banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Allah İsraf Edenleri Sevmez

Samsun İl Müftü Yardımcısı Ali Aslan, bugünkü köşesinde 'Allah İsraf Edenleri Sevmez' başlıklı yazısını kaleme aldı.

SAMSUN HABER 16.05.2019, 09:38
Allah İsraf Edenleri Sevmez
banner1343

İsraf, her konuda kişinin haddini aşması, saçıp savurması ve sorumsuzca davranması demektir.  Bu açıdan bakıldığında israf sadece yeme içmede değil bize sunulan imkanları sorumsuzca kullandığımızda da israf söz konusu olur. İsraf Allah’ın sevmediği bir şeydir. Asla Müslümanın sıfatı olamaz.

Müslüman infak eder ama israf edemez. Çünkü infak hayır ve bereket getirir. İsraf ise yük ve zahmet getirir.  


Cenab-ı Hak Yüce Kitabı Kur’an-ı Kerim’de “Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah, israf edenleri sevmez.” (A’raf,  31) buyurmaktadır. Ayete dikkat edildiğinde Yüce Allah helalından yiyip içmeyi emrederken israf edenleri sevmediğini beyan etmektedir. Çünkü yukarda da işaret edildiği gibi israf malı, zamanı,ömrü… Kısaca eldeki her şeyi boşa harcamadır. Böylece Allah’ın verdiği nimeti bir başkasının istifadesinden de mahrum ederek israf yapıldığında işin içine kul hakkı da girmektedir. Dolayısıyla israf büyük bir günahtır.

Allah,mü’minlerin vasıflarını sıralarken Furkan suresinde buyuruyor ki, “Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.” (Furkan, 67) bundan anlıyoruz ki, mü’min yaptığı her işte dengeyi göz önünde tutan bir insandır. Harcamalarımızda da dengeyi gözeterek cimrilikten sakınacağımız gibi, israftan da uzak durmamız gerekmektedir.


Bir gün Peygamberimiz (a.s), sahabîlerden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “Bu israf nedir?” diye sorar. Bunun üzerine sahabî, “Abdestte israf olur mu?” diye karşılık verir. Peygamberimiz (a.s): “Evet, akan bir nehrin kenarında bile olsan, normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.”

buyurur. Hz. Peygamber (a.s),“Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz.” (Tirmizî, Bir 41, .IV, .343.) sözü ile israfın yasaklığını ifade buyurmuştur. Dikkat çekici bulduğumuz şu olay İslâm’ın israf konusunda ne denli titiz davrandığı hususunda bize yeterli fikir vermektedir:Bir defasında Hz. Peygamber (a.s) Sa’d’e uğradı. Sa’d bu esnada abdest alıyordu. Resûlullah (a.s), (onun suyu aşırı kullandığını görünce); "Bu israf nedir?" diye sordu. Sa’d de, "Abdestte de israf olur mu?" dediğinde Hz. Peygamber (a.s) de  “Evet, hatta akmakta olan bir nehirde abdest alsan bile...” (İbnMace, Taharet, 48.) şeklinde cevap verdi.


Burada kamu malında, yetimin hakkında, devlet dairelerinde, resmi kurum ve kuruluşlarında yapılan israfı da görmemiz gerekir. Bunlarda da kul hakkı vardır. Bu hakkını üzerine geçirdiğin kişi veya kişilerin affına bağlı olan en büyük günahlardan birisidir. Ünlü muhaddis-fakih İbn-i  Hemmam(ölm. 211/ 826) o dev eseri el-Musannef’te bize bildiriyor ki, “Hz. peygamber, kamu malından iki dirhemlik bir miktarı çalan sahabesinin cenaze namazını kılmamıştır.” (İbn-i Hemmam; el-Musannef,5/224)


Görüldüğü üzere israf hem Kur’an-ı Kerim’de, hem de yüce peygamberimizin uygulamalarında yasaklanmıştır.  Fakat ne gariptir ki bizim günlük ekmek israfımız bile dillere destandır. Ülkemizde yıllık ekmek israfına giden parayı ekonomiye kazandırsak kaç tane okul, fabrika, yol… Yapılabilirdi. Hele de yemeye ekmek bile bulamayan fakir ülkelerdeki kardeşlerimize bu para gitseydi kardeşliğimizin gereğini yerine getirmenin mutluluğu ile ne güzel bir davranış sergilemiş olurduk.             
Ali Aslan/ İl Müftü Yardımcısı

Yorumlar (0)
13°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58