banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

15 Temmuz kahramanı Samsunlu er o geceyi anlattı

banner1357

Komando Tugay Komutanlığı'nda, albayın habercisi olarak vatani görevini yapan Samsunlu Emre Ev (24), emir doğrultusunda tugaydaki bütün araçların ve cephaneliklerin anahtarlarını alıp, kimsenin göremeyeceği şekilde toprağa gömdü. Emre Ev, ayrıca yaklaşık 150 komandoyu da tugay dışındaki ormanlık alana götürdü. Bu sayede tugaydaki hiçbir komandonun ve zırhlı aracın darbe girişiminde yer almadığını belirten Ev, "Ömrüm boyunca bu gururu taşıyacağım" dedi.

SAMSUN HABER 14.07.2018, 13:36 14.07.2018, 13:38
15 Temmuz kahramanı Samsunlu er o geceyi anlattı
banner1353
banner1375

İzmir'de 15 Temmuz darbe girişimi gecesi 2'nci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'nda er olarak vatani görevini yapan Emre Ev, bazı komutanların tugayda toplantı yaptıklarını ve darbeden söz ettiklerini haberciliğini yaptığı Jandarma Albay Semih Okyar'a anlattı. Bunun üzerine Jandarma Albay Semih Okyar'ın emri ile Emre Ev, tugaydaki bütün zırhlı ve diğer araçlarla silahların bulunduğu cephaneliklerin anahtarlarını alıp, kimsenin fark edemeyeceği bir şekilde toprağa gömdü. 

TAKDİR BELGESİ VERİLDİ
Emre Ev ardından, yine komutanının emri ile tugayda bulunan yaklaşık 150 komandoyu alarak, tugay dışındaki ormanlık alana götürüp, geceyi burada geçirmelerini sağladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Marmaris'teki otelde suikast girişiminde bulunan ve ardından kaçan özel timin yakalanması için yapılan operasyona da katılan Er Emre Ev'e, bu nedenle takdir belgesi verildi.

KİTAPTA YER ALDI
Samsunlu Emre Ev'in darbe girişiminin önlenmesinde oynadığı rol, 'Balyoz Davası' mağduru emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel 'Aşil'in Topuğu FETÖ'nün O Gecesi' adlı kitabında da yer aldı. Kitapta, Ev'in darbe girişimi sırasında komutanından aldığı emirleri harfiyen yerine getirerek önemli bir görev yaptığı anlatıldı.

'ÖMÜR BOYUNCA BU GURURU TAŞIYACAĞIM'
15 Temmuz'un kesinlikle unutturulmaması gerektiğini belirten Emre Ev, ne kadar kritik bir görev yaptığını şimdi daha iyi anladığını söyledi. Ev, şöyle dedi:

"Aradan 2 yıl geçti. O gün aslında ne kadar kritik bir iş yaptığımı şimdi şimdi daha net anlıyorum. O gece 150 komando askerin hiçbiri bir olaya karışmadı. Gece o dağda beraber bekledik. Zırhlı araçlar kullanılmadı. İnsan daha sonra anlıyor. Ben İstanbul'da köprünün üzerindeki askerlerin görüntüsünü gördükten sonra nelerin önlendiğini daha net gördüm. Bizim tugayın içerisinde 4 tane zırhlı kobra araçlarımız vardı. Hepsi hazır, kullanılabilir durumdaydı. 150 komando asker vardı. Şükür ki biz olumsuz bir durum yaşamadık. Komutanımın emirleri doğrultusunda bu yaptıklarımın gururu bana yeter. Ömrüm boyunca bu gururu taşıyacağım."

DHA

Yorumlar (0)