doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Sadece 21 Tane Kaldı! Samsun’da Artırılmaya Çalışılıyor

Sadece 21 Tane Kaldı! Samsun'da Artırılmaya Çalışılıyor
Daha Fazla Göster

Sadece 21 Tane Kaldı! Samsun’da Arttırılmaya Çalışılıyor Karadeniz sahil yolu nedeniyle doğal plajlarını kaybeden, oluşturulmaya çalışılan yapay plajları da hırçın dalgalarla yok olan Karadeniz’de sadece 21 plaj ‘mavi bayrak’ almaya hak kazandı

karadenizde dolgu ile yok olan plajlardan mavi bayrakli 21ikaldi 6454 dhaphoto2 Foto Galeri

Deniz suyu temizliği ve güvenilir ortam anlamına gelen mavi bayraklı plajların 13’ünün yer aldığı Samsun’da, mavi bayraklı plaj sayısının artırılması için çalışma başlatıldı.

Karadeniz Bölgesi’nde, dünya çapında, deniz suyu temizliği ve güvenilir ortam anlamına gelen mavi bayraklı plaj sayısı, 21 oldu. Karadeniz sahil yolu nedeniyle doğal plajlarını kaybeden, oluşturulmaya çalışılan yapay plajları da hırçın dalgalarla yok olan Karadeniz’de sınırlı sayıdaki plajlar, yoğun ilgi görüyor. Plajların 13’ünün yer aldığı Samsun’da sayının artırılması için çalışma başlatıldı.

karadenizde dolgu ile yok olan plajlardan mavi bayrakli 21ikaldi 6454 dhaphoto1 Foto Galeri

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, Ege ve Akdeniz’den sonra en çok mavi bayraklı plajın Karadeniz’de Samsun’da olduğunu belirterek, “Zonguldak’tan Artvin’e kadar uzanan sahil şeridinde yaklaşık 21 mavi bayraklı plaj var. Bunların 13 tanesi Samsun ili sınırlarında. Bu Samsun’un deniz anlamında da önemli destinasyonlardan biri olduğunu gösteriyor. İnsanların aklına ilk olarak Ege ve Akdeniz gelir ama Karadeniz Bölgesi bir sonraki alternatif bölgedir. Samsun 13 tane mavi bayraklı plaja sahip ama bunu 20-25 plaja çıkarabilecek potansiyele de sahip. Samsun, hem kumunun özellikleri hem de denizin temizliği ile birlikte bölgede en avantajlı il” diye konuştu.

karadenizde dolgu ile yok olan plajlardan mavi bayrakli 21ikaldi 6454 dhaphoto4 Foto Galeri

‘KUM ÇOK ÖZEL’

Samsun plajlarının özellikle kumunun çok özel olduğunu söyleyen Toktaş, “Karadeniz Bölgesi’nde Samsun’un böyle bir konuma sahip olması ve kumunun özel olması, kum alanlarının da uzun ve derin olması çevre illerden gelenlerin burada daha rahat denize girmesini sağlıyor. Samsun’un yakınında Sinop olmasına rağmen Tokat’tan, Çorum’dan ve iç bölgelerden çok fazla misafir ağırlar durumda. Samsun sahillerinde birçok etkinlikte yapılıyor. Plaj voleybolu, konserler gibi farklı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Denize girip güneşlenmenin dışında bu tarz etkinlikler çevre illerden birçok insanın da dikkatini çekiyor ve ekonomik anlamda katkı sağlamasına sebebiyet veriyor. Pandemiden sonra plajlar ile daha fazla ilgilenildiği zaman sayılardaki artış Samsun’a katkı sağlayacaktır” dedi.

karadenizde dolgu ile yok olan plajlardan mavi bayrakli 21ikaldi 6454 dhaphoto3 Foto Galeri

karadenizde dolgu ile yok olan plajlardan mavi bayrakli 21ikaldi 6454 dhaphoto5 Foto Galeri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir