doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Rambutan Meyvesinin Bilinmeyen Faydaları

Rambutan-Meyvesinin-Bilinmeyen-Faydaları
Daha Fazla Göster

Rambutan Meyvesinin Bilinmeyen Faydaları Çok fazla bilinmeyen ancak Türkiye’de yetişen ilginç meyvelerden biri rambutan meyvesidir. Son zamanlarda ise faydaları ile öne çıkan ve merak edilen meyve türleri arasında geliyor. Peki, rambutan meyvesi nedir, nerede yetişir?

Güncel

Nemli ve tropikal alanlarda yetişen, kırmızı ve dikenli meyve türü rambutan meyvesi olarak bilinir. 9 ila 20 metre kadar uzayan ağaçları üzerinde, salkım şeklinde meyveler ön plana çıkar. Türkiye’de daha çok Akdeniz bölgesi üzerinde Antalya ve çevresinde yetişen bir meyve türüdür. Aynı zamanda dünyanın birçok tropikal bölgesinde yetişen bir meyve olduğunu söylemek mümkündür.

Rambutan meyvesi özellikle birçok önemli faydası ile öne çıkmaktadır.

  • Vücutta oluşan hücre hasarlarını tedavi etmede yardımcıdır.

İçeriğinde yer alan bol miktarda A,C,K vitaminleri sayesinde kemik gelişimi için önemli bir meyvedir,

  • Demir yönünden de zengin olan rambutan meyvesi anemi hastalarına destek olabilir.

İçerisinde B12 vitamini barındırır.

  • Cildi gençleştirir ve güzelleştirir.
  • Barındırdığı lif sayesinde kabızlık geçen kişiler için oldukça etkilidir.

Tüm bu yönleri ile beraber oldukça önemli ve aynı zamanda lezzetli meyve türleri arasında gelir. Düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilebilecek özel meyve türleri içerisinde yer almaktadır.

Tropikal bir meyve olan rambutan ülkemizde sık sık tüketilmese de son zamanlarda birçok alanda kullanılmaya başlandı. Dışı tüylü, içi yumuşak görünse de nispeten sert bir yapıda olan dokusuyla rambutan meyvesinin çekirdeklerinin yenmesi önerilmez.

Tat olarak üzüme benzemesiyle damak tadımızla uyumlu olan rambutan meyvesi çekirdeklerinden ayrılarak yenebileceği gibi keklerden tatlılara, kokteyllerden salatalara kadar birçok tarifte kullanılabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir