banner595

HDP'li Kubilay: 2015'in ilk on ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı ise 1461

    ANKARA () - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, taşeron işçiliğin devam ettiğini belirterek açıklama yaptı. Kubilay, 2015 yılının ilk on ayında iş kazalarından yaşamını yitiren işçi sayısının 1461'e ulaştığını...

HDP'li Kubilay: 2015'in ilk on ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı ise 1461

    ANKARA () - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, taşeron işçiliğin devam ettiğini belirterek açıklama yaptı. Kubilay, 2015 yılının ilk on ayında iş kazalarından yaşamını yitiren işçi sayısının 1461'e ulaştığını...

09 Kasım 2015 Pazartesi 15:29
HDP'li Kubilay: 2015'in ilk on ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı ise 1461

 

 

ANKARA () - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, taşeron işçiliğin devam ettiğini belirterek açıklama yaptı. Kubilay, 2015 yılının ilk on ayında iş kazalarından yaşamını yitiren işçi sayısının 1461'e ulaştığını belirterek, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre ise ekim ayında yaşamını yitiren 143 kişiden 45'i inşaat, 7'si metal, 7'si maden, 33'ü tarım, 7'si belediye, 12'sinin ise tarım işçisi olduğunu ifade etti.

AK Parti hükümetinin 1 Kasım seçimleri öncesi, işverenleri rahatsız etmemek amacıyla, eğitim adı altında işyeri denetimlerine ara vererek bütün müfettişlerini tatile çıkardığını ileri süren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Taşeron uygulaması devam ediyor, iş cinayetleri sürüyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin açıkladığı verilere göre, 2015 yılı Ekim ayında iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitiren işçi sayısı 143 oldu. Yaşamını yitiren 143 işçinin 45'i inşaat, 7'si metal, 7'si maden, 33'ü tarım, 7'si belediye, 12'si tarım işçisiydi" dedi.

"HÜKÜMETİN ELİNDE İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI YİTİREN İŞÇİLERİN KANI BULUNMAKTADIR"Kubilay , "AKP Hükümeti 1 Kasım seçimleri öncesi, işverenleri rahatsız etmemek amacıyla, eğitim adı altında işyeri denetimlerine ara vererek bütün müfettişlerini tatile çıkardı. Aynı uygulama 7 Haziran seçimleri öncesinde de yapılmıştı. 2015 yılı içinde işverenlerle birlikte, iki ay teftişi engelleyen hükümetin elinde iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin kanı bulunmaktadır. İş cinayetlerinin gerçek sorumluları olan işverenler, bürokratlar ve siyasiler yargılanmadıkça, "patronlara sıfır tolerans" tanınmadıkça, iş güvenliğinin sağlanması ve iş cinayetlerinin önlenmesi mümkün olmayacaktır. Yetersiz olan İş Yasası'nda dahi, kamuda "asıl iş"te taşeron işçi çalıştırılması yasaklanmışken ve bu yönde sayısız mahkeme kararı bulunmasına rağmen hükümet, hem yasaları ve hem de yargı kararlarını hiçe sayarak, kamuda keyfi biçimde taşeron uygulamasına devam etmiştir" ifadelerine yer verdi.

"450 BİN TAŞERON İŞÇİ KADRO DIŞI BIRAKILMAK İSTENMEKTEDİR"Kubilay, "1 Kasım seçimlerine giderken, baskılar karşısında bu konuda 2015 Nisan ayında yapılmış düzenlemeleri bir "seçim vaadi" gibi dile getiren AKP, kamuda taşeron sorununu çözeceğini söylemiştir. Ancak, AKP sözcülerinin basına yansıyan açıklamalarına ve ilk 100 gün icraatlarına dair ön çalışmalarına bakılırsa, mevcut İş Yasası gerekçe gösterilerek, halen kamuda çalışan 650 bin taşeron işçi "asıl iş/yardımcı iş" diye kategorik ayrıma tabi tutularak, "yardımcı iş"lerde çalışan yaklaşık 450 bin taşeron işçi kadro dışı bırakılmak istenmektedir" açıklamasında bulundu.

"AKP HÜKÜMETİ TAŞERON SİSTEMİNE SON VERECEK DÜZENLEMELERİ PARLAMENTO'YA GETİRMELİ"AK Parti hükümetinin taşeron sistemine son verecek yasal düzenlemeleri hızla Parlamento'ya getirmesi gerektiğini vurgulayan Kubilay, "Bu nedenle "asli iş/yardımcı iş" gibi bir uygulama son derece yanlıştır. Bu ayrımda ısrar mevcut çalışma sistemine yasal kılıf uydurarak taşeron uygulamasına devam etmekten, 450 bin kamu işçisini taşeron çalışmaya mahkum etmekten başka bir anlama gelmemektedir. Taşeron demek güvencesiz çalışma, güvencesiz çalışma ise daha çok iş cinayeti demektir. Taşeronlaşma kaldırılıp, işçiler güvenceli çalışmadıkça, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmadıkça iş cinayetlerini önlemek mümkün olmayacaktır. AKP Hükümeti, öncelikle kamuda "asli iş/yardımcı iş" ayrımı yapan mevcut İş Yasası'ndaki bu ayrımı değiştirmeli ve 650 bin kamu işçisini kadroya almalıdır. Diğer yandan bütün çalışma yaşamında taşeron sistemine son verecek yasal düzenlemeleri yapmalı ve hızla parlamentoya getirmelidir" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650