Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Osman Nuri Ergun, Samsun açıklarında küçük fay hatlarının bulunduğunu, geçmişten bugüne zaman zaman küçük depremler ürettiğini belirterek, vatandaşların endişe edecekleri bir durum olmadığını kaydetti.

PANİĞE GEREK YOK

Karadeniz'de büyük faylar olmadığının altını çizen Ergun, "Denizin dibinde bu küçük depremler geçmişte oldu, olmaya da devam ediyor. Bu küçük faylar üzerinde küçük depremler olmaya da devam edecektir. Büyük kırıklar olmadığı için büyük depremler oluşturmaz. Bunlar çok duyulacak depremler değil. Deniz diplerin hep faylar vardır. Paniğe gerek yok. Bu depremler çok az hissedilir. Bunun nedeni de denizin dibinde ve çökerlerin altında olmasıdır" dedi.

DEPREMLE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ

Betül Uzun ile Ana Haber Bülteni 30 Mart Perşembe Kanal S ekranlarında Betül Uzun ile Ana Haber Bülteni 30 Mart Perşembe Kanal S ekranlarında

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatan ve bununla yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini belirten Ergun sözlerini şöyle tamamladı: "Bununla ilgili önlemlerimizi almalı ve depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor."

Haber Kaynak: Merve İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.