banner595

Maliye Bakanı Şimşek: “Biz Ne Kandırdık, Ne Kandırılan Olduk”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye popülizm tuzağına düşmedi. Biz ne kandırdık, ne kandırılan olduk. Bütçenin ilk çeyrek rakamları bunu çok açık ve net olarak teyit ediyor" dedi.Maliye Bakanı Şimşek,...

Maliye Bakanı Şimşek: “Biz Ne Kandırdık, Ne Kandırılan Olduk”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye popülizm tuzağına düşmedi. Biz ne kandırdık, ne kandırılan olduk. Bütçenin ilk çeyrek rakamları bunu çok açık ve net olarak teyit ediyor" dedi.Maliye Bakanı Şimşek,...

15 Nisan 2015 Çarşamba 12:41
Maliye Bakanı Şimşek: “Biz Ne Kandırdık, Ne Kandırılan Olduk”
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye popülizm tuzağına düşmedi. Biz ne kandırdık, ne kandırılan olduk. Bütçenin ilk çeyrek rakamları bunu çok açık ve net olarak teyit ediyor" dedi.
Maliye Bakanı Şimşek, “Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2015 Yılı Ocak-Mart dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu bir basın toplantısı düzenledi. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Şimşek, faiz giderlerinin geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 29.5 oranında artarak 18.1 milyar lira olduğunu belirterek, “Yılın tamamı için öngördüğümüz faiz giderleri 54 milyon liradır. Onun altında kalabiliriz. Bunu oranladığınız zaman yüzde 33.5’lik bir gerçekleşme söz konusu yılın ilk çeyreğinde, böyle bir yığılma söz konusu. Biz bütçe gelirlerini bu sene yüzde 6.2 olarak artacağını öngördük ama yılın ilk çeyreğinde bütçe gelirleri yüzde 8,5’lik oranda artmıştır. Bütçe gelirleri yılın ilk çeyreğinde 113.2 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Bu da bütçe hedeflerinde yılın tamamı için öngördüğümüz artış oranının üzerinde. Yılın ilk çeyreğinde göreceli olarak büyümenin yavaşladığı bir çeyrek bu belirsizliklerden dolayı. Gelir ayağında güçlü bir şekilde Türkiye devam ediyor” şeklinde konuştu.
“YILIN İLK ÇEYREĞİNDEKİ PERFORMANSIMIZIN YILIN TAMAMI İÇİN ÖNGÖRDÜĞÜMÜZ HEDEFLERLE UYUMLU OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”
Vergi gelirlerinin ise finansal piyasalardaki dalgalanma ve iç talepteki nispi yavaşlamaya rağmen 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 13.2 oranında artarak 96.3 milyar lira olduğunu bildiren Şimşek, “Bu rakamlar ekonomideki faaliyet düzeyinin çok da yavaşlamadığını göstermektedir. Henüz büyümeye ilişkin değerlendirmelerin erken olabilir diye düşünüyorum ama bir miktar yavaşlamayı tabi ki olası görüyoruz. Yılın ilk çeyreğine baktığımız zaman bütçe gelirlerindeki gerçekleşme hedefle uyumludur. Toplam öngördüğümüz bütçe gelirlerinin yüzde 25’i düzeyindedir. Vergi dışı gelirlerde ise 2015 yılının ilk çeyreğinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12’lik bir azalma söz konusu bu vergi dışı gelirlerde. Vergi dışı gelirler yılın ilk çeyreğinde 16.9 milyar lira olmuştur. Vergi dışı gelirlerde görülen bu azalma özellikle geçen yılın ilk çeyreğinde olan bazı tek seferlik gelirlerinin bu yıl olmamasından kaynaklanmıştır. Bu sene ki bütçe gerçekleşmeleri kalite açısından da daha iyidir. Bütün bunlar bizim öngörülerimiz dahilindedir. Yılın ilk çeyreğindeki performansımızın yılın tamamı için öngördüğümüz hedeflerle uyumlu olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.
“AK PARTİ HÜKÜMETLERİ DÖNEMİNDE TÜRKİYE POPÜLİZM TUZAĞINA DÜŞMEDİ”
Haziran ayında bir seçim olacağını hatırlatan Bakan Şimşek, şöyle konuştu:
“AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye popülizm tuzağına düşmedi. Biz ne kandırdık, ne kandırılan olduk. Halkı geçici olarak rahatlatıp, sonrasında faturayı ödetmek yanlış olur. Seçimin arifesindeyiz. Çıkıp ne vaatlerde bulunacak, bunların sinyalleri gelmeye başladı. Fakat vatandaşımız da geçmişte bu türden popülist söylemlere hiç prim vermedi. Çünkü kandırılan noktasında olmak istemedi. Biz hiçbir şekilde popülizm tuzağına düşmedik. Bütçenin ilk çeyrek rakamları bunu çok açık ve net olarak teyit ediyor. Faiz dışı harcamaların GSYH deflatörünün altında olması bunu çok açık ve net olarak teyit etmektedir. Bütçe harcamalarında herhangi bir artış yok. Tam aksine yıl sonu hedefleriyle uyumlu bir noktadayız. Türkiye için çok önemli bir kazanımdır. Çünkü Türkiye küresel arka planın bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde, bölgemizde bu kadar ciddi gerginliklerin olduğu bir dönemde, küresel finans piyasalarının kırılgan olduğu bir dönemde yapacağı en son şey popülist olmaktır. Çünkü bu beraberinde ikiz açığı getirir. Hiçbir gelişmekte olan ülkede ikiz açık affedilmez. Şunun altını çizeyim; Türkiye’de güçlü bir hükümet olmasa, Türkiye’nin temelleri bu kadar sağlam olmasa, bütçede bu kadar sağlam bir duruş olmasa, cari açık düşüş trendinde olmasa Türkiye büyümede tüm diğer gelişmekte olan ülkelere oranla Çin, Hindistan hariç diyorum, siz görün nasıl piyasada ne tür dalgalanmalar olur. Tabi ki Türkiye seçimden hemen sonra hızlı bir şekilde güçlü reform paketiyle piyasalarda öngörülebilirliğin artmasıyla birlikte, siyasi istikrarla birlikte ben inanıyorum ki pozitif anlamda performansı itibariyle Türkiye diğer ülkelerden ayrışacaktır.”

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801