banner595

Ekonomi Bakanı Zeybekci: İthalatımız azalacak, cari açığımızın azalmasına katkıda bulunulacak

 ANKARA, () - EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeybekci, "Yaptığımız bu düzenleme...

Ekonomi Bakanı Zeybekci: İthalatımız azalacak, cari açığımızın azalmasına katkıda bulunulacak

 ANKARA, () - EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeybekci, "Yaptığımız bu düzenleme...

19 Kasım 2015 Perşembe 17:34
Ekonomi Bakanı Zeybekci: İthalatımız azalacak, cari açığımızın azalmasına katkıda bulunulacak

 ANKARA, () - EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeybekci, "Yaptığımız bu düzenleme ile yenilenebilir enerji üretimine yönelik ekipman imalatı yatırımları öncelikli yatırımlar arasına alınmış olup, söz konusu yatırımlar 5'inci bölge destek oran ve sürelerinden yararlandırılacaktır. Söz konusu yatırımların 5'inci bölge desteklerinden yararlandırılması ile birlikte bu alanda yapılan ithalatımız azalacak, cari açığımızın da azalmasına katkıda bulunulacak, Türkiye'nin zengin yenilenebilir enerji kaynakları daha etkin bir şekilde kullanılacaktır" dedi.

"YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNE YÖNELİK YATIRIMLAR, ÖNCELİKLİ YATIRIM KONULARI ARASINA ALINDI"

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren son mevzuat düzenlemesiyle yenilenebilir enerji üretimine yönelik yatırımların öncelikli yatırım konuları arasına alındığını belirten Zeybekci, "Türkiye'de Son yıllarda artan büyüme hızı ile birlikte elektrik enerjisi tüketimi de hızla artış göstermiştir ve enerji talebinin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceği öngörülmektedir. Bu nedenle Türkiye'de enerji arz güvenliğinin sağlanması ve enerjide ithalat bağımlılığımızın azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bunun gerçekleştirilmesi için de teşvik sistemimizde enerji yatırımlarına ve ekipman üretimine yönelik destekler uygulamaktayız. Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji için gerekli olan ekipman yatırımlarına yönelik yeni bir düzenlemeyi uygulamaya koyduk. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren son mevzuat düzenlemesi ile yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımları öncelikli yatırım konuları arasına alınmıştır. Türkiye elektrik talep tahminlerine yönelik yapılan projeksiyonlardan elektrik enerjisi talep projeksiyonuna göre, 2023 yılında Türkiye'nin elektrik talebinin 440 TWh'e ulaşması beklenmektedir Bu talebi karşılamak içinse ülkemizin 2013-2023 döneminde ekipman yatırımları dahil olmak üzere yaklaşık 130 milyar $ tutarında yatırım ihtiyacı bulunduğu öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

"2023 YILI HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA YENİLENEBİLİR KAYNAKLARIN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ İÇERİSİNDEKİ PAYI %30"

Yenilenebilir enerji alanında 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için gerekli yatırımlara değinen Zeybekci, "Türkiye, temiz enerji kaynağı olarak bilinen yenilenebilir enerji kaynakları (hidrolik enerji, jeotermal enerji, güneş ve rüzgâr enerjisi ile biokütle) potansiyeli bakımından zengin bir ülke olup, 2023 yılı hedeflerimiz doğrultusunda yenilenebilir kaynakların elektrik enerjisi üretimi içerisindeki payının %30 olması, hidroelektrik potansiyelimizin tamamının elektrik enerjisi üretiminde kullanılması, rüzgâr enerjisine dayalı kurulu gücün 20.000 MW'a ulaşması, 600 MW'lık jeotermal potansiyelin tümünün işletmeye girmesi ve güneş ve diğer yenilenebilir kaynakların azami ölçüde kullanımı için gereken düzenlemelerin yapılmasını öngörüyoruz. Yenilenebilir enerji alanında söz konusu 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi içinse, yapılan projeksiyonlarda ekipman yatırımları dahil olmak üzere toplam 130 milyar $'lık yatırım ihtiyacının 33 milyar $'ının hidroelektrik enerjisi, 30 milyar $'ının ise rüzgar ve güneş enerjisi alanında yapılması öngörülüyor. Ayrıca, bu projeksiyon kapsamında 2010-2030 yılları arasında ülkemizde enerji yatırımı ihtiyacının yenilenebilir enerji dahil 225-280 milyar $ olduğu, bu tutarın da yaklaşık 135-168 milyar $'ının ekipman ihtiyacı olduğu öngörülüyor" dedi.

"İTHALATIMIZ AZALACAK"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin artan enerji ihtiyacı ve enerji arz güvenliği göz önünde bulundurulduğunda, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi yatırımlarına ihtiyacı bulunmakta olup, bu kapsamda yapılacak yatırımlarda kullanılacak ekipmanların yurt içi üretiminin artırılması son derece önem arz etmektedir. Yaptığımız bu düzenleme ile yenilenebilir enerji üretimine yönelik ekipman imalatı yatırımları öncelikli yatırımlar arasına alınmış olup, söz konusu yatırımlar 5'inci bölge destek oran ve sürelerinden yararlandırılacaktır. Söz konusu yatırımların 5'inci bölge desteklerinden yararlandırılması ile birlikte bu alanda yapılan ithalatımız azalacak, cari açığımızın da azalmasına katkıda bulunulacak, Türkiye'nin zengin yenilenebilir enerji kaynakları (hidrolik enerji, jeotermal enerji, güneş ve rüzgâr enerjisi ile biokütle) daha etkin bir şekilde kullanılacaktır. Türkiye'nin enerji talebi her yıl yüzde 7 artmaktadır. Büyüyen ekonomi ile birlikte bu talebin karşılanabilmesi için yeni ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz bu düzenleme ile Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi yatırımları artacaktır. Bu destek sistemi ile 'Bir taşla birkaç birden fazla kuş avlayacağız'. Türkiye'nin enerji ihtiyacının bir kısmının giderilmesini sağlayacağız, gerçekleştirilen yatırımlarla istihdamı artıracağız, bu alanlarda ithalatın önüne geçerek, cari açığımızın azalmasına katkıda bulunacağız. Düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum"

 

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801