SAMSUN'DA 15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ

Samsun’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri sabah şehitlik programları ile başladı.

ŞEHİT AİLELERİNE ZİYARET

Protokol üyeleri 15 Temmuz’da şehit olan Samsunlu şehitlerin ailelerine ziyaret gerçekleştirdi. Etkinlik akşam saatlerinde Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü ile devam etti. İlkadım ilçesinde bulunan DSİ 7. Bölge Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlik alanına kadar sürdü.

YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Protokol üyeleri ve vatandaşların katıldığı yürüyüşe mehter takımı öncülük etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlikler saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Akabinde Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. İl Müftüsü Seyfullah Çakır tarafından dualar edildi. 15 Temmuz görüntülerinin izlenmesinin ardından konuşmalara geçildi.

"TÜM DÜNYAYA ÖRNEK TEŞKİL ETTİ"

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, "Bu alçak darbe kalkışmasına karşı koyarken 252 vatandaşımızı da şehit verdik, 2.193 vatandaşımız da gazi oldu. Bu şehitlik mertebesine ulaşanlar içinde Samsun'umuzdan da kardeşlerimiz var. Onlar hiç düşünmeden hiç hesap kitap yapmadan vatan ve millet uğruna doğrudan mücadeleye girişerek şehadete kavuştular. Bunlar Ferdi Yurduseven, Sevgi Yeşilyurt ve Muhammet Ali Aksu. Bazı kardeşlerimiz gazilik rütbesi ile şereflendiler. Samsun’dan 19 gazimiz var. Samsun zaten ezelden beri şehitler ve gaziler yatağı bir kadim şehrimiz. Allah şehitlerimize rahmet etsin. Ailelerine eşlerine, kardeşlerine anne ve babalarına sabır ve dayanma gücü diliyorum. Gazilerimize de sağlık ve huzur temenni ediyorum. 15 Temmuz FETÖ/PDY ihanet şebekesinin hain darbe girişimi aziz milletimizin birliğine, bütünlüğüne, bağımsızlığına kasteden alçakça girişimdi. Demokrasimize yapılan çok büyük bir saldırıdır. Millet olarak 15 Temmuz destanını yazdık. Türk halkı demokrasiyi ve seçilmiş iradeyi korumak için bu destansı direnişi gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa dökülen Türk milletinin gösterdiği cesaret ve kararlılıkla, hain girişim geri püskürtüldü. Milletimiz verdiği ikinci kurtuluş mücadelesi ile bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha ilan etti. Onurlu dik duruşuyla aziz milletimiz birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun bu topraklarda sonsuza kadar yaşayacağını gösterdi. Millet-devlet bütünleşmesiyle ortaya konulan mücadelenin demokrasiye sahip çıkma noktasında tüm dünyaya örnek teşkil etti. Bunlar çok önemli değerlerdir" şeklinde konuştu.

"DÜN GİBİ HATIRLIYORUM"

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, "7 yıl önce bir 15 Temmuz akşamı burada hain darbe girişiminin bütün ıstırabını çekerek, o gece burada toplanan kalabalığı bu gece tekrardan yaşatıyorsunuz. O akşamki direnişi hiç unutmuyorum. O akşam iki bakanımız buradaydı. O akşam hain darbe girişimin haberlerini aldık. Ülkemizin her tarafından hain darbe girişiminin etkileriyle ve şehitlerimizin haberleriyle ısdırap içindeyken Cumhurbaşkanımız ‘Ben demokrasilerde milletin gücünden başka bir güç tanımıyorum’ demesi ile insanlarımızı meydana çağırdı. Onu takip eden hepimizi birkaç dakika içinde burada toplandık. Süreci takip ettik. 251 şehidimiz olduğunu ve 2 binin üzerinde gazimiz olduğunu maalesef öğrendik. Allah böyle bir geceyi bir daha yaşatmasın" diye konuştu.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

"15 Temmuz 2016'da ülkenin beraberliğini bölmeyi ve parçalamayı hedef alan ve maşa niteliğindeki, kendi içimizdeki ihanet şebekelerinin kalkışmasına maalesef şahitlik ettik" diyen AK Parti Samsun Milletvekili Av. Ersan Aksu da, "O akşam Allah’a hamdolsun ki milletiyle yol yürüme gayretinde olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu tarihi irade, miletimizin de meydanlarda olmasıyla beraber bertaraf edildi. Biz bugün Türkiye Yüzyılı'ndan bahsediyorsak 251 şehidimize minnettarlığımızı özelikle ifade etmek durumundayız. Rabbim hepsine rahmet eylesin. 2 bin 193 üzerindeki gazilerimize yine şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum. Ve inşallah biz demokrasimize sahip çıktıkça, milletimizin birliği ve beraberliğini bu şekilde, şu anda meydanda olduğu gibi devam ettirdiğimiz sürece Allah’ın izniyle bu tarz kalkışmalar bundan sonrasında tezahür edemeyecek, kendisini gösteremeyecek" ifadelerini kullandı.


DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKILDI

15 Temmuz'da Türk milletinin demokrasiye nasıl sahip çıktığını gösterdiğini vurgulayan AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse de şunları söyledi: "15 Temmuz gecesi bir zaferdir ve bu zaferin sahibi yüce aziz ve asil Türk Milletidir. O gece dirilişimizi Cumhurbaşkanımız, liderimiz, genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'Ben hayatımda bugüne kadar, halkın gücünün üstünde bir güç görmedim' diyerek, Türk Milleti’nin sokaklara inmesini sağlamış, ve dünyaya bu milletin ülkesine, devletine nasıl sahip çıktığını, demokrasisine nasıl sahip çıktığını bir kere daha göstermişti. O gece hep beraber bu meydandaydık. Bu meydanlar 30 gün boyunca bizim sabaha kadar vatanımıza, ülkemize sahip çıkma nidalarımızla coştu. 251 şehidimizi şükranla milletle anıyoruz. 2 bin 193 gazimize, bu ülke için verdikleri mücadeleden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz."

Samsun'da minibüs 13 yaşındaki çocuğa çarptı! Samsun'da minibüs 13 yaşındaki çocuğa çarptı!

Etkinliğe ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ahmet Bahadır, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Ersever, kaymakamlar, belediye başkanları, il müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.