banner1357

Samsun'un Atakum Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin Pir Sultan Abdal Derneği'ne ait ve imarda dini tesis alanı olarak görülen cemevinin 'ibadethane' olarak kabul edilmesi teklifi,  'cem salonu' olarak değiştirilerek kabul edildi. 

SAMSUN HABER 08.11.2019, 16:22
Atakum Cemevi'ne 'cem salonu' statüsü - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun'un Atakum Belediye Meclisi'nde CHP'li üyeler, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne ait olan ve imarda 'dini tesis alanı' olarak görülen cemevinin, 'ibadethane' olarak kabul edilmesine ilişkin önerge verdiler. AK Parti ve MHP'li üyelerin belediye meclisinin yetkisinde olmadığını belirterek karşı çıktıkları teklif yapılan değişiklikle 'cem salonu' olarak tescillendi.

CHP’Lİ ÜYELER TEKLİF VERDİ

Atakum Belediye Meclisi, Cemil Deveci başkanlığında toplandı. Toplantıda CHP'li üyeler Atilla Tekcan, Hasan İpek, Sefer Çam, Hulusi Işıtan, Dilek Çınar, Abdurrahman Avat, Yusuf Erden,Eray Ocak, Ümit Bektaş ve Şefaatin Sağdış'ın verdikleri Atakum'da Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'nda bulunan ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne ait cemevinin, 'ibadethane' olarak kabul edilmesine ilişkin teklif gündeme alındı.

BİZİM YETKİMİZDE DEĞİL

AK Partili Meclis Üyesi Recep Kemal Certel, böyle bir statünün verilmesinin belediye meclisinin yetkisinde olmadığını  belirterek, "Bu konunun değerlendirileceği yer TBMM'dir. Meclisin bu konuda yetkisi yoktur" dedi.

YANLIŞ ANLAŞILMAK İSTEMİYORUZ

AK Partili diğer bir meclis üyesi Süleyman Sezen de, bu teklie karşı olduklarını belirterek, "AK Parti olarak İshak taşçı zamanında cemevine 450 bin lira yardım yaptık. Biz tescil mercii değiliz. İnsanları ayrıştırmaya gerek yok. Yanlış anlaşılmak istemiyoruz. Tescil yapma yetkimiz yok" diye konuştu.

‘CEM SALONU’ OLARAK KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci söz konusu teklifin ilçede bulunan cemevinin, "Cem salonu, aşevi, kütüphane, morg' olarak kabulüne ilişkin teklifi oylamaya sundu. Teklif bu haliyle mecliste kabul edildi. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci kararın ardından, "Teklif oy birliğiyle değil gönül birliyle kabul edildi" dedi

Merve İLHAN-Yasin YILDIZ
 

Yorumlar (0)
10°
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40