doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Prof. Dr. Uğur Şahin’den Türk Dünyasını Heyecanlandıran Açıklama

Prof. Dr. Uğur Şahin'den Türk Dünyasını Heyecanlandıran Açıklama
Daha Fazla Göster

Prof. Dr. Uğur Şahin’den Türk Dünyasını Heyecanlandıran Açıklama BioNTech şirketinin Üst Yöneticisi ve kurucu ortağı Prof. Dr. Şahin, gelecekte, hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını söyledi

thumbs b c b259d1a6524c05a8044fc27957bd4818 Koronavirüs

Almanya’da mRNA teknolojisiyle yeni tip koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Alman Bild gazetesine açıklamalarda bulundu.

“Deri hücreleri yeniden programlanabilir”

Şahin, yaşlanmanın da biyolojik bir durum olduğunu belirterek deri hücrelerinin belirli faktörlerle yeniden programlanabileceğinin, yani gençleştirilebileceğinin onlarca yıl önce görüldüğünü ifade etti.

Bu faktörlerin mRNA aracılığıyla da hücrelere sızdırılabileceğini anlatan Şahin, ‘Bir bilim kurgu filmindeki gibi birdenbire yaşlı insanları genç insanlara dönüştüremezsiniz. Ancak belki hasar görmüş bir kalbin veya diğer hasarlı veya eski organların tamamen veya kısmen yaşlanma sürecini tersine çevirebilirsiniz. Bunun bir gün mümkün olacağına kesinlikle inanıyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

616126 2116994734 Koronavirüs

“Kanser hastalıklarında da aciliyetimiz var”

Bu hızlılığın ve gerekli ek kaynağın diğer terapilere de aktarılmasını istediklerini ifade eden Türeci, ‘Kanser hastalıklarında da yüksek aciliyetimiz var’ ifadesini kullandı.

Türeci, yeni başarıların ön koşulunun bir hastalığın biyolojisini kesin bir şekilde anlamak olduğunu vurgulayarak ‘Ardından mühendisler gibi, ilgili hastalık mekanizmalarını onarmak için hangi özel araçlara ihtiyaç duyduğumuzu düşünmeliyiz. Daha sonra, belirli hastalık için uygun araçları mRNA teknolojisindeki araç kutusundan alacağız ki bu araç kutusu çok zengindir. Neyin mümkün olduğunu henüz öngöremiyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir