banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Oruç tutanlar mutlaka bunu yapın

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, oruç tutanların mutlaka sahura kalkması gerektiğini söyledi.

SAĞLIK 17.05.2019, 14:18
Oruç tutanlar mutlaka bunu yapın

Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, Ramazan ayında hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi. 

AYNI YEMEKLERİ YEMEYİN

Diyetisyen Elanur Yılmaz yaptığı açıklamada "Kesinlikle İftarda yediğiniz yemekleri sahurda yemeyin. İftar için hazırlanan yemekler yağlı ve tuzludur. Bu yüzden de vücudun dinleneme geçtiği gece vakitlerinde bünyeyi fazla yorar, size kilo aldırabilir hem de sizi gün içinde susatabilir. Bunun yerine kahvaltı yapılması daha doğru olacaktır. Kahvaltıda tüketilebilecek olan haşlanmış yumurta, peynir, süt, yoğurt, tam tahıllı ekmek tok kalmayı sağlarken; domates, salatalık ve mevsim yeşillikleri ve şekersiz bir şekilde yapılan komposto vücudun su ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunacaktır” dedi. 


SAHURA KALKIN

Elanur Yılmaz, “Ramazan ayında uzun süre besin alınmamasına bağlı olarak metabolizma hızında azalma görülür. Sahura kalkmamak ise metabolizma hızında azalmanın yanı sıra iftarda aşırı miktarda besin tüketilmesine yol açabilir, bunun sonucunda da kan şekerinde dengesizlikler ve gastrointestinal sistemde rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden Ramazan’da sağlıklı beslenmeyi sürdürmenin ilk koşulu sahura mutlaka kalkmaktır." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Eylül 2019
İmsak 04:44
Güneş 06:10
Öğle 12:34
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:09