Uzman Anahtar Final Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu akın HRS Ajans

O Ülke Borcunu Çay İle Ödeyecek!

featured

O Ülke Borcunu Çay İle Ödeyecek! Sri Lanka hükümeti sıra dışı bir karar aldı. Geçmişte İran’dan ithal edilen petrolün borcunu çayla ödemeyi planladıklarını açıkladı. O borç, tam 251 milyon dolar.

Son dönemde ciddi borçlanma ve döviz krizi yaşayan Sri Lanka, sıra dışı bir yola başvurdu. Çay ile borç kapatma yolunu seçti.

Bir parlamento üyesi, geçmişte İran’dan ithal edilen petrol borcunu kapatmak için İran’a her ay 5 milyon dolar değerinde çay göndermek istediğini öne sürdü Koronavirüs salgını yüzünden ülkeye gelen turist sayısındaki azalma nedeniyle ekonomik kriz yaşayan ülkenin İran’a borcu 251 milyon dolar.

Parlamento üyesi, çayın insani gerekçelerle bir gıda maddesi olarak tanımlandığı için ödeme yönteminin Birleşmiş Milletler veya ABD yaptırımlarını ihlal etmeyeceğini söyledi. Ancak ülkedeki çay ekicileri dernekleri, bu teklifin sadece geçici bir çözüm olduğu ve Sri Lanka rupisi ile ödeme alan ihracatçılar için herhangi bir fayda sağlamayacağını söylüyor.

Yılda neredeyse 340 milyon kilogram çay üreten Sri Lanka, 2020’de 265,5 milyon kilogram çay ihraç ederek ülkeye 1,24 milyar dolar getiri sağladı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.