Sağlık Bakanlığı, ‘Afyonkarahisarlı Gazi Ailesinden Hastaneye Tepki’ başlıklı haberlere ilişkin, “Bakanlığımız şehit yakını ve gazilerimize tüm hizmet alanlarında azami özen ve hassasiyeti göstermekte olup uygulamalar bundan sonrada aynı şekilde devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından haber portallarında yer alan ‘Afyonkarahisarlı Gazi Ailesinden Hastaneye Tepki’ başlıklı haberde yer alan ‘Gazimize önce eski yatak gönderildiği, bazı görüşmeler sonrası elektronik yatak ile değiştirildiği’ iddialarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Muhtelif haber portallarında yer alan ‘Afyonkarahisarlı Gazi Ailesinden Hastaneye Tepki’ başlıklı haberde yer alan ‘Gazimize önce eski yatak gönderildiği, bazı görüşmeler sonrası elektronik yatak ile değiştirildiği’ iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. İddiaların yanlış algıya sebebiyet vermemesi için açıklama yapılmasına gerek görülmüştür. Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan gazimiz Süleyman Çelik’i telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmiş ve durumuyla ilgili bilgi almıştır. Gerek görülmesi halinde gazimizin hastaneye yatırılması konusunda talimat veren Bakanımız, tedavisinin bir kısmının yapılacağı Ankara’da da kendisini bizzat takip edeceğini belirtmiştir” denildi.

"Gazimizden bir yatağın esirgendiği gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmasının maksatlı olabilir"

Açıklamada, haberde yer alan iddialarla ilgili olarak ise “Olayın, yazıldığı gibi Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ile değil, Bolvadin Devlet Hastanesi ile ilgili olduğu, adı geçen hastanenin Bolvadin Kaymakamlığı yazı işleri müdürlüğünden arandığı, hastanın durumu tam olarak aktarılmadan yatak talep edildiği, evde sağlık hizmetlerinden yararlanan hastaların mağduriyetlerinin giderilmesi için gönderilen standart manuel yataklardan gönderildiği ve eski olmadığı, ailenin yatağı kabul etmemesi üzerine hastane yönetimi tarafından kendi inisiyatifini kullanarak 30 dakika içerisinde motorlu yatak talebinin karşılandığı, önce manuel yatağın gönderilmesi, sonra motorlu yatakla değiştirilmesinin yaralının durumunun tam olarak anlaşılmamasından kaynaklı basit bir iletişim sorunu olduğu ortadadır. Hal böyle olmasına ve sorunun giderilmesine rağmen, gazimizden bir yatağın esirgendiği gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmasının maksatlı olabileceği; Sağlık Bakanlığı ve birimlerimizin tüm imkanlarının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gazilerimiz için seferber edileceği; bir yatağın esirgenmesinin asla söz konusu olmayacağı hususlarına açıklık getirmek isteriz. Her şeye rağmen değerli gazimizin ve ailesinin istenmeden rencide olmasına sebebiyet verilmesinden üzüntü duyduğumuzu belirtiriz. Bakanlığımız şehit yakını ve gazilerimize tüm hizmet alanlarında azami özen ve hassasiyeti göstermekte olup uygulamalar bundan sonrada aynı şekilde devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.