banner1361

banner1365

banner1499

banner1334

Kış hastalıklarından korunmanın yolları

banner1357

Soğuk ve yağışlı günler beraberinde kış hastalıklarını da getiriyor. Uzmanlar özellikle gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürreye karşı dikkat edilmesi konusunda art arda uyarılarda bulunuyor.

SAĞLIK 13.01.2020, 16:26
500
Kış hastalıklarından korunmanın yolları
banner1353
banner1375

Kış mevsimi hastalıkların en çok artış gösterdiği mevsimdir ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve korunması için uzmanlar uyarıyor: Öncelikle dengeli beslenme, kaliteli uyku, düzenli egzersiz, temiz hava ve stresten uzak bir yaşam ile bağışıklık sistemi kuvvetlendirilebiliyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için özellikle antioksidan ve probiyotik tüketimi önemli. Bu nedenle mevsim geçişlerinde vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve grubuna özellikle önem vermek, vitamin ve mineralleri doğal ve doğru kaynaklardan almak gerekiyor. Takviye amaçlı aşırı dozda ve kontrolsüz kullanılan vitaminler ise başka hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.

Fazla D vitamini halsizlik fazla C vitamini ishal yapıyor

Özellikle yağda eriyen A,D,E ve K vitaminini ihtiyaçtan fazla kullanıldığında ciddi sonuçlar doğurabilir; çünkü bu vitaminler vücutta depo edilmektedir. Özellikle D vitamininin yüksek doz kullanılması toksisiteye sebep olup vücutta kalsiyum yükselmesine, şiddetli halsizlikten böbrek taşı oluşumuna çok su içme ve çok idrara çıkma gibi şikayetlere neden olurken,A vitamini kontrolsüz kullanımı özellikle gebelerde doğumsal anomalilere sebep olmaktadır.
E ve K vitamini yüksek doz kullanımı ise pıhtılaşma sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların bu vitaminleri tüketirken çok dikkatli olmaları ve hekimlerine danışmaları gerekmektedir. C vitamini ise yine antioksidan vitaminlerden olup kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için en çok kullandığımız vitamin olmasına rağmen aşırı tüketiminde böbrek taşı oluşumuna ve ishale sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekmektedir.
 

Bu tedbirler sizi koruyor

Soğuk havaların yaklaştığı bu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, hem hastalıklardan korunmayı hem de hastalığı çabuk atlatmayı sağlamaktadır. 10 maddede sizi sağlıklı kılacak öneriler şunlardır;
Günde ortalama 6-8 saat kaliteli uyku uyuyun, fiziksel ve ruhsal stresten uzak durun, her grup besinden dengeli ve yeterli beslenin, vücudunuz için en uygun egzersizi belirleyip düzenli olarak yapın, günde en az 2,5-3 litre sıvı tüketin, herhangi bir şikayetiniz olmasa dahi sağlık kontrolünüzü düzenli olarak yaptırın, tüm tütün ürünlerinden ( sigara, nargile, puro, pipo, vs. ) uzak durun, doktorunuz önermediği sürece gereksiz antibiyotik, vitamin veya takviye gıda ekstreleri kullanmayın, hava koşullarına uygun giyinmeye özen gösterin, pozitif düşünün ve sevdiklerinize zaman ayırın.

Yorumlar (0)
banner1474
25°
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:34
Öğle 12:45
İkindi 16:35
Akşam 19:46
Yatsı 21:18