banner1496

banner1499

banner1334

Yemesi çok keyifli ama hormonları bozuyor

banner1357

Kötü beslenme alışkanlıkları diyabet ve çeşitli kronik hastalıklardan ziyade sağlığımız açısından ciddi riskler oluşturabiliyor. Sabah tükettiğimiz kahveden, öğlen yediğimiz yemeğin içeriğindeki besinlere dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde her gün tükettiğimiz besinler hormonlarımızda bozukluk meydana gelmesine neden olabiliyor.

SAĞLIK 11.11.2019, 19:19 Pınar Uzun
233
Yemesi çok keyifli ama hormonları bozuyor
banner1353
banner1375

Tüketilen besinler özellikle tiroit hormonlarının bozulmasına neden oluyor. Troit bozulması demek vücudun ihtiyacından az veya daha fazla hormon üretmesi demektir. Peki, hormonlarımıza bu denli etki eden besinler nelerdir? İşte hormonları bozan o besinler…

Soya ürünleri

 Soya sağlığımız açısından faydalıdır ancak anti-tiroid etkisine sahip olduğu için çok fazla soya ürünü tüketmeniz önerilmez. Çünkü bu durum tiroidin çalışmasını yavaşlatır.

Tereyağı ve margarin

Tereyağı selenyum ve D vitamini kaynağıdır. Ancak tereyağını kontrollü bir şekilde tüketmelisiniz. Kolesterol, lipit dengesini ve tiroidin çalışmasını etkiler.

Tatlı ve hamur işlerinden uzak durun

Yüksek glisemik indeks, bozulma sürecinin çok hızlı olduğu anlamına gelir. Tiroidinizi sağlıklı tutmak için ne yediğinize dikkat etmek önemlidir. Yüksek glisemik ürünler tatlılar, hamur işleri, makarnalar ve beyaz pirinçtir. Bu yiyecekler çok miktarda karbonhidrat içerir ve iyot emilim sürecini etkiler. İyot eksikliği tiroid sorunlarına yol açar.

Kahve ve çay tüketimine dikkat edin

Kahve ve çay, vücutta kortizol miktarını arttıran kafein içerir. Bu stres hormonu, tiroidi etkiler ve metabolizmamız kötüleşir.

İyot eksikliği yaşayanlar turpgillerden uzak durmalı

İyot eksikliği çekiyorsanız, çok fazla lahana, şalgam ve turp yemeniz önerilmez. Bu ürünler azot ve kükürt içeren glukosinolatlar içerir.

Yorumlar (0)
banner1474
29°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:29
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:52
Yatsı 21:27