banner1313

banner1300

banner1334

Kızamık aşısı yaptırmayanları bekleyen büyük tehlike

Son zamanlarda aşı karşıtlığı gündemi bir hayli meşgul ediyor. Bilinçsiz veliler çocuklarını aşı yaptırmak istemiyor. Tam da bu noktada karşımıza SSPE hastalığı çıkıyor. SSPE hastalığı ölümcül bir nörolojik hastalık ve hastalığın en sık görüldüğü insanlar ise kızamık aşısı olmayanlar

SAĞLIK 04.03.2019, 14:16
Kızamık aşısı yaptırmayanları bekleyen büyük tehlike

SSPE, kızamık mikrobunun yol açtığı nörolojik bir hastalık. Kızamık virüsü enfeksiyonunun merkezi sinir sistemine ilerlemesi sonucu oluşan hastalık aşılanmadan önce kızamık geçiren hastalarda da görülebiliyor. SSPE kızamık geçirilmesinden ortalama 5-6 yıl sonra ortaya çıkıyor, hastalık kızamığa karşı aşılanmamış ya da aşılansa da yeterli bağışıklık düzeyine ulaşamamış insanlarda görülüyor. 
  
En çok 7 yaşında görülüyor
   
Hastalık 2 ila 32 yaş arasındaki insanlarda görülüyor. En fazla 5-15 yaşlarında görülen hastalığın ortalama 7 yaşında görüldüğü belirtiliyor. Kızamık geçirdikten sonra beyne yerleşen bir virüsün sebep olduğu hastalık kızamık geçirdikten 10 yıl sonra dahi görülebiliyor ve beyinde büyük tahribata sebep oluyor. 
 
Hastalığın kesin bir tedavisi yok 

SSPE hastalığında sırasıyla spastiklik,koma ve ölümle sonuçlanan beyin işlev jkaybı görülüyor. Seyri hızlı olan hastalık neticesinde 6-24 ay içinde hasta hayatını kaybediyor. Nadir de olsa vakalar hafif de seyredebiliyor. Kesin tedavisi hala bulunamayan hastalık için kullanılan ilaçlar sadece hastalığın seyrini yavaşlatıyor. Ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görülen hastalık erkek çocuklarda kız çocuklarına nazaran daha çok görülüyor.

               
SSPE hastalığının belirtileri 
        
-Yürümede bozulma
-Unutkanlık,hafıza kaybı 
-Konuşmada bozulma
-Davranış değişikliği 
-Uyarılara yanıt vermede görülen bozukluklar şeklinde 

4 evreden oluşan bir hastalık 

Hastalık 4 evreden oluşuyor. Birinci evrede unutkanlık ve sinir başlıyor. İkinci evre istemsiz kas hareketleri,aniden sıçramalar ve tek başına yemek yiyememeden oluşuyor. Üçüncü evrede artık hasta yatağa bağlı oluyorve sadece burundan besleniyor 4. ve son evrede ise hasta önce komaya giriyor ve sonra ölümü gerçekleşiyor. 

Hastalığa karşı tedavi bulunmaması sebebiyle hastalıktan korunmanın tek yolu kızamık aşısını uygulamaktan geçiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!