banner1365

banner1345

Büyük Anadolu'dan uyarı: İnatçı hıçkırığa dikkat

banner1357

Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Fatma Cömert, uzun süre geçmeyen inatçı hıçkırığın hastalık belirtisi olabileceğine dikkat çekerek, tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti

SAĞLIK 16.09.2019, 14:05 Ceylan
Büyük Anadolu'dan uyarı: İnatçı hıçkırığa dikkat
banner1353

Hıçkırığın kadın ve erkeklerde görünümünün farklı sebepleri olduğuna dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Fatma Cömert, "Hıçkırık, diyafram kasının aniden ve istemsizce kasılmasıyla oluşur. Genellikle tekrarlayan bir kasılmadır. Genellikle kısa süreli ve zararsızdır. Bebeklerde ve hızlı yemek yiyen kişilerde sık görülür. Hıçkırığın oluşmasına atfedilen çok sayıda neden vardır. Yüzden fazla farklı fizyolojik neden hıçkırığın başlamasına neden olabilir ancak en yaygın olan neden, midenin genişlemesi ve mideyle yemek borusu arasındaki asit hareketleridir. Bu durumlardan birinin ya da her ikisinin birden söz konusu olması durumunda diyaframa bağlı sinirler uyarılır ve hıçkırık ortaya çıkar" dedi.

MUTLAKA DOKTORA BAŞVURUN

Cömert, "Hıçkırığa karşı derin nefes alıp vermek, nefesi tutmak, bir kağıt torba içine nefes alıp vermek, boğazda uyarıya neden olabilecek bir küçük kaşık toz şeker yutmak, limon suyu veya sirke yutmak, buzlu su içmek gibi yöntemler denenebilir.
Fakat uzun süren ve inatçı hale gelen hıçkırıkların altında, sindirim sistemi, metabolik hastalıklar, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları ve merkezi sinir sistemi gibi ciddi hastalıklar yer alabilir. Bu nedenle inatçı hıçkırıkların nedeninin araştırılması ve mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir. Yapılan bir takım tetkiklerin ardından sonuçlarına göre hastaya doğru tedavi yönteminin en kısa zamanda uygulanması gerekmektedır" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13