Artan yiyecek içecek fiyatları artık halkı şaşırtmamaya başladı. Ancak yumurta fiyatlarını gören vatandaş marketlere akın etmeye başladı. Üç ay öncesine göre büyük düşüş yaşayan bir koli yumurtanın fiyatı birçok yerde 55 liradan satılıyor.

Markette 3 ay önce 100 TL’den satılan bir koli yumurtanın fiyatı düştü. 30’lu yumurtada yaşanan indirim, vatandaşların şaşkınlığına neden oldu. Bir koli 30’lu yumurta 55 liraya alınabiliyor. Öte yandan marketlerde 30’lu olarak satılan en büyük boy yumurtalar ise 130 TL’den 90 TL’lere kadar düştü.

YUMURTA FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ 3 NEDENE BAĞLI

Uzmanlar, yumurta fiyatlarındaki düşüşle ilgili 3 neden öne sürüyor. En önemli nedenlerden biri ise üretimin tüketimden fazla olması şeklinde yorumlanıyor. Yumurtada görülen fiyat artışı ve üretimin artması, tüketim oranlarının azalmasına neden oldu.

Ramazan ayında yumurta satışlarının azalma göstermesi, ayrıca ihracatta yaşanan azalma, fiyatların düşmesinde etken olarak gösteriliyor. Bu sayede vatandaşın yumurta alması ve sofralarına daha sık yumurta girmesi de mümkün hale geldi. Vatandaş, düşen yumurta fiyatlarına sevindi.

kamu son haber

Araç sahipleri dikkat! TÜVTÜRK'e bir ek ücret daha geldi Araç sahipleri dikkat! TÜVTÜRK'e bir ek ücret daha geldi

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.