doğa yataks duru
 
5s dikey izosam bilgi

52 İlaç O Listeden Çıkarıldı! Samsun Eczacılar Odası’ndan Tepki: ‘Vatandaş Mağdur Olacak’

samsun-eczacilar-odasindan-ilac-tepkisi-0909
Daha Fazla Göster

52 İlaç O Listeden Çıkarıldı! Samsun Eczacılar Odası’ndan Tepki: ‘Vatandaş Mağdur Olacak’ Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararları”nın vatandaşı mağdur edeceğini belirterek, kararla ilgili eleştirilerde bulundu

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararları” kapsamında 52 ilacın geri ödeme listesinden çıkarıldığını belirterek, “Ekonomik ‘Kara Delik’ kapatılmaya çalışılırken, sağlıkta oluşan ‘Kara Delik’ gözden kaçmamalıdır” dedi.

WhatsApp Image 2021 09 09 at 16.01.45 Ana Manşet

‘HASTALAR OLUMSUZ ETKİLENECEK’

İlgili tebliğ ve kararlara göre; aralarında boğaz spreyleri, ağrı kesici ve kas gevşeticilerin olduğu 52 ilacın geri ödeme listesinden çıkarıldığının altını çizen Karacan, “15 Ekim itibarıyla bu ilaçlar reçete edildiğinde bedellerini hastalarımız cebinden ödeyerek temin edebileceklerdir. Eşdeğer ilaçların en ucuzundan yüzde 10’una kadar olan ödeme bandı en ucuz ilacın bedelinin yüzde 5’ine çekilmiştir. Hastalarımız bu ilaçlar için yüzde 5 daha fazla ücret ödeyerek temin edebileceklerdir. ‘Terapötik Referans Grubu’ adı altında oluşturulan grup nedeniyle eşdeğer olmasa da etkinliği yakın ilaçlarda kutu adeti kısıtlaması yapılacaktır. Kombine tedavi kullanan hastalarımız bu durumdan olumsuz etkilenecekler, tedavileri aksayacaktır” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021 09 09 at 16.01.44 1 Ana Manşet

BEDEL DAHA DA ARTACAK

“15 Ekim itibarıyla da SGK’nın ödediği rakam azalacak hastalarımızın ödediği bedel daha da artacaktır” diyen Karacan, “Kara delik olarak bizlere kötü gösterilmeye çalışılan sağlık harcamaları, her geçen gün biraz daha baskılanarak vatandaşa yüklenmektedir. Bizler eczacı ve vatandaş olarak sadece ekonomik boyut düşünülerek gerçekleşen bu uygulamaların kötü sonuçlarına katlanmak durumunda bırakılmaktayız. Geri ödemeden çıkan önce ilaç statüsünden çıkarılır, ücretleri artırılır, hastalar daha rahat ulaşıyormuş gibi görünür ancak bunlar ilaç olduğu için kontrolsüz kullanımı insan sağlığını olumsuz etkiler. Oluşan sağlıksızlığı gidermek için de ülke sağlık ekonomisine daha yük biner. ‘Paran Kadar Sağlık’ dönemine her geçen yıl biraz daha yaklaştıran bu uygulamaların, vatandaşlarımızın sağlığını daha çok tehlikeye atacağı gerçeğinin bilinmesini istiyoruz. Ekonomik ‘Kara Delik’ kapatılmaya çalışılırken, sağlıkta oluşan ‘Kara Delik’ gözden kaçmamalıdır” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir