doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Okullar Kapanacak Mı? Milli Eğitim Bakanı Özer Canlı Yayında Yanıtladı

okullar-kapanacak-mi-0311
Daha Fazla Göster

Okullar Kapanacak Mı? Milli Eğitim Bakanı Özer Canlı Yayında Yanıtladı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldığı canlı yayında milyonlarca kişinin merak ettiği, ‘Okullar kapanacak mı?’ sorusuna yanıt verdi

Okullarda kış aylarına yönelik yeni salgınla mücadele tedbirleri neler olacak? Vaka sayılarına göre yüz yüze eğitime ara verme planı var mı? Salgın dönemi, eğitim sisteminde kalıcı değişikliklere yol açabilir mi? Yeni öğretmen atamalarında nasıl bir takvim öngörülüyor? Ahmet Hakan soruyor, Milli Eğitim BakanıMahmut Özer yanıtlıyor.

Milli Eğitim Bakanı Özer’in açıklaması şu şekilde;

Okullar sadece öğrenme alanları değildir. Çok sayıda bilişsel sayıda geliştiği bir ortamdır. 1,5 yıllık bir ara verdik. Dünya önceden hiç hazırlık yapmadığı bir döneme girdi. Öğretmenlerimiz hiç dijital tecrübeleri olmadan çok önemli emekler verdi. Okulların kapanması eğitimde fırsat eşitsizliğinin en büyük nedenlerinden biridir.

OKULLAR KAPANACAK MI?

“Okulları kapatma lüksümüz yok” diye 6 Kasım’da vurgulamıştım. Sonra dedim ki; “okullar ilk açılması ve en son kapatılması yerlerdir.”

OKULLARDA KOVID-19 UYGULAMASI

Sağlık Bakanlığı ile bu süreci birlikte yürütüyoruz. Öncelikle sağlık bakanlığı okulların açık olmasıyla bize bir rehber hazırladı. Aynı zamanda okulların temizliğiyle alakalı. Eski dönemlere göre bütçemizi 10 katı artırdık. Okulların temizlik, maske ihtiyaçlarını karşıladık. O paranın hala bir kısmını kullanmadık.

50 bin civarında rehber öğretmenlerimiz var. Onlar kontrolleri yapıyor. Tüm kamuoyunun gözü başka hiçbir kurumda olmadığı kadar okullarda. Türkiye Korona salgınında rasyonel önlemlerin en yaygın kullanıldığı alan okullar.

KAPALI OLAN SINIF SAYISI 1721

Sistem kendi kendini kapatana kadar okullar açık kalacak. 10 günlük periyotlarla bazı sınıflar açılıyor, bazı sınıflar kapatılıyor. Şu anda 3 derslik okulumuz da var 40 derslik okulda var. Şu an bütün sınıfları kapalı bir tane okulumuz yok.

850 bin sınıfımız var, 1721 sınıfımız kapalı. Yarın bu sınıflardan açılanlar olacak.

GÜNCEL HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ GÜNCEL HABERLER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir