Sigortalı çalışanlar için belirli bir yaşa ve prim gün sayısına ulaştıklarında kısmi olarak emekli olmalarını sağlayan kademeli emeklilik sistemi, özellikle EYT yasası sonrası yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini amaçlıyor. Ancak kademeli emeklilik sistemiyle ilgili çıkar mı sorusu, halen cevapsız kalmış durumda.

2 MİLYON KİŞİYE EMEKLİLİK İMKANI SAĞLANDI

Ancak EYT düzenlemesiyle öncelikli olarak 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olanların mağduriyeti giderilmiş, yaklaşık 2 milyon kişiye emeklilik imkanı sağlandı. Bu düzenleme sonrasında, 8 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi yapanlar da kendi haklarının ihlal edildiğini düşünerek tepki göstermeye başladı.

58-60 YAŞ ŞARTININ KALDIRILMASI

Milyonlarca kişi, "1 güne 17 yıl kabul etmiyoruz" sloganıyla mağduriyetlerinin ve adaletsizliğin giderilmesini talep ediyor. Beklentileri ise kademeli emeklilik sistemi oldu. Yani, emeklilik yaş şartının işe giriş tarihine göre yeniden düzenlenmesi ve 58-60 yaş şartının kaldırılması.

Bazıları, uzun yıllar çalışmış olmalarına rağmen emeklilik hakkı elde etmek istemekte, bazıları ise çalışmaya devam etmek istemektedir ancak kademeli emeklilik hakkının kendilerine tanınmasını istemekte.

50 bin emeklinin maaşı kesildi 50 bin emeklinin maaşı kesildi

KADEMELİ EMEKLİLİKTE SON DURUM

Ancak mevcut durumda, EYT düzenlemesinin sosyal güvenlik sistemine olumsuz etkileri açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle, yeni bir EYT düzenlemesinin yapılmayacağı ortadadır. Dahası, mevcut emekli maaşlarının düşüklüğü ve emekliye yapılan zamlar gündemdeyken, kademeli emeklilik düzenlemesinin gündeme gelmesi pek olası görünmüyor.

Kademeli emeklilik konusunda kamuoyunun baskısı oluşsa bile, mevcut koşullar altında yeni bir düzenleme beklenmiyor.

Kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Rahşan Çelik