doğa yataks duru
       
5s arslan bilgi

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin O Skandalı Başkanların Gündeminde! ‘Yönetim Hatası’

samsun-buyuksehir-kum-zambaklari-skandali-baskanlarin-gundeminde
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin O Skandalı Başkanların Gündeminde! ‘Yönetim Hatası’ Samsun’da muhalefet partisi il ve ilçe başkanları Alaçam İlçesi’ndeki sahilde, koruma altındaki kum zambaklarının Büyükşehir Belediyesi araçları tarafından biçilmesini ‘yönetim hatası’ olarak yorumladı

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ile CHP İlçe Başkanı Fuat Canbaz; Alaçam İlçesi Geyikkoşan sahilinde, Dünya Doğal Koruma Birliğince koruma altına alınan, koparılması yasak olan kum zambaklarının Büyükşehir Belediyesi tarafından yok edilmesinin ‘yönetim hatası’ olduğunu söyledi.

19 kum 1 Ana Manşet

BÜYÜK BİR HATA

İYİ Partili Aksoy, SP’li Şen ile CHP’li Canbaz, yapılanın büyük bir hata olduğunu dile getirerek, işi bilmeyenlerle yapılan çalışmaların olumsuz sonuçlar doğurduğunu kaydetti.

hasan aksoy Ana Manşet

ÇEVRECİ DEĞİLLER

Büyükşehir’e tepkisini dile getiren İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, “Bunu uygun görmüyoruz. Kınıyoruz. Doğa ile bütünleşmek varken bu neden yapılır ki? Bu, AK Parti’nin çevreci olmadığının en büyük göstergesidir. Ülkemizde hiçbir yerde olmayan sahilimiz var ama hiçbir şekilde koruyamıyoruz. O bölge temizlenirken bilinçli bir şekilde temizlenmeliydi. Doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

salih sen Ana Manşet

BETON İMPRATORLUĞU

Kum zambaklarının biçilmesini çevre tahribatı olarak değerlendiren SP İl Başkanı Salih Şen, “Bir an önce bu yanlıştan dönülmesini umuyorum. Korunması gereken endemik bitki türlerinin olduğu bu sahile yapılan uygulama, çevreyi katletmektir. Beton imparatorlarından çevre duyarlılığı beklemek boş bir hayal olsa da şehrimizin geleceği için herkesi bu duyarlılığa davet ediyorum. Kimin ne yaptığından habersiz bir belediyecilik anlayışı var. Yetkisiz yetkililerin yönettiği şehirler bizleri yaşanabilir şehir anlayışından uzaklaştırmaktadır. Ekinimizi mahsulümüzü toprağımızı suyumuzu neslimizi yok ederek hizmet olmaz. Bu, cennet vatan şehrimiz Samsunumuzu cehenneme çevirme projesidir. Bu yanlıştan biran önce dönün. Bu şehir sahipsiz değildir” ifadelerini kullandı.

fatih canbaz Ana Manşet

İŞİ BİLMİYORLAR

Alaçam İlçe Başkanı Fuat Canbaz, kum zambaklarının katledildiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Bilinçsiz bir şekilde traktörün sahile sokulup, tahribat gerçekleştirilmiş. Temizlik adı altında kum zambaklarını biçmişler. Zambakların katli doğru değil. En azından sorulsaydı. Büyükşehir’in büyük hatası. Resmen biçmişler gitmişler. İşi bilmeyenler yapınca böyle oluyor. Yazık oldu. Doğa üretiyor, onlar katlediyor. İşçilerin bilmeden yapmış olduğu bir hatada olabilir. Orası kıyı kenar çizgisinde bulunan bir alan. Bilgili bir ekiple gelinecekti. Elle de temizlik olabilirdi. Beceriksizlik. Kum zambaklarını ilk meclis toplantımızda konuyu gündeme taşıyacağız. O alanın koruma altında olması için belediyeye ve doğa korumaya başvurumuzu yapacağız.”

İNCELEME YAPILACAK

Konudan, Samsun Medya Grubu aracılığı ile haberdar olan Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ise; kum zambaklarının kesim yapıldığı bölgeye ekip gönderilerek, inceleme yapılacağını bildirdi.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir