Taşındığınızda, Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre otomatik olarak bazı yükümlülükleri kabul etmiş olursunuz. Apartmanda yaşayan her daire sakini, komşularını rahatsız etmeme gibi kurallara uymak zorunda oluyor.

Evde yüksek sesle müzik dinlenmesi, televizyonun sesinin yüksek olması veya telefonla yüksek sesle konuşulması gibi durumlarda komşular şikâyette bulunabilir.

GÜRÜLTÜ YAPANLARA UYGULANAN CEZALAR

Gürültü yapan komşular hakkında zabıta veya karakola yapılan şikâyetler sonrasında idari para cezaları uygulanabilir. Bu cezalar genellikle ciddi miktarlarda olabilir ve cezanın miktarı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Merkez Bankası'ndan yeni kredi kararı Merkez Bankası'ndan yeni kredi kararı

APARTMAN YÖNETİCİSİNİN YETKİLERİ

Apartman yöneticisi, göreve geldiğinde tüm sakinlere uymaları gereken kuralları ve cezaları önceden bildirmişse ceza uygulama yetkisine sahip. Ancak bu yetki sadece para cezası verme şeklinde olup, apartman sakinini evinden çıkarma yetkisi bulunmuyor.

ÇEVRE KANUNU'NA GÖRE İDARİ PARA CEZALARI

Çevre Kanunu'na göre belirlenen idari para cezaları Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Bu cezalar, apartman sakinlerinin kurallara uymaması durumunda uygulanabilir ve yasal düzenlemelere göre yönetici veya yetkili merciler tarafından kararlaştırılır.

Kurallara uyulmaması halinde, apartman yaşamında huzurun sağlanması ve komşuluk ilişkilerinin korunması amacıyla cezai işlemler uygulanabilir.

CEZALAR YÜZDE 58,46 ZAMLANDI

Tebliğe göre, eğlence mekânları, fabrikalar, hizmet binaları, atölyeler, iş yerleri, tüm konutlar ve ulaşım araçlarında gürültü seviyelerinin asgariye indirilmesi için gerekli önlemlerin alınması zorunludur.

Vatandaşların ruh ve beden sağlığını olumsuz etkileyen aşırı gürültüye sebep olanlar için ağır cezalar öngörülmektedir. Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere, verilen cezalar %58,46 oranında artırıldı.

Konutlarda standart dışı gürültü ve titreşim yayan kişilere, çevrelerine verdikleri rahatsızlık nedeniyle 7.667 lira ceza uygulanıyor.

Ulaşım araçlarının keyfi olarak korna ve egzoz aracılığıyla yaydığı gürültü için ise 23.155 lira ceza kesiliyor.

İş yerleri ve atölyelerin neden olduğu gürültü için ceza miktarı 77.372 liraya, fabrika, şantiye ve eğlence mekanlarının çıkardığı gürültü için ise 232.264 lira olarak belirlendi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: YENİÇAĞ