doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Obezite Beyin Mi Küçültüyor?

Obezite-Beyin-Mi-Küçültüyor
Daha Fazla Göster

Obezite Beyin Mi Küçültüyor? Yapılan araştırmalar son 50 yılda beyin hücrelerimizin küçüldüğü yönünde  ve araştırmalar nedeninin obezite olup olmadığına dair. detaylar haberimizde.

ABD’de yapılan araştırmaya göre, modern insanın beyin kütlesi son 50 bin yılda yüzde 5’ten fazla küçüldü. İnsanların zekâ seviyesinin de düştüğüne dikkat çeken bilim insanlarına göre, bunun ana sebeplerinden biri obezitedeki artış.

619ca8b2214ed80308047b4e Sağlık

Los Angeles Doğa Tarihi Müzesi’nde görevli ABD’li nörobiyolog Jeff Morgan Stibel, modern insanların beyin boyutunda vücudun geri kalanına göre düşüş tespit etti. Bulgular, beynin mutlak boyutunun yüzde 5.4 oranında küçüldüğünü ve modern dönemde insan ensefalizasyonunda önemli düşüşler olduğunu gösterdi. Beyin boyutunun vücudun geri kalanına oranı “ensefalizasyon” olarak niteleniyor.

HOMO SAPiENS’TEN MODERN İNSANA Stibel, “Brain, Behavior and Evolution” adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırması için “Holosen” devrinden kalan 30 ve “Geç Pleistosen”den kalan 25 “Homo Sapiens” kafatası incelendi. Daha geniş ölçekte karşılaştırma için 16 eski “hominini” örneği de araştırmaya dahil edildi.

Hominini, insan ile “pan” cinsinde sınıflandırılan bonobo ve şempanzenin son ortak atasını ve onun soyundan gelenleri kapsayan taksonomik grup olarak tanımlanıyor. Modern insanların incelenmesi için de 1980 ve 1982 arasında ölen 19 kişinin otopsi verileri kullanıldı.

ZEKÂ SEVİYESİNDE DE BELİRGİN DÜŞÜŞ VAR

Son dört milyon yılda insansılarda beyin, vücudun geri kalanına göre orantısız bir şekilde büyümüştü. Ancak son 50 bin yılda insanın beyin kütlesi yüzde 5’ten fazla azaldı. Stibel’a göre bu düşüş büyük ölçüde obezitedeki artışla ilişkili. Buna göre beynin boyutundaki son azalmalar, modern insanın değişen fizyolojisine uyum sağlama anlamına gelebilir.

619ca8b2214ed80308047b4c Sağlık

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir