Betül Uzun ile Ana Haber Bülteni 27 Mart Pazartesi Kanal S ekranlarında Betül Uzun ile Ana Haber Bülteni 27 Mart Pazartesi Kanal S ekranlarında

İnternet kullanıcıları, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili yıkan depremlerin ardından "Samsun deprem bölgesi mi?",  "Samsun'da deprem olur mu?" konularını araştırıyor. Peki, "Samsun deprem riski altında mı?","Samsun deprem bölgesi mi?",  "Samsun'da deprem olur mu?" Detayları haberimizde... 

SAMSUN'DA DEPREM RİSKİ VAR MI?

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde deprem kuşağında bulunan Samsun deprem riski bulunan iller arasında yer almaktadır. 

SAMSUN'DA DEPREM OLUR MU?

Samsun, Kuzey Anadolu Fay(KAF) hattı bölgesinde ve 2-3. deprem bölgesi kuşağında yer alıyor. Samsun'un bazı ilçeleri ise Kuzey Anadolu Fay hattı nedeniyle birinci derecede deprem bölgesi içerisinde bulunuyor.

SAMSUN KAÇINCI DERECE DEPREM BÖLGESİNDE?

Samsun ili kent merkezi II. Derece deprem bölgesinde, Ladik, Havza ve Vezirköprü ilçeleri I. Derece deprem bölgelerinde, Alaçam,Terme, Bafra Çarşamba ovaları III. Derece deprem bölgelerinde yer almaktadır.

SAMSUN'DAKİ BÜYÜK DEPREMLER

 26 Kasım 1943'te Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda Samsun'un Ladik ilçesi yakınlarında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde 2300'e yakın vatandaş hayatını kaybetmiş ve 5000 vatandaşta yaralanmıştı. 

TÜRK PROFESÖRE GÖRE SAMSUN GÜVENLİ İL 

Öte yandan Türk profesör Övgün Ahmet Ercan deprem bakımından en güvenli iller arasında Samsun'un da olduğunu açıklamış, "Bir kentin deprem üretim odağı olması ayrı, dolaydaki deprem dalgaları geçerken sallanması ayrı" ifadelerini kullanmıştı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLER