banner689
banner595

Robotik Cerrahi Kadın Hastalıklarında Fark Oluşturuyor

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanları Doç. Dr. Rana Karayalçın Ve Dr. Sarp Özcan, Son Yıllarda Ameliyatlarda Doktorun En Büyük Yardımcısı Olarak Kabul Edilen Da Vinci Robotik Cerrahi Sisteminin, İyileşme Süresini Kısaltmakla Kalmadığı Aynı Zamanda Hastalara Kozmetik Açıdan Da Avantaj Sağladığı Açıkladılar.

Robotik Cerrahi Kadın Hastalıklarında Fark Oluşturuyor

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanları Doç. Dr. Rana Karayalçın Ve Dr. Sarp Özcan, Son Yıllarda Ameliyatlarda Doktorun En Büyük Yardımcısı Olarak Kabul Edilen Da Vinci Robotik Cerrahi Sisteminin, İyileşme Süresini Kısaltmakla Kalmadığı Aynı Zamanda Hastalara Kozmetik Açıdan Da Avantaj Sağladığı Açıkladılar.

09 Mart 2015 Pazartesi 10:34
Robotik Cerrahi Kadın Hastalıklarında Fark Oluşturuyor
banner556
Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Doç.Dr. Rana Karayalçın ve Dr. Sarp Özcan, son yıllarda ameliyatlarda doktorun en büyük yardımcısı olarak kabul edilen da Vinci Robotik Cerrahi sisteminin, iyileşme süresini kısaltmakla kalmadığı aynı zamanda hastalara kozmetik açıdan da avantaj sağladığını açıkladı.
Cerrahi konsol başındaki doktorun kumanda etmesiyle ameliyatları kolaylaştıran robotik cerrahi sistemi, 3 boyutlu yüksek görüntü kalitesi ve hareket serbestliği sayesinde çok dar ve derin bölgelerdeki cerrahi müdahalelerde hem iz bırakmaması hem de iyileşme süresi açısından üstünlük sağlıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Doç.Dr. Karayalçın ve Dr. Özcan, robotik cerrahinin avantajlarını anlattı.
MIYOM AMELİYATLARINI KOLAYLAŞTIRIYOR
Üreme çağındaki kadınlarda görülen miyomlar, açık cerrahi ile alındığında kesinin daha fazla, iyileşme süresinin ise uzun olduğunu belirten Doç. Dr. Rana Karayalçın, “Miyomektomi (miyom alma ameliyatı) laparoskopik yöntemle yapıldığında kesi, açık cerrahiye göre daha küçük oluyor. Her dört kadından birinde görülen miyomların çıkarıldığı bölgenin çok iyi dikilmesi gerekiyor. Robotik cerrahide miyomun çıkarıldığı bölgeyi iki-üç kat daha güvenli dikerek rahmin yırtılma olasılığı en aza düşürülüyor. Böylece hasta isterse tekrar hamile kalabiliyor. Ayrıca, 15-16 haftanın üzerinde olan gebeliklerde 300-400 gram ağırlığındaki miyomektomiler robotik cerrahi ile daha kolay ve güvenli yapılıyor” ifadesini kullandı.
CERRAHIN EN BÜYÜK YARDIMCISI
Tecrübeli cerrahların dahi zaman zaman el titremesi gibi ameliyatın gidişatını etkileyebilen olumsuzluklarla karşılaşabileceğine dikkat çeken Doç.Dr. Karayalçın, robotik cerrahinin titremeyi önleyici özelliğini şu sözlerle ifade ediyor: “Cerrahi aletlerin uçları kendi eksenleri etrafında 540 derece dönüyor ve insan elinin bilek hareketlerini taklit edebiliyor. Bu aletler çok dar ve derin bölgelerde, yapılamayan cerrahi müdahaleleri mümkün kılıp kolaylaştırmanın yanı sıra cerrahın kontrolü dışında çalışmıyor ve çalışmadığı gibi operasyon anında olası el titremesini de önlüyor.”
TÜPLERIN AÇILMASINDA ÜSTÜNLÜK SAĞLIYOR
Da Vinci Robotik Cerrahi Sisteminin, tüplerinin ucundaki tıkanıklıktan dolayı bebek sahibi olamayan hastalar için de umut vaad ettiğini ifade eden Doç.Dr. Karayalçın, şunları dedi:
“Bu yöntemle hassas hareketler daha kolay yapılabildiği için, tüp tıkanıklığı nedeniyle hamile kalamayan hastalar tüplerin açılması ile operasyondan sonra bebek sahibi olabiliyor. Bunun yanı sıra daha önce bebek istemedikleri için tüplerini bağlatan hastalarda da bağlı bölge çıkarılıp, tüplerin kalanı birleştirilerek yeniden bebek sahibi olabilmenin yolu açılıyor.”
RAHİM ALMA AMELİYATLARINDA FARK OLUŞTURUYOR
Robotik cerrahi ile rahim alma ameliyatlarının açık ve laparoskopik cerrahiyle kıyaslandığında hem daha kısa sürdüğünü hem de görüntüyü büyütme özelliği sayesinde daha kolay, güvenilir ve daha az komplikasyon riskiyle yapıldığını kaydeden Doç.Dr. Karayalçın, sözlerine şöyle devam etti:
“Rahim, vajende bulunan bölgeden kesilip vajinal yoldan çıkarılarak alınıyor. Böylece estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlanıyor. Ayrıca, kullanılan aletler sayesinde kanama daha az oluyor. Hastaya sonda takılmıyor, ağrı duymuyor. Açık cerrahide iyileşme süresi altı hafta iken, robotik cerrahi ile yapılan rahim alma ameliyatlarında hasta ertesi gün taburcu ediliyor. İstenildiği takdirde günübirlik ameliyat yapılabileceğini de belirten Dr. Sarp Özcan, ameliyattan sonra hastanın yemek yiyebileceğini, ayağa kalkıp yürüyebileceğini ve ortalama bir hafta sonra günlük hayatına dönebileceğini belirtiyor.”
Doğurganlık çağındaki kadınlarda çikolata kistlerinin önemli bir problem olduğuna dikkat çeken Doç.Dr. Rana Karayalçın, şunları kaydetti:
“Çikolata kisti operasyonları sonrası doğurganlığın daha az etkilenmesi için cerrahi işlemin büyük bir özenle gerçekleştirilmesi gerekiyor. Robotik cerrahide kist duvarı ve yumurtalık dokusu birbirinden net bir şekilde ayrıldığı için, yumurtalık dokusuna zarar vermeden işlem tamamlanabiliyor. Robotik cerrahinin açık cerrahiye karşı sağladığı bir diğer üstünlük ameliyat sonrasında karın içindeki yapışıklıkların daha az olması.”
AMELİYAT İZİ BIRAKILMIYOR
Son yıllarda, vücuttaki doğal delikler kullanılarak ameliyatların izsiz yapılması için çalışmaların devam ettiği ifade edildi. Göbek deliğinden rahim alma ya da kadınlarda vajinadan safra kesesi çıkarma gibi, iz bırakmadan yapılmak istenen ameliyatlar robotik cerrahiyle kolayca gerçekleştirilebildiği belirtilerek bu sayede estetik açıdan da yüz güldürücü sonuçlar alındığı kaydedildi.
Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682