banner595

TZOB 26. Olağan Genel Kurulu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı TZOB 26. Olağan Genel Kurulu’nda, "Zirai mücadele ve veteriner ilaç ile tarımda ucuz elektrik kullanım desteği 2002 yılında kaldırıldı. 2002 yılında...

TZOB 26. Olağan Genel Kurulu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı TZOB 26. Olağan Genel Kurulu’nda, "Zirai mücadele ve veteriner ilaç ile tarımda ucuz elektrik kullanım desteği 2002 yılında kaldırıldı. 2002 yılında...

09 Mayıs 2015 Cumartesi 13:28
TZOB 26. Olağan Genel Kurulu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı TZOB 26. Olağan Genel Kurulu’nda, "Zirai mücadele ve veteriner ilaç ile tarımda ucuz elektrik kullanım desteği 2002 yılında kaldırıldı. 2002 yılında bunlar kaldırıldığında iktidarda ANAP-DSP-MHP hükümeti vardı. Yani MHP hükümeti, hükümetin bir parçasıydı. Yani bu desteklerin kaldırılmasını da Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugünlerde kendisine çokça danıştığı Kemal Derviş planlıyordu. Çiftçilerimize bakışı belli olan bir zihniyet, hani iktidarda ’muhayyel’ diyorum altını çizerek, dışarıdan bakan yapılması düşünülen Kemal Derviş" dedi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) yarın sona erecek 26. Olağan Genel Kurulu’na Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen çiftçiler katıldı. AK Parti iktidarları döneminde tarıma yönelik yapılan çalışmaları anlatan Davutoğlu, "1998 yılında Türkiye’nin tarımsal üretimi 33,8 milyar dolardı, 2002 yılında bu 23,7 milyar dolara düştü. Biz iktidarı devraldığımızda tarım sektörü bir düşüş trendindeydi ve nereye doğru düşeceği de belli değildi. 23,7 milyar dolardan aldığımız tarım hasılasını 61,3 milyar dolara çıkardık" dedi.
"KARŞILAŞTIRMA MİLLİ HASILA ÜZERİNDEN YAPILIR"
"Sayın Genel Başkan sık sık son günlerde Hollanda büyüklüğünde Konya’dan bahsediyor. Konyalı olarak gurur duyuyorum" diyen Davutoğlu, "Doğru biz birçok Avrupa ülkesinden büyüğüz. Ama Konya ile karşılaştırırken Hollanda’nın tarımsal ihracatı ile Türkiye’nin tarımsal ihracatını karşılaştırmak doğru değil, milli hasılayı karşılaştıralım. Hollanda’nın toplam tarım hasılası 15 milyar dolardır. Türkiye’nin tarım hasılası 61 dolardır ve Türkiye tarım hasılasında Avrupa birincisidir. Hollanda’nın ihracatı niye yüksek, çünkü 70 milyar dolar ithalat yapıyor. İthal ettiği tarım ürünlerini, eski sömürge ülkesi olduğu için işliyor ve satıyor" ifadelerini kullandı.
"TERLİ ALINLARINDAN ÖPÜYORUM"
Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar’ın tarımda ithalat yapılmaması teklifini hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Şimdi siz bizim ’daha çok ihraç edelim’ diyerek tarımda ithalat yapmamızı ister misiniz? Türkiye’nin iç tüketim pazarı çok büyüktür. Dolayısıyla karşılaştırma milli hasıla üzerinden yapılır. Singapur’un iç üretimiyle diyelim ihracatı karşılaştırılabilir mi, küçük bir ada ülkesi diye. Burada önemli olan neyi neyle karşılaştırdığımız. Konya ile ilgili rakamı da zikretmekte fayda var. Biz iktidara geldiğimizde Konya Ovası’nın toplam milli hasılası 2.2 milyar TL’ydi, şimdi 10.4 milyar TL. Sadece Konya Ovası. Konya Ovası’nın sulama kapasitesiyle, Türkiye’nin en az yağış alan yeri Hollanda’nın sulama kapasitesi ve yağış alma oranlarını karşılaştırdığınızda aslında Türkiye’de bir tarım mucizesi yaşanıyor. Hepimizin bunu görmesi lazım. Bu mucizenin planlama açısından mimarı biz isek uygulama açısından mimarı ziraatçilerimizdir, çiftçilerimizdir. Biz de onlara müteşekkiriz. Onların emekleriyle bunu yapıyoruz. Türkiye’nin her yerinde gerçekten el emeğiyle alın teriyle toprak hemhal olarak ülkemizi bereketlendiren çiftçilerin nasırlı ellerini sıkıyorum, alınlarından öpüyorum, terli alınlarından öpüyorum. Allah onların emeklerini daha da bereketlendirsin."
DAVUTOĞLU’NDAN ISPARTALI ÇİFTÇİLERE MÜJDE
Başbakan Davutoğlu, "Dün gece bir müjdeyi de, dün akşam mitinglerden döndüğümüzde gece yarısı imzaladım. Isparta’da afet sebebiyle zarar görenlere ödenmek üzere 30 milyon Türk Lirası acilen Isparta’ya gönderilmiştir dün gece" dedi.
Bir taraftan miting yaparken diğer taraftan gözünün Türkiye’nin her yerinde olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bir tarım afeti yaşamış, doğal afet yaşamış yer yok ki acil afet yardımından hemen istifade etmemiş olsun. Varsa bize bildireceksiniz, hele hele bu bahar günlerinde, tam da büyük bir berekete hazırlanırken nerede bir afet varsa orada çiftçilerimizin yanında olacağız" dedi.
"TARIMA BAKIŞI BELLİ OLAN BİR ZİHNİYET"
Zirai mücadele ve veteriner ilaç ile tarımda ucuz elektrik kullanım desteğinin 2002 yılında kaldırıldığını hatırlatan Davutoğlu, "2002 yılında bunlar kaldırıldığında iktidarda ANAP-DSP-MHP hükümeti vardı. Yani MHP hükümeti, hükümetin bir parçasıydı. Yani bu desteklerin kaldırılmasını da Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugünlerde kendisine çokça danıştığı Kemal Derviş planlıyordu. Çiftçilerimize bakışı belli olan bir zihniyet, hani iktidarda ’muhayyel’ diyorum altını çizerek, dışarıdan bakan yapılması düşünülen Kemal Derviş. Biz iktidarı devraldığımızda ziraate, tarıma verilen desteklerin tümü kesilmişti."
Her türlü eleştiriye açık olduklarını, hiçbir tabularının bulunmadığını vurgulayan Davutoğlu, 13 yıllık AK Parti iktidarında tarım alanında yürütülen faaliyetleri de sıraladı.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651