banner595

Akbaş: 'Burun Estetiği Özel Durumlarda 16 Yaşa Kadar İnebilir!'

Burundaki şekil bozukluklarının ergenlerde ciddi psikolojik sorunlar oluşturabildiğini ifade eden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, burun ameliyatlarının 18 yaşında fakat özel bir durum varsa 16 yaşında da yapılabileceğini söyledi.

Akbaş: 'Burun Estetiği Özel Durumlarda 16 Yaşa Kadar İnebilir!'

Burundaki şekil bozukluklarının ergenlerde ciddi psikolojik sorunlar oluşturabildiğini ifade eden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, burun ameliyatlarının 18 yaşında fakat özel bir durum varsa 16 yaşında da yapılabileceğini söyledi.

31 Ekim 2015 Cumartesi 11:28
Akbaş: 'Burun Estetiği Özel Durumlarda 16 Yaşa Kadar İnebilir!'


Ergenlik dönemlerinde çocukların fiziksel görünümlerine özellikle de yüzlerine karşı aşırı hassas olduklarını ifade eden FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, burnunda şekil bozukluğu olan ergen dönemdeki çocuklara karşı hem ailenin hem de çevrenin davranışsal olarak dikkatli olması gerektiğini söyledi. Burun şekil bozukluğu olan çocuklar için en uygun ameliyat yaşının 18 olduğunu belirten Uzm. Doç. Dr. Hayati Akbaş, çocuğun psikolojik durumuna bağlı olarak ameliyatın 16 yaşında da yapılabileceğini söyledi. Gençlerde burun estetiğinin en sık yaptıkları operasyonların başında geldiğini vurgulayan Akbaş, burun estetiği ameliyatının mutlaka estetik plastik cerrahlar tarafından yapılması gerektiğini belirtti.“18 YAŞINA KADAR AİLE ÇOCUĞA DESTEK OLMALI”


Ergenlik döneminde burundaki şekil bozukluklarının çocuklarda ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkarabileceğini söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, "Ergenlik dönemlerinde çocuklar kendi bedenlerine çok dikkat etmektedirler. Çocuklar 14 yaşından itibaren dış görünüşleriyle çok fazla ilgilenmeye başlarlar. Özellikle de yüzleri odak noktaları olur. Bu dönemlerde burunlarındaki şekil bozuklukları(burnun eğik olması, eğri olması, kemerli olması) gençlerin ergenlik dönemlerinde psikolojilerini çok etkiler. Bu sorunun çocukta daha büyük psikolojik sorunlara yol açmadan ameliyatla düzeltilmesi mümkün. Biz bu noktada estetik plastik cerrahi olarak şunu öneriyoruz: Burnunda şekil bozukluğu olan çocukların ergenlik döneminde yani 18 yaşına olan döneme kadar gencin ailesi ve çevresi tarafından desteklenmesi lazım. Ailelere bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir. Aileler, zamanla her şeyin düzeleceği ve düzelmediği takdirde bu sorunun ameliyatla düzeltilebilmesi için çocuklarına güvence vermesi gerekiyor. Ortaokulda veya lise de okuyan bir çocuk burnunun şeklinden dolayı mutsuz olabiliyor. Bu mutsuzluk çocuğun ileriki hayatında kişiliğini ve öğrenim hayatını olumsuz etkileyeceği gibi çocuğun başarısız bir kişi olma ihtimalini artırdığını da unutmayalım. Bu olasılık erkekler için de kızlar için de geçerlidir" dedi.“ÖZEL DURUMLARDA BURUN AMELİYATI 16 YAŞINDA BİLE YAPILABİLİR”


Ergenlik dönemlerinde burun rahatsızlıkları olan gençlerin plastik estetik cerrahlarla görüşmesi gerektiğini belirten Akbaş, "Burun ameliyatlarının 18 yaşında olunmasını öneriyoruz. Kız veya erkek ergenler de eğer burun rahatsızlığı psikolojik bir sorun haline geliyorsa, çocuğun psikolojisini derinden etkiliyorsa 17 yaşında hatta çok nadiren de olsa 16 yaşında bu ameliyat gerçekleştirilebilir. Fakat bu noktada aile, çocuk ve doktor üçgeninin iyi anlaşması gerekir. Burun rahatsızlığı olan çocuklar plastik estetik cerraha götürülür. Doktor çocuğun fiziksel ve psikolojik durumunu değerlendirdikten ve onay verdikten sonra bu ameliyat gerçekleştirilir. Burnunda rahatsızlık olan çocukların aileleri çocuklarına 18 yaşına kadar destek olmalı. Bu süreci daha hafif atlatılması için çocuklara destek olunmalı. Bazı ergenlerde bu süreç, çok ağır travma şeklinde olabilir. Burnundaki rahatsızlıktan dolayı çocuklar; okula gitmek istemeyen, toplumdan kendini soyutlayan ve arkadaş edinmek istemeyen çocuklar olabilir. Kendini sevmeyen, kendini beğenmeyen, aynaya bakmak istemeyen, arkadaşlarıyla diyalog kurmak istemeyen ve bunun nedeni olarak burnunu ortaya koyan bir psikoloji düşünün. Bu psikoloji insanın ruhsal yapısında derin bir travma yaratır ve daha kötüsü bu kalıcı olabilir. İleride bunu düzeltmekte mümkün olmayabilir. Eğer bir çocuğumuz ergenlik döneminde burnuyla ilgili olarak bir sorun yaşıyorsa aile ve yakın çevre o çocuğa mutlaka destek olmalıdır" diye konuştu.“HERKES BURNUMA BAKIYOR”


Burundaki şekil bozukluklarının ciddi bir kompleks kaynağı oluşturduğunu ifade eden Akbaş, "Ergenlik dönemindeki çocuklar çevresine hiç belli etmese bile aklı hep burnundadır. Aklı burnunda gezer. Çocuklar, ‘herkes benim burnuma bakıyor, herkes benim burnumla ilgili yorumlar yapıyor, herkes benim burnumla ilgili bir fikre sahip, herkes benim güzel olmadığımı düşünüyor’ gibi kendi kafasından düşünceler üreterek bunlara inanmaya başlar. Bu düşünce sürekli beynini meşgul eder. Çocuklar eğitime harcamaları gereken enerjilerini burnundaki şekil bozukluklarına harcarsa bu çocuğun eğitim hayatını da ciddi şekilde etkileyecektir. Bundan dolayı böyle bir fiziksel problemin mutlaka en uygun zamanda estetik plastik cerrahı uzmanları tarafından düzeltilmesi gerekir. Bu ameliyat mutlaka estetik plastik cerrahları tarafından yapılması gerekir” açıklamalarında bulundu.

Loading...
Son Güncelleme: 31.10.2015 11:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801